Stolica

13.03.2011 19:04 władze środmieścia zmieniają zdanie

Nie rezygnują ze sprzedaży, ale hali nie zamkną

SERWISY:

 

Władze Śródmieścia nie odstąpiły od pomysłu sprzedaży zabytkowej Hali Gwardii. Nie chcą jednak, żeby budynek stał pusty do czasu znalezienia nabywcy. Dlatego na razie pozwoliły zostać w nim dotychczasowym najemcom. Mieszkańcy będą mogli robić w hali zakupy jeszcze przynajmniej do końca roku.

Ponad 100-letnie hale od kilkudziesięciu lat popadały w ruinę. Hala Mirowska doczekała się już remontu, Hala Gwardii natomiast według władz dzielnicy doczeka się sprzedaży.

Oczekiwanie na potencjalnego nabywcę może się jednak wydłużyć, a tymczasem budynek potrzebuje natychmiastowego remontu. Urzędnicy twierdzą jednak, że dzielnica nie ma na to pieniędzy.

Za mało pieniędzy na remont

Do dzielnicowej kasy co miesiąc trafia około 160 tys. zł z tytułu najmu. Za użytkowanie hali płaci między innymi supermarket MarcPol czy Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Syrenka. Na co idą te środki?

– Około 2 miliony złotych wpływa rocznie do budżetu. To pokrywa w całości koszty utrzymania, ale żeby mogły tam funkcjonować podmioty, musi być przeprowadzony remont – wyjaśnia wiceburmistrz Śródmieścia Marzena Cendrowska.

Dlatego władze Śródmieścia postanowiły oddać zabytkową halę w prywatne ręce. Miłośnicy zabytków uważają jednak, że finansowe problemy dzielnicy to tylko wymówka. Nie rozumieją, dlaczego Warszawa pozbywa się tak cennych budynków.

- W całej Europie jeśli miasto dysponuje zabytkowymi halami targowymi, stara się je zachować jako własność miasta, odnowić i zachować ich funkcje handlowe – przekonuje Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy.

Zabytek tańszy, ale kłopotliwy

Nie wiadomo, czy nowy właściciel hali pozostawi w tym miejscu sklep spożywczy. Nie będzie miał takiego obowiązku. Od niemal dwóch lat wiadomo natomiast, że ten obecnie tu działający będzie musiał zniknąć, choć okoliczni mieszkańcy wielokrotnie przeciwko temu protestowali.

Początkowo miasto chciało, by najemcy opuścili halę do końca czerwca, bo wtedy miała rozpocząć się procedura sprzedaży. Pisaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl pod koniec lutego. Na nowego właściciela budynek miał czekać pusty. Władze dzielnicy liczą, że chętni znajdą się szybko. Jednak przykład praskiej stalowni, która tak jak śródmiejskie hale jest wpisana do rejestru zabytków, pokazuje, że urzędnicy mogą się przeliczyć.

Stalownię próbowano sprzedać już pięć razy, bez skutku. Choć nieruchomości wpisane do rejestru zabytków można kupić za pół ceny, obowiązki, jakie się z nimi wiążą, odstraszają potencjalnych kupców. - Nabywca musi konsultować wszelkie prace, remonty z konserwatorem – tłumaczy Maciej Macios z Agencji Mienia Wojskowego. – Także jest to kłopotliwe, ale też jest ta bonifikata, więc minusy powinny się równoważyć - dodaje.

Do końca roku, może dłużej

Wystawiona na sprzedaż Hala Gwardii na nowego właściciela mogłaby czekać latami, a wtedy stan tego zabytkowego budynku bardzo by się pogorszył. Dlatego dzielnica rozważyła zarówno protesty obrońców zabytków, jak i petycje okolicznych mieszkańców i postanowiła nie wysiedlać hali do czasu znalezienia nowego nabywcy. - Do czasu kiedy nie przygotujemy procedur do sprzedaży, MarcPol będzie miał podpisaną umowę na czas określony – zapowiada Marzena Cendrowska.

Sklep będzie mógł działać w hali do końca roku. Jeśli nowy właściciel hali w tym czasie się nie znajdzie, umowa może zostać jeszcze przedłużona.

Anna Kulbicka
js/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 11:07 ~w

  "~jojo
  Do znawców: jakie blachy ma hala? ;P "

  WI - bo to już Śródmieście ;)

  Ale w środku dużo słoików.
  Oczywiście z przetworami -:))

 • AM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 09:50 ~AM

  Miasto sprhzeda Halę Gwardii i będzie z nią tak jak z ze sprzedaną Halą Koszyki.
  Inwestor rozebrał Halę i na tym się skończyło.

 • bywalec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 08:31 ~bywalec

  Tam wcale nie jest tanio ! Jednak handel powinien tam zostać. To takie miłe, tradycyjne centrum handlowe. Miło się kupuje nie tylko w środku, ale równiez na zewnątrz. Wystarczy zadbać i porządek i może o estetykę stoisk.

 • marta s

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 23:34 ~marta s

  tam jest tanio!

 • jojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 23:18 ~jojo

  Do znawców: jakie blachy ma hala? ;P

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 22:17 ~gosc

  społem jest w mirowskiej, tam jest marcpol.

 • emyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 21:57 ~emyl

  ale tam jest wss społem przecież :D

 • kryspin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 20:18 ~kryspin

  no i dobrze, może i wokół są jakieś sklepy, ale tam jest tanio i byłoby super gdyby został tam handel.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »