Stolica

23.01.2011 18:52 nowe pomysły ratusza

Nie będzie drogi, nie będzie osiedla

SERWISY:

Nowe osiedle tylko razem z nową drogą. To ma być zasada dla wszystkich deweloperów, którzy chcą budować w stolicy. Na razie takie reguły inwestorom narzuca kilka dzielnic. Ale Ratusz chce, by był to warszawski standard.

Ulica Coopera na bemowskim osiedlu Lazurowa. Deweloper wybudował bloki dla kilku tysięcy osób, mieszkańcy za kilkaset tysięcy złotych kupili nieruchomości, ale nie dostali jednego - drogi, którą spokojnie mogliby dojechać do domów.

Miasto nie zapłaci

- Ja tu mieszkam od dwóch lat, od dwóch lat nic się z tą drogą nie zmieniło - denerwuje się Piotr mieszkaniec osiedla.

Wszyscy teraz bezradnie rozkładają ręce, bo umowa z inwestorem została podpisana ponad 5 lat temu, gdy dzielnica nie wymagała od deweloperów budowy dróg. Inwestor deklaruje, że ulicę może wybudować, ale pod warunkiem, że miasto za nią zapłaci. A na to zgody nie ma.

- Miasto musiałoby wydać ponad 10 milionów złotych, gdyby chciało te drogę budować, jest to w skali dzielnic ogromny koszt - tłumaczy Krzysztof Zygrzak wiceburmistrz Bemowa.

A problem osiedli bez infrastruktury jest bardzo poważny w szczególności w dzielnicach, gdzie powstaje mnóstwo nowych bloków. Tak jak na Białołęce, gdzie narodził się model postępowania z deweloperami.

Bez drogi nie będzie bloków

Zasada jest prosta - będzie zgoda na budowę, jeśli będą drogi wybudowane za darmo i przekazane miastu. Teraz tę regułę Ratusz chce rozszerzyć na wszystkie dzielnice, tworząc wzór umów, jakie będą zawierane z inwestorami.

- Bo dzisiaj sytuacja wygląda tak, że część dzielnic już takie działania prowadzi, a część nie. Chcielibyśmy rozszerzyć takie standardy na wszystkich - wyjaśnia Tomasz Andryszczyk rzecznik Ratusza.

Choć niektóre dzielnice idą o krok dalej i wymagają od deweloperów nie tylko dróg, ale także części jego gruntów. - By przekazał nam część terenów na budowę niezbędnych inwestycji oświatowych - mówi Grzegorz Zawistowski burmistrz Targówka.

To nie zawsze działa

Choć jest to sposób na inwestorów, to przykład z Ursusa pokazuje, że takie podejście nie wystarczy. Np. ledwie ponad 120 metrowa ulica Prystora, przedłużenie do Skoroszewskiej, jest gotowa od października.

Wybudowana przez dewelopera, przekazana dzielnicy... a szlabany wciąż stoją, bo sprawa utknęła w urzędzie.

- Nam jest trudno powiedzieć, dlaczego tak długo, chociaż ja to rozumiem, bo różnie to bywa jeśli chodzi o dokumentację powykonawczą, geodeci w różnym czasie dokonują tej inwentaryzacji - mówi Wiesław Krzemień burmistrz Ursusa.

Cyprian Jopek
mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gibki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2011 21:10 ~gibki

  przecie mieszkanie w polu to takie swojskie, po co w polu droga asfaltowa???

 • WOLS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2011 20:23 ~WOLS

  Płaćcie słoiki podatki w stolicy to starczy na drogi. jak sie z Warszawy tylko korzysta a podatki an chamowie to i dróg nie będziecie mieli.

 • bulba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 11:55 ~bulba

  ee tam a po co słoikom drogi, sklep nocny i knajpa z piwem po 1,50 i bedzie ok

 • Mak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 09:44 ~Mak

  Przyssała się do koryta Bogu Dzięki już ostatnią kadencję, tylko jej następca nie będzie miał za bardzo co już zbierać po jej zarządzeniach. Kasa jest na premię na służbowe auta i na co? Nic mi nie przychodzi do głowy...

 • Bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 09:29 ~Bogdan

  Jeśli wszyscy co kupują mieszkania w Warszawie płacili tutaj podatki, to by było za co wybudować te drogi!!

 • Ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 09:28 ~Ja

  drogi w Ursusie również były sfinansowane z moich podatków. Po za tym lubie jak ludzie czytają ze zrozumieniem, bo jak wół napisałem że droga jest dla wszystkich i niech każdy z niej korzysta, ale niestety czytanie ze zrozumieniem to nie jest mocna strona Polaków.

 • kryzys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 08:45 ~kryzys

  Może gronkiewicz nie wprowadzałaby bzdurnych i kosztownych dla podatników zmiany nazwy 46 ulic w Warszawie, np. z Jana Pawła II na papieża Jana Pawła II. (patrz protesty na domach).Niech zapłaci z własnej niemałej pensji i nagród za koszty zmian nazwy ulic.Przecież przy tych ulicach jest mnóstwo biur. To nie tylko koszty tabliczek.Niech się weźmie do uczciwej pracy. Jak się nudzi i wymyśla takie bzdury, to niech lepiej podłubie sobie w nosie. Stale narzeka na brak kasy np. na odśnieżanie a zaraz lekką rączką wprowadza takie bzdurne zarządzenia. Czekaja nas powodzie i pewno znów podwyższy czynsze w Warszawie o 2200% , bo powie że brakuje pieniędzy.Wiele firm plajtuje z powodu drakońskich podwyżek czynszu i wielu ludzi jest zwalnianych. Może niezależny NIK przyjrzałby się pracy i marnotrawstwu pieniędzy przez HGW z ratusza. Przecież święte kro.. są tylko w Indiach.Jakby miała honor dawno poddałaby się do dymisji. Ale jak widać przyspawała się do koryta na wiele kadencji.

 • gru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 07:59 ~gru

  MĄDRY- a może ktoś by chciał mieć mieszkanie takie jak obiecał deweloper- z drogą, parkiem, placem zabaw i sklepami... tak jak na obrazku osiedla które buduje :)

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 07:55 ~as

  MĄDRY- nie do końca. deweloper kupuje w szczerym polu i wali cenę mieszkania z kosmosu. zrezygnuje z części wielkiej marży jak nikt nie będzie chciał kupić...

 • MĄDRY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 03:21 ~MĄDRY

  LUDZIE, OPAMIĘTAJMY SIĘ

  KONIECZNOŚĆ DROGI TO WYŻSZA CENA MIESZKANIA - WY ZA TO ZAPŁACICIE, NIE DEWELOPER!


  A MOŻE KTOŚ CHCE MIEĆ OSIEDLE W POLU, I CO NIBY?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »