Stolica

08.01.2011 18:26 Cięcia w planach budowy dróg

Marki apelują do ministra: Niech dotrzyma obietnicy

SERWISY:

 

To ostatnia deska ratunku dla Marek. Mieszkańcy zebrali kilkanaście tysięcy podpisów pod apelem o budowę obwodnicy. Na razie wiadomo tylko, że coś może się ruszyć najwcześniej po 2013 roku.

W czerwcu 2012 roku autostradą z Berlina, Paryża czy nawet Madrytu dojedziemy do podwarszawskiej Konotopy. Tu zacznie się obwodnica miasta, trasą S2 dojedziemy zaledwie na Ursynów. Analogiczna sytuacja czeka kierowców z drugiej strony ringu - trasa ekspresowa S8 urwie się właśnie w Markach. Już dzisiaj codziennie przejeżdża tędy prawie 60 tysięcy samochodów.

Wąskie gardło

- Od strony Białegostoku mamy już drogę ekspresową pomiędzy Radzyminem a Wyszkowem. Skończy się tak, że ten najbardziej newralgiczny odcinek przechodzący przez Marki, gdzie jest właśnie największe natężenie ruchu, stanie się wąskim gardłem od Berlina, aż po Białystok czy dalej na wschód - tłumaczy Szczepan Ostasz ze stowarzyszenia stowarzyszenie "Tak dla obwodnicy Marek".

Protestowali cukierkami

W sierpniu zeszłego roku cukierki miały przekonać kierowców do poparcia stowarzyszenia "Tak dla obwodnicy Marek". Słodki protest miał zwrócić uwagę na problem. Efekt - obwodnica Marek w najnowszym programie budowy dróg i autostrad znajduje się w rubryce zadań, które mają być realizowane... po roku 2013. - Kiedyś mieszkańcy Marek protestowali, gdyby tego nie robili to już by te drogi były, dzisiaj lobbują a jeszcze kilka lat temu nie bardzo chcieli - tłumaczy Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent Warszawy.

"Sukces, że jest w programie"

Według resortu infrastruktury to, że program budowy dróg w ogóle obwodnicę Marek przewiduje i tak jest sukcesem. - Trzeba docenić wysiłek mieszkańców i dlatego to jest w programie, prace przygotowawcze mogą rozpocząć się zaraz po uchwaleniu programu. Tylko to nie trwa miesiąc ani dwa - zaznacza Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury.

Minister obiecał

Wiceburmistrz Marek o sukcesie będzie mówił dopiero kiedy w mieście zobaczy koparki i wywortki. Na razie jest apel do ministra Cezarego Grabarczyka. - Dwa lata temu pewne obietnice nam złożył i warto by było żeby je dotrzymał - mówi Krzysztof Wnuk wiceburmistrz Marek.

Filip Chajzer
mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 17:51 ~warszawiak

  to niech osobówki przesiada sie w autobusy a nie burżuje korkują wjazd do wawki albo i samą wawkę

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 16:46 ~Patryk

  Mieszkam w Markach i na co dzień jak jeżdżę do szkoły to widzę jakie potrafią być korki OGROMNE,kiedy to się skończy? W tedy kiedy będą szwedy,moi rodzice codziennie wyjeżdżają wcześnie rano by zdążyć do pracy w Warszawie,jeżeli jest wcześnie rano korków nie ma,od godz. 10 do 11 i od 15 do prawie 20.00 są karki,i jak tu cieszyć się z równych ulic jak te ciężarówki stojąc robią dziury.MAM TEGO DOSYĆ

 • JTED

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 16:03 ~JTED

  I BARDZO BARDZIO VERY ZE NIE BEDZIE NIGDY TEJ OBWODNICY BO ZABLOKUJEMY JA MY MIOESZKANCY OSIEDLA KOSYNIEROW W MARKACH - O TYM TO JUZ NIKT NIE PISZE, MOWI TRABI ETC. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111

 • emarsir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 16:18 ~emarsir

  Nie trzeba mieszkać w Markach, aby zrozumieć potrzebę tej obwodnicy. Wiele osób codziennie przyjeżdża/wyjeżdża do/z W-wy poprzez Marki, bo brak alternatywy. To że akurat leżą tam Marki to mnie nie obchodzi, tak samo byłbym za tą obwodnicą gdyby mieszkali tam wszyscy posłowie RP. 60 tys samochodów dziennie - korki non stop, co chwila światła, z każdej strony próbują się wbić samochody, lekceważenie świateł i znaków, istny armagedon... i do tego to ma być przelotówka na wschód Europy? Po co oni poszerzają i remontują ta Toruńską, jak i tak potem się stoi w Markach. Nie lepiej było najpierw zrobić obwodnicy, a potem remontować??
  Wszystko śmiechu warte...

 • zerocin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 15:10 ~zerocin

  Już od dawna mam przekonanie graniczące z pewnością, że decydenci kochają ciepłe posadki w Warszawie, ale w gruncie rzeczy Warszawy nienawidzą.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 13:55 ~Adam

  Przez ostatnie trzydzieści lat w Markach powstawało coraz więcej świateł na skrzyżowaniach, ale brak jest synchronizacji. Marki korkują się na pierwszych dwóch skrzyżowaniach od Warszawy. Może pomyśleć o rozwiązaniu tego problemu. Przed pierwszymi światłami zlikwidować możliwość jazdy z prawego pasa na wprost a przed drugim skrzyżowaniem powinien powstać pas do skrętu w prawo ( kosztem środkowego pasa zieleni). Oczywiście wprowadzenie dobrej synchronizacji a nie olewanie kierowców powinno rozładować korki. I jeszcze jedno. Obwodnica spowoduje to co w Radzyminie, Likwidację sklepów. Pozdrawiam

 • k2a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 13:05 ~k2a

  ja bym troche zmodyfikowal to haslo
  "BO zylo sie lepiej"
  :DD

 • ANTY PO PIS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 12:39 ~ANTY PO PIS

  PO " BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ" heheheheheheheeheheheheheheh

 • wiola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 04:05 ~wiola

  no właśnie chętnie kupiłabym mieszkanie w Markach ale jak pomyślę o mozliwości dojazdu do pracy to cały misterny plan szlag trafia!!!!!!!!!!!!

 • monkil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 00:51 ~monkil

  Te podpisy nie mają sensu. Droga oczywiście powstanie, tylko muszą być uzyskane wszystkie pośrednie uzgodnienia, m.in. raport o oddziaływaniu na środowisko. Zresztą jak powstanie obwodnica Marek, to i tak będzie brakowało odcinka między Drewnicą a Zakrętem czyli Wschodniej Obwodnicy. Minister może się w takiej sytuacji co najwyżej podrapać po nosie, bo tyle od niego zależy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »