Stolica

20.03.2011 20:03 PIENIĄDZE PONAD PODZIAŁAMI

Obniżyli pensję prezydent
"Powinna zarabiać więcej"

SERWISY:

- Prezydent Warszawy powinna zarabiać więcej - stwierdzili zgodnie radni wszystkich partii i... obniżyli pensję Hanny Gronkiewicz-Waltz o 300 złotych. To skutek zmian w ustawie kominowej, która wyznacza zarobki samorządowców.

Pensję prezydenta miasta ustala jego rada. W przypadku Hanny Gronkiewicz-Waltz trzeba było ją obniżyć, bo nakazały to nowe przepisy ograniczające zarobki w budżetówce. Od kwietnia pani prezydent będzie więc zarabiać prawie pół tysiąca złotych mniej niż do tej pory. Jej podstawowa pensja wraz z dodatkami - funkcyjnym, stażowym i specjalnym - nie przekroczy 12,365 zł brutto miesięcznie.

- To maksymalna kwota, jaką może zarobić wójt, burmistrz, prezydent miasta - tłumaczy wicedyrektor gabinetu prezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Pensja samorządowa to nie wszystko

To ograniczenie dotyczy oczywiście jedynie wynagrodzenia z tytułu piastowanej funkcji. Samorządowcy często prowadzą poza tym działalność gospodarczą czy zasiadają w radach nadzorczych spółek.

Hanna Gronkiewicz-Waltz oprócz tego, że dostaje pieniądze za pracę w Ratuszu, wykłada także na uniwersytecie. Z oświadczenia majątkowego za 2009 rok, czyli ostatniego opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej, wynika, że w ciągu roku zarobiła ponad 270 tysięcy złotych. To oznacza, że miesięcznie na konto pani prezydent wpływa 22,528 zł.

"Zarabiają więcej, a mają mniejszą odpowiedzialność"

- Pani prezydent powinna zarabiać więcej - twierdzi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ligia Krajewska z PO. - Tyle samo może zarabiać wójt małej gminy i prezydent dużego miasta, jakim jest Warszawa - zauważa.

Co ciekawe, Krajewska w swojej opinii nie jest odosobniona. Niezależnie od politycznych barw radni twierdzą, że pensja prezydent wciąż jest za niska. - Na rynku komercyjnym osoby na kierowniczych stanowiskach zarabiają dużo więcej. A mają dużo mniejszą odpowiedzialność – zauważa Maciej Wąsik, szef klubu radnych PiS.

- Wynagrodzenie każdego prezydenta, ale i wójta, burmistrza, czy szefa jednostek powinno być wynagrodzeniem menadżerskim. To znaczy, powinno być liczone od wymiernych efektów jego pracy - proponuje radny Andrzej Golimont z SLD.

W Krakowie i Gdańsku zarobili więcej

Mimo wielkiej odpowiedzialności i największego w Polsce miejskiego budżetu, prezydent stolicy nie jest najlepiej zarabiającym włodarzem miasta. Według portalu bankier.pl w 2009 roku najwięcej zarabiał prezydent Krakowa - ponad 38 tys. zł miesięcznie. Na drugim miejscu był Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Hanna Gronkiewicz-Waltz uplasowała się na trzecim miejscu.

Michał Tracz
js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • k4r673

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2013 12:22 ~k4r673

  Tylko tyle? To może odczuć każdy Kowalski, ale nie ona - niech obniżą jej o tyle, aby odczuła to, co zrobiła innym.

 • Ale

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 21:31 ~Ale

  Obniżyć o wiele więcej i pozabierać przywileje, niech odczuje podwyżki do których przyłożyła rękę!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 21:24 ~Nick

  Pewnie chodzi o 300 brutto - żałosne, po tym ile od nas wszystkich już wydoiła...

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 12:00 ~jola

  a dlaczego nie ma zeznania podatkowego prezydent za lata 2010, 2011. Przeciez to obowiazek funkcjonariusza państwowego? A może w następnych latach zarobiła 2-5 razy tyle, w czasie kiedy powinna byc w pracy w ratuszu.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 11:57 ~wawa

  pani prezydent dla dobra pani i mieszkańców powinna zrezygnowac z tej funkcji. Wystarczy wziąć wykłady na jednym jeszcze Uniwersytecie i dostanie tyle co teraz ma. A nie dziwne jest że za wykłady dostaje tyle co za prezydenture. Czy NIK nie powinien skontrolowac wydatków tego Uniwersytetu?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 11:47 ~warszawiak

  Oh! Jaka bidula! To może sama ZREZYGNUJE z tej 'ciężkiej charówki'?

 • warSawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 11:29 ~warSawa

  ale! prezydent miasta to NIE STANOWISKO KOMERCYJNE A Z NASZYCH PODATKÓW! takie funkcjie czy funkcjie radnych, posłów itp powinny być wykonywane charytatywnie tak jak jest to w Wielkiej Brytanii... a jeśłi zarabia jako prezydent to powinna przynajmniej 8 godzin dziennie wykonywać tą funkcję....kiedy ona wykłada??? po 17.00?????? ...no raczej:) w godzinach funkcjonawania Urzędu wykłada!

 • ototo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 13:38 ~ototo

  maxiormanO- o to to. W tej chwili to się niczym nie różni od komuny . Liczy się interes partyjny a tym samym własny. Sprawy obywateli , państwa to jest olbrzymi i niepotrzebny balast.

 • maxiorman0

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 11:50 ~maxiorman0

  Wszyscy rządzący łącznie z posłami powinni działać SPOŁECZNIE !!! a oprócz tego powinni być zatrudnieni jak każdy z nas. Ciekawe czy dali by radę przeżyć?
  Zobaczyli by na własne oczy do czego doprowadzili. Za jakie pieniądze musimy żyć. Tylko i wyłącznie Prezydent powinien mieć takie pieniądze jakie mu są potrzebne do utrzymania swojej kancelarii i pracowników.

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 11:42 ~granat

  i tak za duzo zarabia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »