Stolica

13.12.2010 19:49 Ochrona zabytkowych elewacji

Muzeum Narodowe bez wielkich reklam

SERWISY:

 

Reklamy znikają w elewacji Muzeum Narodowego. Wojnę wielkim, szpecącym płachtom wypowiedziała też stołeczna konserwator zabytków. Dzięki temu wolne od nich będą wszystkie zabytkowe budynki w mieście.

O tym, że z elewacji Muzeum Narodowego znikają szpecące reklamy na tnvwarszawa.pl pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Dyrekcja tłumaczy to troską o estetykę, jakość przestrzeni publicznej oraz właściwe wyeksponowanie zabytkowej architektury.

Wypowiedziała wojnę

Wojnę reklamom wielkoformatowym, które zasłaniają zabytkowe elewacje wypowiedziała stołeczna konserwator zabytków i nakazała zdjęcie wszystkich billboardów zasłaniających tego typu budynki. Decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.

- Udaje nam się zdjąć lub nie dopuścić do powieszenia wielu reklam na obiektach zabytkowych. Problemem wciąż pozostają jednak powierzchnie, które nie są zabytkowe – przyznaje Ewa Nekanda-Trepka, stołeczna konserwator zabytków.

Bezradne miasto

Miasto już dawno zapewniało, że wielkie reklamy znikną ze ścisłego centrum. Jednak od obietnic do realizacji droga jest daleka. Wielkie reklamy są niemal na każdym wieżowcu w Śródmieściu.

Bartosz Dominiak w poprzedniej kadencji rady miasta zajmował się sprawą reklam w centrum. Jego zdaniem to wciąż nierozwiązany problem, z którym miasto nie bardzo umie sobie poradzić. - Miasto już dawno obiecywało, że zlikwiduje reklamy, że zmusi firmy do usuwania billboardów, ale to się nie udaje – twierdzi Bartosz Dominiak, były radny, SdPL

To właśnie z inicjatywy prezydent Warszawy i wojewody mazowieckiego w zeszłym roku ministerstwo infrastruktury zakazało wieszania billboardów na budynkach mieszkalnych. Ale zakaz zasłaniania okien reklamami w życie wejdzie dopiero w połowie przyszłego roku.

Michał Tracz
bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 12:24 ~Warszawiak

  takie zabytki ze daj spokój, parowozownia to był śmierdzący zaniedbany budynek bez żadnych elementów dekoracyjnych, poziom tych "zabytków" w skali od 1-10 daje 2!
  tylko dlatego ze miał troche lat ale nic po za tym. Warszawie są potrzebne abitne projekty odbudowy i budowy nowych wysokije klasy budynków. Przejedź sie do wrocławia i pragi i ta twoje parozownia to śmiech na sali.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2010 09:41 Optymista_…

  A teraz zlikwidujmy reklamy w telewizji!

  Na poważnie, podczas kadencji stołecznej konserwator zniszczonych zostało wiele zabytków, spośród wzmiankowanych ostatnio - piękna Parowozownia, okazałe wille, usytuowane na Starym Mokotowie, wreszcie bezcenna historycznie Fabryka Kamlera. Jeżeli ideę wojny z reklamami wielkopowierzchniowymi proklamowała ku ucieczce od złego wizerunku, to jest ona po prostu śmieszna. Gdyby, natomiast przyjęła na siebie odpowiedzialność za straty w substancji historycznej miasta, opinie wartościujące na jej działalność mogłyby ulec przynajmniej nieznacznej poprawie.

 • o.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2010 09:37 ~o.

  Nareszcie!
  Moze skonczy się ta pstrokacizna w centrum i miasto będzie przyjemne dla oka:)
  Pochwalam decyzje i działania, powodzenia!

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 22:59 ~Tomek

  W artykule jest błąd. Zakaz zasłaniania okien w budynkach mieszkalnych obowiązuje już teraz. Natomiast obowiązek zdjęcia reklam, które powodują zasłanianie okien będzie obowiązywał od czerwca 2011, bo taki termin (18 miesięcy od opublikowania rozporządzenia) wyznaczył minister. Oczywiście ten wydłużony termin dotyczy tylko reklam legalnych, bo te nielegalne powinny znikać natychmiast :-)

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 20:56 ~Marcin

  Nareszcie!

 • szkoda gadać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 20:34 ~szkoda gadać

  Litości! Ludzie!

  Czy ktoś kto to pisze skończył chociaż szkołę podstawową? W pierwszych zdaniach jest więcej błędów niż informacji :/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »