Stolica

30.12.2010 20:51 Likwidują oddział reumatologii

" Nie umiem sobie wyobrazić życia gdzie indziej"

SERWISY:

Nie ma pieniędzy, a ośrodek popada w ruinę. Dlatego Instytut Reumatologii zamyka oddział w Konstancinie. Problem w tym, że to jedyne miejsce w Polsce, gdzie mogą przebywać chorzy z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pacjenci walczą o ocalenie oddziału, znalazła się nawet fundacja, skłonna go ratować, ale podobno decyzja już zapadła.

Oddział w Konstancinie to nie jest zwykły szpital. 50 lat temu wybudowano go za pieniądze Brytyjki, Sue Rider. To jedyne miejsce w Polsce przystosowane do leczenia i pobytu osób z zaawansowanym schorzeniem.

Problem w tym, że oddział, formalnie należący do Instytutu Reumatologii w Warszawie jest w opłakanym stanie. Od lat nieremontowany nie nadaje się już do przyjmowania kolejnych pacjentów.

To ich dom

Spośród 60-ciu przebywających tam osób, zostały już tylko trzy pacjentki. Na oddziale spędziły prawie całe swoje życie. Same w większości nie są w stanie przejść większej odległości, samodzielnie ubrać się czy skorzystać z toalety. Każdą czynność wykonują w bardzo specyficzny sposób, korzystając ze stworzonych tylko dla nich przedmiotów. Przez chorobę skazane na śmierć - tu odzyskały wiarę w życie. Skończyły szkołę, zdały maturę, nauczyły się angielskiego, potrafią korzystać z komputera.

- Nie umiem sobie tego wyobrazić, trudno wyobrazić sobie nam życie gdziekolwiek indziej – mówi Michalina Szustakiewicz, pacjentka Oddziału Reumatologicznego od 30 lat.

Mają czas do października

Instytut Reumatologii już kilka lat temu postanowił zamknąć oddział w Konstancinie. Pacjentom czas na wyprowadzkę dał do października tego roku. Zamknięcie oddziału udało się jednak odsunąć w czasie, ale styczniowego terminu prawdopodobnie już nie uda się odwlec.

Żadna z tych kobiet nie ma dokąd pójść. Prawdopodobnie wszystkie skazane zostaną na dom opieki. Tyle, że nigdzie w kraju nie ma miejsca, w którym mogłyby normalnie żyć.

- Ten dom jest przystosowany do naszej niepełnosprawności. Mamy odpowiednią wysokość łóżek, odpowiednie toalety, nie ma schodów, nie ma progów. My tu wszystko mamy na miejscu – martwi się Elżbieta Strzelczyk, pacjentka.

Dyrektor milczy, na ratunek spieszy fundacja

Od kiedy pracownicy Instytutu Reumatologii w Warszawie dowiedzieli się, o czym chcemy z nimi rozmawiać telefon dyrektora milczał. Podobnie Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące Konstancina.

Na ratunek pacjentom ruszyła fundacja imienia Sue Rider, fundatorki oddziału. Społecznicy chcą zapłacić za remont kompleksu 2 miliony złotych. W grę może wchodzić nawet wykupienie oddziału. - Będziemy się starali wykupić te pawilony, albo chociaż wydzierżawić, żeby tu nadal mogli tu przebywać tu pacjenci – zapowiada Joanna Chodor, prezes Fundacji Sue Rider.

Na razie jednak, żadna decyzja nie zapadła.

Michał Tracz
aq 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pietruszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 21:44 ~pietruszka

  Niestety postępująca choroba i stres związany z dalszymi losami domu Sue Ryder w Konstancinie doprowadziły do śmierci Michaliny jednej z trzech mieszkanek domu. W dniu dzisiejszym odbył sie pogrzeb Michasi.
  Pozostały dwie dziewczynki Ela i Miecia.

 • donia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2014 19:07 ~donia

  Było wiele 'dziewczynek ' w Konstancinie i równie niepełnosprawne co te trzy ostatnie znajdujące się na oddziale, one poszły mieszkać z rodzinami, lub do domów opieki, wiem że całkiem dobrze funkcjonują i nie narzekają. Kto te osoby utrzymuje i płaci za media , kto się nimi opiekuje i kto za to płaci

 • bruce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 01:18 ~bruce

  to wyjątkowe miejsce i musi pozostać. Pozdrawiam Panią Michalinę i Panią Zosię.

 • tereza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 18:00 ~tereza

  dyrektora IR nie interesuje nic i nikt dba tylko o swoje wynogrodzenie

 • damiansie@vp.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 17:57 ~damiansie@vp.pl

  Boże czasami sprawiasz wrażenie, że Cię poprostu nie ma

 • damiansie@vp.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 16:10 ~damiansie@vp.pl

  Poprostu pomóźmy im

 • damiansie@vp.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 16:08 ~damiansie@vp.pl

  Kochani to już nie chodzi o ludzi którzy swirują dobrodusznych to chodzi o nas wszystkich nikt z nas nie chciałby żeby nam cos takiego się wydażyło, żeby los tak nas doswiadczył. Najgorsze w tym wszystkim jest to że tu nie ma żadnego nr konta gdzie moglibysmy wspomóc finansowo, ja w materiale zauważyłem, że nawet jak reporter rozmawiał z tą Panią która wspomniała że nie ma gdzie pójsć a do domu opieki nie chce, to szczerze nie usłyszałem słowa pomóżcie, tylko w głosie wielkie drżenie i przerażenie, jakby zadawała pytanie "Boże co z nami będzie" Nagłosnijmy tę sprawę może nie jest za późno. Pomóżmy tym Paniom, niech żyją normalnie w domu który jest dla nich wszystkim co im już zostało. Ja wierzę że się uda trzeba tylko woli i chęci, a Urzędników proszę o więcej wyrozumiałosci i dajcie cos też z siebie pensja bez jednej premii to chyba nie jest zbyt wiele zwłaszcza na taką kasę jaką sobie do kieszeni bierzecie:-(

 • ZUZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2011 15:20 ~ZUZA

  No przeciez same przeklęństwa cisną sie same do ust na takie wieści-a gdzie sa ci dobrzy ludzie,ci kturzy tak na czas Świąt świruja kochanych?uczynnych i pełnych miłości?Przeciez tacy ludzie bydowali tą Polske , wyciągali ją z ruin,żebyśmy teraz mogli spokojnie życ.Tacy ludzie płacili składki całe życie- na jaka cholere?-żeby teraz nie moc się leczyc?żeby byc żebrakiem skazanym z własnym nieszcześciem....nie produktywnym mówimy częśc radz se sam?...Nie znajduję słów na to co czytam , widze na codzień i sama często doświadczam - mam tylko nadzieje że każdemu za te swoje piperdzielone dobrodziejstwa przyjdzie się kiedyś rozliczyc.Chwała tej fundacji i tym kturzy maja serducho by wspierac.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »