Stolica

12.03.2011 18:14 centralny odcinek podziemnej kolejki

Metro wciąż bez pozwoleń Będą opóźnienia w budowie?

SERWISY:

Prace przy budowie II linii metra na Świętokrzyskiej, na rondzie ONZ i przy dworcu Wileńskim, miały się rozpocząć wiosną. Tymczasem inwestor nadal nie ma na to pozwolenia, bo ma poważne braki w dokumentach.

Jeszcze we wrześniu urzędnicy mówili, że wiosną 2011 r. zamknięty ma zostać plac Wileński - wszystko po to, żeby rozpocząć prace przy budowie II linii metra.

"Ciężko mówić o dacie"

Teraz sprawa już nie jest tak oczywista. Wszystko wskazuje, że kierowcy z Bródna, Targówka, Białołęki, Ząbek i Marek mogą spać spokojnie, bo na razie to newralgiczne miejsce będzie nadal przejezdne. - Daty zamknięcia placu Wileńskiego na potrzeby budowy metra, nie mogę w tej chwili podać, gdyż taka nie została jeszcze określona. Nie zostały wydane jeszcze pozwolenia na budowę – mówi teraz Tomasz Kunert, rzecznik miejskiego koordynatora inwestycji.

Problem tkwi w papierach - wnioski o pozwolenie budowy kolejnych odcinków metra mają braki.- Zwróciliśmy się do inwestora o uzupełnienie dokumentacji. Jak będzie kompletna, wówczas można mówić, że w urzędzie wojewody jest prowadzone postępowanie w sprawie metra - wyjaśnia Ivetta Biały, rzecznik wojewody.

Czekają na więcej pozwoleń

Władze stołecznego metra nie ukrywają, że braki mogą się pojawiać. - Ta dokumentacje jest olbrzymia. Złożyliśmy jednocześnie wnioski na kilka obiektów - mówi Krzysztof Malawko, rzecznik metra.

Tymczasem czas leci nieubłaganie. Wciąż nie ma zgody na budowę metra na Świętokrzyskiej i rondzie ONZ. Wykonawca i ratusz nie wykluczają, że budowa kolejnych odcinków metra może ruszyć później, ale nie oznacza to, że inwestycja jest zagrożona.

A może latem?

Żeby tak pozostało, wojewoda powołał specjalny zespół, który systematycznie podpowiada urzędnikom z miasta, jak poradzić sobie ze skomplikowanymi procedurami. Na razie wszystko wskazuje na to, że kluczowe odcinki dróg pod budowę metra będą zamknięte latem. - Jest to pewnego rodzaju plus, dla tego przedsięwzięcia, w wakacje jest dużo mniejszy ruch na ulicach Warszawy i łatwiej się wdraża wszelkiego rodzaju zmiany – przekonuje Tomasz Kunert.

Łukasz Wieczorek

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tommyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 08:16 ~tommyd

  Im gorzej tym lepiej. Mnie metro do niczego się nie przyda, a problemów narobi. A tak jeszcze przez jakiś czas będę mógł przez beznadziejnie skrzyżowanie na pl. Wileńskim jakoś przejechać.
  Z historii warszawskich inwestycji drogowych wynika, lepiej tam już nigdy nie będzie. Znowu znikną pasy ruch. Miejsc do parkowania i tak tam nie ma, więc ich nie ubędzie ale przepustowość na pewno się nie poprawi.

 • Bidulek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 19:58 ~Bidulek

  Rotshild - no dobrze , z innej beczki- kto wybrał wykonawcę który sobie nie radzi z dokumentacją ? Czy chodzi o wybudowanie metra , sprawnie i szybko , czy o przerzucanie się papierami . Przecież ktoś {ZTM} wiedział jak wygląda u nas załatwianie pozwoleń .Umył rączki? Były premie?

 • Rotshild

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 08:08 ~Rotshild

  Sławek i Bidulek: Dowiedcie się najpierw jakie były warunki przetargu na II linię Metra. "Zaprojektuj i wybuduj" łącznie z uzyskaniem Pozwolenia na Budowę. Oczywiście, wniosek formalny składa Inwestor, ale dokumenty i Projekt ma przedstawić WYKONAWCA. Uzyskanie wszelkich uzgodnień i konsultacji (Konserwator zabytków, środowiska osób niepełnosprawnych itd.) również jest po stronie WYKONAWCY. Tak sobie ZTM sprytnie przetarg rozpisało.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 20:26 ~marta2

  Sławek- urzędnicy mogą tego nie wiedzieć- wiem , bo działania urzędników z którymi się ostatnio zetknęłam oraz sędziego i prokuratorów obraziły moją niską inteligencję . Tak to jest jak się dokumentację robi wśród chichotów i plotek . To wszystko się dzieje za nasze pieniądze. Odpowiedzialność takiego urzędnika - żadna. To nie jest śmieszne. Tego nikt nie kontroluje.

 • mr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 20:04 ~mr

  @Rotshild

  Niestety odpowiadają za to polskie urzędasy i o ile Turkom i Włochom śpieszy sie umiarkowanie o tyle polskim urzędasom wcale. I zawsze znajdą przepis za którym mogą sie schować...

 • pw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 19:43 ~pw

  ... nooooo, a w 1864 roku, jak w Polskim kraju walczono w kolejnym zrywie narodowym, w Portugalii butelkowano najlepsze "Porto", a w Londynie pojechało metro... może nasi włodarze nadrobią wiedzę, bo kompromitacja w kompetencjach już się nie da!!!

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 19:05 ~Sławek

  @ Rotshild

  Nie kolego. Za otrzymanie uzgodnień i pozwoleń odpowiada INWESTOR, wykonawca jes o budowy zgodnie z projektem i pozwoleniem.
  W tej sytuacji inwestorem jest ratusz i tu zaczyna się moje zdziwienie, bo podstawowym błędem we wniosku o wydanie PNB są złe numery ewidencyjne działek.

  Mam w związku z tym pytanie, czy urzędnicy ratusza nie wiedzą GDZIE, na których działkach, mają być budowane stacje?

 • ztm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 18:59 ~ztm

  Za dwadziescia lat skoncza!!ze wszystkim taki pic na wode!

 • Bidulek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 17:24 ~Bidulek

  Rotshild- no błagam Cię- do kogo WYKONAWCA występuje o uzyskanie pozwoleń- do Turków i Włochów czy do URZĘDNIKÓW warszawskich? No chyba , że czegoś nie wiem- to przepraszam :[

 • Rotshild

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 15:24 ~Rotshild

  Za wykonanie Projektu Budowlanego oraz uzyskanie Pozwoleń na Budowę szlaku i wszystkich stacji odpowiada WYKONAWCA... czyli Turcy i Włosi :-) (im to się chyba nigdy nie spieszy)
  Mam tylko nadzieję, że urzędnicy będą ich rozliczać za każdy dzień opóźnienia i sumiennie egzekwować kary, chodzi przecież o pieniądze podatników (dotacje z UE również są naszych składek członkowskich)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »