Stolica

13.01.2011 20:44 "do maja przyszłego roku lotnisko będzie gotowe"

Modlin bez stacji kolejowej? "Zawsze jest plan B"

SERWISY:

Na lotnisku Chopina jest stacja kolejowa, ale nie ma torów. Dla odmiany w Modlinie będą pociągi, ale prawdopodobnie zabraknie stacji. Wciąż są problemy z przetargiem na jej budowę.

Opóźnia się rozpoczęcie budowy stacji kolejowej na lotnisku w Modlinie. Władze Mazowsza musiały unieważnić ostatni przetarg, bo żadna z ofert nie spełniała warunków. Kolejne podejście za tydzień.

Jak po maśle idzie za to zamówienie 16 nowych pociągów lotniskowych, które mają dowozić pasażerów na lotnisko z Warszawy.

- Dostawa powinna być jeszcze do końca tego roku. Także naprawę bardzo szybkie tempo dostawy – zapowiada Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Efekt będzie więc taki, że kolejka na lotnisko pojedzie, ale nie dojedzie do stacji docelowej, bo jej po prostu nie będzie.

- Zawsze jest plan B – komentuje Marcin Danił, wiceprezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Plan B planem A

Władze Mazowsza nie pozostawiają złudzeń. Plan B, staje się planem A, bo bez przesiadki z pociągu na autobus się nie obejdzie. Pytanie tylko czy kilkaset metrów czy kilka kilometrów przed lotniskiem.

- Kibice będą najprawdopodobniej wysiadać w Modlinie, a tam przesiadać się do autobusu, którym pojadą bezpośrednio do terminala. Ale to jest jeszcze kwestia otwarta, ponieważ może uda nam się wybudować tory bezpośrednio do lotniska i tam, 800, 700 metrów pokonamy, jak na większość lotnisk autobusem – zapewnia Milewska.

Ale terminal jest

Stefan Bogusławski, szef biura inwestycji zapewnia, że prace się rozkręcają. Roboty nie stanęły nawet podczas ostrych ataków zimy. Na razie wykonano około 5 procent wszystkich prac. Oprócz budowy terminala, robotnicy szykują siedziby dla celników, służby ochrony lotniska i zarządu. - Mamy rozstrzygnięte lub otwarte wszystkie przetargi, które umożliwiają uruchomienie pierwszego etapu, czyli uruchomienie portu lotniczego – zapewnia.

Nowe możliwości dla stolicy

Nowe lotnisko otwiera dla Warszawy nowe możliwości. To będzie dwunasty czynny cywilny port lotniczy w Polsce. Dla stolicy drugi, który w przeciwieństwie do Lotniska Chopina, będzie mógł pracować całą dobę.

- Zakładamy, że do maja przyszłego roku lotnisko będzie gotowe, żeby przyjąć samoloty klasy Boeing 737, czy Airbus 320 i obsłużyć przewożonych przez nich pasażerów. Na Okęciu zrobi się trochę luźniej, ale zakładamy, że nasz port wygeneruje nowy ruch – mówi Jadwiga Starczewska, szefowa biura marketingowego portu Warszawa-Modlin.

Łukasz Wieczorek
aq/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zorientowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 12:05 ~zorientowany

  Bardzo dobrze, że budują to drugie lotnisko dla stolicy. Warszawa potrzebuje drugiego tańszego lotniska (tanie linie, loty czarterowe), gdzie nie ma problemu z godzinami lotów i z tym, że lotnisko jest tak blisko centrum miasta. Lotnisko w Modlinie jest porównywalne z tym pod Londynem (Luton), z tym że Modlin jest 13 km bliżej, pociąg ma się do 2013 roku zatrzymywać w bezpośredniej bliskości od Terminalu z stacji podziemnej, w w/w Lutonie jest autobus, który z przesiadką wozi pasażerów na stacje kolejową oddalona o kilka km., u nas to ma być tylko wariant tymczasowy, bo się nie wyrobili na czas, ze wszystkimi pozwoleniami na przedłużenie torów.
  Drogi na lotnisko Modlin są dwie dwupasmówka trasa krajowa nr 7 w przyszłości ekspresówka i Modlińska przebudowywana, jest poszerzana przy Żeraniu, powstaje węzeł od trasy mostu Północnego i jest już wybudowana obwodnica Jabłonny, cała trasa, aż do Modlina ma nową nawierzchnię i została kilka lat temu poszerzona.
  Tory kolejowe zostały w zeszłym roku zmodernizowane od Modlina przez Legionowo, aż do Warszawy Gdańskiej, gdzie jest już stacja metra. Teraz są na całej tej długości budowane wiadukty i likwidowane przejazdy. Są już nowe staje i przejścia podziemne. W tym momencie jeździ już SKM-ka do Legionowa, a przetarg na nowe pociągi na lotnisko został już rozstrzygnięty, więc pociągiem będzie szybko, wygodnie i bezpiecznie.
  Zgadzam, się z osobami piszącymi wcześniej o hotelach, powstaje już kilka w Nowym Dworze Mazowieckim, a stricte jak na Okęciu nie są potrzebne.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2011 14:39 ~Karol

  Lotnisko nie upadnie .Będą lądować samoloty Low Cost-ów i linii charterowych. A Lufa będzie latać na Okęcie

 • M1003

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 13:43 ~M1003

  "Pociągi lotniskowe"? Jeśli chodzi o Elfy produkcji Pesy to jeszcze nigdzie w Polsce nie jeżdżą w rozkładzie, bo ciągle trwają testy. Pytanie czy się wyrobią do końca roku?

 • M1003

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 13:41 ~M1003

  "Pociągi lotniskowe"? Jeśli chodzi o Elfy produkcji Pesy to jeszcze nigdzie w Polsce nie jeżdżą w rozkładzie, bo ciągle trwają testy. Pytanie czy się wyrobią do końca roku?

 • interes hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 12:35 ~interes hehe

  za kilka lat kiedy lufthansa przejmie lot takie lotniska jak modlin upadnie.

 • kiedy stoicie - ja jadę w drugą stronę :P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 10:14 ~kiedy…

  w 1944, Polacy powinni wystosować pisemko do Niemców o treści: "hej chłopaki, chodźmy postrzelać sobie gdzie indziej - nie wśród zabytków, co? wiecie, pałacyki, kamienice, kościoły - trochę tego szkoda wszystkiego, a przecież i tak skopiemy wam tyłki". meraviglioso - brawo! :/

 • meraviglioso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 09:44 ~meraviglioso

  do meraviglioso
  ..ale ty nie douczony jesteś:) a jednak idioci żyją na świecie:)

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 07:19 ~hahaha

  Stacja miała być podziemna i pod terminalem tak więc gdy powstanie terminal stacja podziemna nie powstanie nigdy. Pieniądze na to były ale pewnie przydały się na coś innego. To Polska właśnie.

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 07:14 ~m

  @maraviglioso
  przegiales dzieciaku! Do ksiazek!

 • eurocrash

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 07:09 ~eurocrash

  a nie lepiej zachecic kibicow by zostali w domach?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »