Stolica

22.01.2011 18:44 WIELKA WODA

Lodołamacze w akcji: wysoka woda przeszła przez Mazowsze

Gwałtowna odwilż i roztopy sprawiły, że w ciągu paru dni podniósł się poziom wody w rzekach. Mijający tydzień najcięższy był dla mieszkańców północnej części Mazowsza. Wiele gospodarstw zostało podtopionych.

W opanowaniu sytuacji pomogły lodołamacze. Rozbicie kry usprawniło przepływ wody. Pomogła też pogoda - poziom Wisły opada. - Miejscami są jeszcze przekroczenia stanu alarmowego, jednakże zaznaczają się spadki, więc sytuacja hydrologiczna się stabilizuje – twierdzi Grzegorz Walewski, hydrolog IMiGW.

Co będzie wiosną?

Zimowe wezbrania spowodowały, że powróciło pytanie o stan infrastruktury, która zabezpiecza Warszawę przed zalaniem. Co udało się zrobić po tym, jak latem przez stolicę przeszła rekordowa fala wezbraniowa? Niestety niewiele.

Wciąż najsłabszym ogniwem przeciwpowodziowych zabezpieczeń stolicy jest port Praski. W maju ubiegłego roku osiedla sąsiadujące z portem były poważnie zagrożone, bo woda przedostała się do starego kanału burzowego. Sytuacje udało się opanować, a po akcji w ziemi zostały stalowe ściany zabezpieczające teren przed osuwaniem się i głęboka dziura.

Zostały też zapowiedzi wybudowania w Porcie Praskim bramy powodziowej. Na razie trwają tylko przygotowania do inwestycji, a sama może ruszyć najwcześniej za kilka miesięcy.

Zamiast miliona, 30 milionów

Na wypadek kolejnych akcji przeciwpowodziowych powstała za to 30-milionowa rezerwa w miejskim budżecie. Do tej pory był to tylko milion złotych, który okazał się bardzo przydatny.

- W trybie nagłym kupowane były na przykład dodatkowe pompy, które pomagały ratować warszawiaków - przypomina Jarosław Jóźwiak, szef gabinety prezydent Warszawy.

Cyprian Jopek
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • joj

    zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2011 11:23 ~joj

    Ooo... Jeszcze dzieci nie dostały pozwolenia na włączenie komputerów i nie mogą napisać, że lodołamacz miał blachy LLU? :D:D

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »