Stolica

04.01.2011 18:11 Raport minister rozwoju regionalnego

Mazowsze nie radzi sobie z wydawaniem unijnej kasy

SERWISY:

 

Mazowsze zupełnie nie radzi sobie z podpisywaniem umów na unijne dotacje oraz z ich wydawaniem. Taki obraz wyłania się z raportu Minister rozwoju regionalnego, która ujawniła, jak z tym radzą sobie poszczególne województwa. Co ciekawe, sama stolica z wykorzystaniem europejskich funduszy radzi sobie doskonale. 

Centrum Nauki Kopernik, prawdziwy cud techniki, przez niektórych nazywany jest drugim cudem nad Wisłą. CNK nie powstałoby, gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej. Takich wspaniałych inwestycji mogłoby być jednak więcej, gdyby Mazowsze lepiej radziło sobie z wydawaniem unijnej kasy, bo na razie radzi sobie katastrofalnie.

Minister rozwoju regionalnego, odpowiedzialna za pozyskiwanie i wydawanie pieniędzy z Brukseli, ujawniła we wtorek, kto radzi sobie z tym najlepiej, a kto najgorzej. Najlepiej o unijną kasę walczy Wielkopolska, Pomorze i Opolszczyzna. Na samym końcu tej tabeli znajdują się: świętokrzyskie, lubelskie i niestety na szarym końcu mazowieckie.

- Trzeba brać pod uwagę, że to jest największa alokacja w kraju, przekracza 2 miliardy euro – podkreśla Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Mazowsze jest niezorganizowane

Dariusz Toczyński od lat pomaga przedsiębiorcom z Mazowsza otrzymać z Brukseli zastrzyk gotówki. Informacja, że właśnie tu jest to najtrudniejsze, zupełnie go nie dziwi. Twierdzi, że nigdzie w Polsce te sprawy nie trwają tak długo jak właśnie na Mazowszu.

- Sposób wydatkowania unijnych pieniędzy na Mazowszu jest najgorzej zorganizowany w skali całego kraju - wyjaśnia Dariusz Toczyński, ekspert ds. funduszy unijnych.

Ale jeśli to się nie zmieni i Mazowsze w ciągu 3 najbliższych lat nie podpisze wszystkich umów na pieniądze z Brukseli, Unia przyznane nam fundusze może wycofać. Na razie podpisaliśmy zaledwie 56% umów.

- Te 56% to jest średni wynik, i chcielibyśmy, żeby był lepszy - przyznaje Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Nie jest dobrze, ale nie najgorzej

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych to urząd odpowiedzialny za wydawanie unijnej kasy na Mazowszu. I to ci urzędnicy odpowiedzialni są za dramatyczny wynik województwa. Urzędnicy są przekonani, że może nie jest dobrze, ale mogło być gorzej.

Mazowsze ma do wydania najwięcej pieniędzy ze wszystkich regionów. Wypłacanie ich - idzie nam całkiem nieźle, ale żeby pieniądze móc wydać, trzeba mieć na to najpierw podpisaną umowę. A na to zdaniem urzędników potrzebujemy więcej czasu niż Rzeszów czy Opole.

- Potrzebujemy trochę więcej czasu, żeby te inwestycje infrastrukturalne mogły być lepiej przygotowane. I żeby były we właściwy sposób rozdysponowane - tłumaczy Aleksander Świętochowski, rzecznik Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Warszawa wybija się na Mazowszu

Wyjątkiem na Mazowszu jest Warszawa. Stolica podpisała już prawie 100 proc. umów na unijne pieniądze. To dzięki nim na nasze szyny wyjechały nowe Swingi, to dzięki nim juz niebawem pojedziemy nowymi pociągami SKM, aż w końcu to dzięki Brukseli już jeździmy po nowym węźle Marsa, a w przyszłości pojedziemy Nowolazurową.

Michał Tracz
myk/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 09:08 ~gość

  Wydatkowanie pieniędzy przez MJWPU to oczywicie co innego niż korzystanie z nich przez jednostki i podmity, ale z własnego doświedczenia wiem, że Jednostka skutecznie opóznia wydawanie kasy przez swoje biurokratyczne zapędy.

 • !!!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 22:30 ~!!!

  Zgadzam się z przedmówcą ~....
  Reporter jest niekompetentny i źle opracował materiał. Napisał to co chce a nie to jak jest naprawdę.
  Panu Michałowi proponuję sprawdzić informację za nim je opublikuje. Trzeba być obiektywnym!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ....

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 18:30 ~....

  Zawsze piszą że Mazowsze jest na samym dnie i to się pewnie nie zmieni. No i wszystkiemu winne MJWPU. Co do komentarza WF z godziny 9.07 to oprócz MJWPU jest jeszcze WUP w Warszawie o czym się zampomina. Zdanie "I to ci urzędnicy odpowiedzialni są za dramatyczny wynik województwa" jest wręcz śmieszne. Może trzeba byłoby wspomnieć że Mazowsze w ramach PO KL ma najwięcej podpisanych umów i na największą wartość i że inne województwa są daleko za nami... Drugi w kolejności ma ponad pół tysiąca umów straty i zakontraktowane jedynie 50% tego co Mazowsze...
  No ale jak się czerpie informacje z google to tego nie widać... Ale co tam. Ważne że artykuł napisany więc pensję wypłacą. Przecież i tak nikt nie będzie weryfikował czy to co napisane to bzdura czy nie.

 • siemasad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 18:30 ~siemasad

  proponuje wszystkim po prostu zapoznać się z informacjami na stronie MRR zamiast czytać tak skondensowane i nietrzymające się kupy artykuły... wszytko w formie tabelarycznej jest przedstawione odnośnie kwot i %. Nadal podtrzymuje, że porównanie i opisywanie sytuacji stolicy i MJWPU jest po prostu odrębnym rozdziałem, oczywiście tej samej historii.

 • wiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 16:40 ~wiedzący

  4 czy 3 miejsce od końca, no naprawdę teraz to mi ulżyło, aż lepiej na duchu, teraz można się cieszyć...

 • Szok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 16:39 ~Szok

  ~Siemasad ale Ty człowieku głopoty gadasz. Nikt tu przecież nie porównywał MJWPU do stolicy tylko statystyki Mazowsza do danych z Wawy. Warszawa tak samo jest beneficjantem programów unijnych co Mazowsze. A MJWPU odpowiada za wydawanie tych pieniędzy, organizację konkursów i podpisywanie umów. Więc weź się chłopie ogarnij zanij coś palniesz. O.

 • hje hje hje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 16:20 ~hje hje hje

  Oj chyba jacyś urzędnicy tu się wypowiadają, bo nie spodobało im się, że ktoś wyciągnął na wierzch ich totalną niekompetencję :)

 • kasztan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 15:53 ~kasztan

  Jak ja lubię czytać o sprawach, o których piszący nie ma pojęcia:) a dodatkowo cytuje "ekspertów"... z odpowiednimi kwalifikacjami oczywiście...

 • do wiedzącego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 13:12 ~do wiedzącego

  wg. danych MRR to czwarte od końca, trzeba się dowiedzieć zanim się wie...

 • Siemasad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 13:09 ~Siemasad

  Pan dziennikarz jest z lekka mówiąc niedouczony i niezorientowny w temetyce wydatkowania pieniędzy unijnych
  Nie można porównać MJWPU ze stolicą.
  MJWPU to instytyucja wydatkująca natomiast Stolica to strona biorąca.
  Mówiąc, że ma 100% podpisanych umów to zasługa między innymi i MJWPU generalnie, reportaż jest bardzo niekompetentny.
  i stronniczy
  I czemu nikt nie poda wartości w PLN wydanych pieniędzy i podpisanych umów?
  w podziale na województwa oczywiście.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »