Stolica

30.01.2011 19:49 Obowiązkowe zerówki

Ostatni rok wyboru dla sześciolatków

SERWISY:

Bieżący rok jest ostatnim, kiedy o początku edukacji dziecka decydują rodzice. W 2012 roku pierwsza klasa dla 6-latka będzie już obowiązkiem. Część rodziców na zmiany już się zdecydowało. Szybszy rozwój malucha i lepszy start w przyszłość to argumenty, które ich przekonują. Ale wielu wciąż ma wątpliwości.

- Uważam, że to jest wielka strata dla dzieci. Od momentu kiedy dziecko skończy te 6 lat, do 65 roku życia, będzie pracowało – mówi Anna Kotkowska.

Nieprzekonanych chcą przekonywać dzielnice i organizują dla rodziców spotkania z psychologami. Na Pradze Północ klasy pierwsze klasy dla 6-latków prowadzone są od dwóch lat. Uczniowie mają tu specjalnie przygotowany program, odpowiednio wyposażone sale i w klasie jest ich niewielu.

Podobnie ma być na Bemowie o czym rodziców przekonują włodarze dzielnicy. Tyle, że na Bemowie dzieci jest więcej. A to oznacza, że więcej będzie potrzeba też ławek.

- Poradziliśmy sobie z problemem przedszkoli, teraz będziemy musieli poradzić sobie z problemem szkół. W tej chwili problemu wielkiego być nie powinno – nie traci optymizmu Jarosław Dąbrowski, burmistrz Bemowa.

5 razy więcej

W ubiegłym roku z możliwości wcześniejszego posłania dziecka do szkoły skorzystało zaledwie 20 procent rodziców. Po 2012 roku sześciolatków w pierwszych klasach będzie nawet 5 razy więcej.

- Nie oszukujmy się, w naszych klasach nie będzie po 10-cioro dzieci jak w Unii Europejskiej gdzie klasy są małe. U nas będzie zdecydowanie więcej i nie wiem czy wszystkie dzieci podołają temu zadaniu – boi się jedna z nauczycielek.

Na zmierzenie się z problemem liczebności pierwszoklasistów szkoły mają jeszcze 20 miesięcy, natomiast bardzo ciasno już w tym roku może się zrobić w zerówkach.

Obowiązkowe zerówki

Od września nie będzie to już kwestią chęci lecz obowiązku. Do klas zerowych pójdzie prawie 17 tysięcy pięciolatków. Na komfortowe warunki zerówkowicze mogą liczyć na Pradze Północ.

- My mamy dużo przedszkoli jak na naszą małą dzielnicę. Tych przedszkoli jest 13 i przeliczyliśmy, albowiem robimy regularnie taki sprawdzian z demografii - mówi Jadwiga Chrobak.

Ale nie każda dzielnica ma taką pewność. Na Białołęce, która od lat boryka się z brakiem miejsc dla przedszkolaków, obowiązkowa zerówka może oznaczać cięcia.

- Jest 900 miejsc, jest szansa, że ta liczba okaże się wystarczająca. Jeżeli nie, będziemy zmuszeni ograniczyć nabór w grupach dla 3-latków. Ten nabór zostanie ograniczony tylko do jednej grupy w każdym przedszkolu i wszystko wskazuje na to, że nie będzie naboru do grup 4-letnich – tłumaczy Piotr Jaworski.

Podobnie może być na Targówku i Ursynowie. Jak bardzo ograniczone zostaną grupy przedszkolne, okaże się po zakończeniu rekrutacji do klas zerowych. Na zapisy rodzice mają czas do 15 kwietnia.

Marta Klos
mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obiektywna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2011 22:49 ~obiektywna

  Moje dziecko posłałam z wyboru, jako 6-latka do pierwszej klasy, gdybym po raz drugi miała podjąć decyzję-byłaby taka sama.
  Istotne jest to, że z dzieckiem trzeba pracować, czy to z 6-latkiem, czy 7-latkiem, samo nie nauczy się obowiązku odrabiania lekcji itp.
  Przez 3 lata chodził do przedszkola, tym też sugerowałam się przed podjęciem wyboru...a teraz sam potrafi czytać bajki i się z tego cieszy, a dopiero półrocze minęło..faktem jest, że każde dziecko jest inne, tak samo jak rodzice i ich wybory czy zaangażowanie...

 • obiektywna praga pn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2011 22:47 ~obiektywna…

  Moje dziecko posłałam z wyboru, jako 6-latka do pierwszej klasy, gdybym po raz drugi miała podjąć decyzję-byłaby taka sama.
  Istotne jest to, że z dzieckiem trzeba pracować, czy to z 6-latkiem, czy 7-latkiem, samo nie nauczy się obowiązku odrabiania lekcji itp.
  Przez 3 lata chodził do przedszkola, tym też sugerowałam się przed podjęciem wyboru...a teraz sam potrafi czytać bajki i się z tego cieszy, a dopiero półrocze minęło..faktem jest, że każde dziecko jest inne, tak samo jak rodzice i ich wybory czy zaangażowanie...

 • Belfarzyca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2011 11:31 ~Belfarzyca

  Tak, najlepiej nańczmy nasze dzieci do czterdziestki. Dzieci są różne, inaczej się rozwijają, w szkole mogą dostać pomoc w przypadku problemów. Lepiej trzymać sześciolatka w domu? Dziecko powinno się rozwijać a obowiązek szkolny to np. poszerzanie wiedzy i umiejętności,darmowa opieka w szkole. W wielu krajach europejskich rodzice żądają, by obowiązek szkolny obejmował coraz młodsze dzieci nie dlatego, by im wciskać wiedzę do głów ale dlatego, by państwo miało obowiązek zapewnić im opiekę a rodzice mogli pracować.
  Sześciolatek w pierwszej klasie będzie uczył się według nowej podstawy programowej, która obejmuje mniej więcej to, czego do tej pory uczył się w zerówce.
  Strach przed nieznanym to potężna broń. Ale czy to znaczy, że nie warto próbować?

 • Mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 11:05 ~Mika

  Kolejny "świetny" pomysł urzędników... Gratulacje... Może wyślijcie do pierwszej klasy dzieci od 3 roku życia!

 • wiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 10:56 ~wiki

  kazde dziecko rozwija sie inaczej moja corka ma siedem lat i poszla do pierwszej klasy i tak ma problemy psycholog mowi ze nie dojzala do szkoly jeszcze a co dopiero taki maluch moj synek ma cztery lata i juz sie zastanawiam czy da sobie rade pozatym chcialam powiedziec ze szeisc klas a pozniej gimnazjum terz jest porabanym pomyslem ja konczylam osiem normalnych klas i jakos wyszlam na ludzi

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 09:58 ~Polak

  Przez kilka lat mieszkałem w USA. Tam sześciolatki idące do szkoły to norma. Dzieci nie wyglądały na zestresowane, szły do szkoły normalnie jak inni. Wiem, że w szkołach dba się o te dzieciaki, starając się je izolować (w pewnym sensie oczywiście) od starszych grup. Tam generalnie żaden rodzic, a przynajmniej moja kuzynka i jej znajomi nie mieli żadnych wątpliwości czy dziecko sobie poradzi. Więc tak myślę dlaczego nasze polskie dzieci miałyby być gorsze od amerykańskich?

 • M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 08:24 ~M

  DLACZEGO PAPUGUJEMY ZA U.E.ANGLICY NIE
  PODDAJĄ SIĘ:JEŻDZĄ LEWĄ STRONĄ,MAJĄ CALE,FUNTY,MILE,SĄ MAŁO POSTĘPOWI ???

 • belfer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 06:10 ~belfer

  Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Są takie, kto w wieku 6 lat osiągną dojrzałość szkolną. Są i takie, które w wieku lat 7 będą niedojrzałe do szkoły. I mają do tego prawo. Mądry rodzic nie pośle do szkoły dziecka, które płaczem reaguje na każde trudniejsze zadanie, które jest niesamodzielne. Szkoła tego nie nauczy, nie łudźcie się, że zrobi to za was. Tylko stres w dziecku będzie narastał i niechęć do szkoły.

 • waarrsszzawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 00:00 ~waarrsszzawiak

  na pewno to sprawka LLU, WA, etc.... Po kiego diabła tu przyjezdzacie i sie płodzicie ? Wrcajcie do słoików!!

 • praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 21:58 ~praga

  Tak praga północ ma wystarczającą ilość miejsc dla pięciolatków ale to wiąże się z brakiem naboru dla najmłodszej grupy czyli trzylatków z czegoś trzeba będzie zrezygnować a skoro przedszkola na prawie 3/4 posiadanych miejsc mają przyjąć pięciolatki to już niemoga zrobić naboru dla trzylatków. Tak się sytuacja przedstawia na pradze północ

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »