Stolica

21.12.2010 19:33 Niebezpieczne przejście

Kolejarze budują wiadukt Piesi przejdą ze zwierzętami

SERWISY:

 

Kolejarze wzięli się za projektowanie wiaduktu nad torami. Efekt? Samochody się zmieszczą, a piesi już nie. Zostanie im - jak teraz - bieganie przez tory lub... przepust dla zwierząt pod spodem. Wszystko to w miejscu, gdzie niespełna trzy tygodnie temu miejski autobus wjechał pod pociąg.

To był poważny wypadek. Rozpędzony pociąg zderzył się z miejskim autobusem. Siedmiu gimazjalistów zostało rannych. Kolejarze zapowiadają, że na Mehoffera powstanie wiadukt.

W 2012 roku pociągi mają tędy jechać ponad 160 km/h. Zgodnie z przepisami w tej sytuacji klasyczne przejazdy trzeba zastąpić właśnie wiaduktami. Ten będzie się składał z dwóch pasów ruchu, chodnika i ścieżki rowerowej. Ale nie przyda się zbytnio pieszym, którzy będą chcieli po prostu przejść przez tory - nie będzie miał schodów i wind. Tak w każdym razie wynika z projektu.

"Nie są niezbędne"

Jak doszło do takiego kuriozum? Projekt był konsultowany z władzami dzielnicy Białołęka. Te zwróciły się do Polskich Linii Kolejowych o budowę ciągu pieszo-jezdnego na wiadukcie, ale mowy o schodach i windach nie było. - Takie elementy nie są tam niezbędne ze względu na brak poruszających się tam pasażerów - tłumaczy decyzję Robert Kuczyński z działu realizacji inwestycji Polskich Linii Kolejowych.

To nie zmienia faktu, że poruszają się tam piesi - z obu stron torów znajdują się domy i sklepy. Po budowie wiaduktu, osobom, które nie będą chciały nadkładać drogi pozostaną dwie opcje. Jedna to przepust dla zwierząt, druga to niebezpieczne i nielegalne przejście przez tory kolejowe.

Że znajdą się chętni na tę drugą opcję, nie ma wątpliwości Wojciech Tumasz ze stowarzyszenia SISKOM. - Pociąg będzie pokonywał odcinek 200 metrów w 5,4 sekundy - podkreśla Tumasz. Dlaczego władze dzielnicy zaakceptowały takie rozwiązanie, chcieliśmy zapytać władze Białołęki. Nie udało się. - Burmistrz ma bardzo napięty grafik - usłyszeliśmy w sekretariacie.

Filip Chajzer
ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • looo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 13:56 ~looo

  Jakoś przy Olszynce Grochowskiej jest kładka dla pieszych, a i tak piesi chodzą dołem po ulicy nawet gdy szlabany są opuszczone, tu nie o schody się rozchodzi, nawet gdyby te schody tam były to i tak część ludzi przechodziła by przez tory.

 • Bartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 12:04 ~Bartek

  @marti, umiesz czytać i słuchać ze zrozumieniem? To od władz Białołeki (a nie przewoźników) zależało wybudowanie schodów z ulicy na wiadukt.

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 12:01 ~Zenek

  EP09 owszem teoretycznie może jechać 160 ale mają już od 13 do 24 lat i są w nienajlepszym stanie więc jeżdżą na ogół max 140.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/EP09

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 11:48 ~wer

  Przepisy wymagają wiaduktu dopiero przy V większej niż 160km/h. Przy 160 wymagany jest przejazd klasy A czyli zapory lub pólzapory z sygnalizacją zadziałania (dla maszynisty pociągu). Jeśli sygnał wskazuje uszkodzenie to pociąg musi zwolnić do 20km/h. wadą jest to, że sygnalizacja musi być ustawiona w odległości drogi hamowania ze 160 do 20 czyli o ile pamiętam ok 1,5-2km. Jeśli jedzie wolny pociąg np. towarowy z V np 50 km/h to baaaardzo długo trzeba czekać pod szlabanem. Tak więc wiadukt jest znacznie lepszy ale nie wymagany przepisami....

 • marti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 09:54 ~marti

  PKP,PKS, ZTM... oni przeciez traktują ludzi jak bydło więc co się dziwicie, że będziecie przepustem dla zwierząt przechodzic.

 • VIP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 08:52 ~VIP

  A 200 metrów dalej na stacji choszczówka będzie normalne przejście przez tory pomiędzy peronami. Taka mała niekonsekwencja i hipokryzja.

 • menda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 07:53 ~menda

  Ja tam jak jade na wieś do ojców na weekend to się przemęcze bo i tak taniej wyjdzie za wazywa i mieso jakbym pojechał do marketu,a i rodzeństwo zobacze, kazdy grosz sie przyda bo kredyt trzeba spłacać za mieszkanie, a jezdze na gaz oszczedzam jak się da a lepiej jest stać w korkach jak mieszkać we wsi, a w warszawie wielki świat tyle ze do roboty o 5 trzeba wstać

 • tvkrzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 01:57 ~tvkrzak

  Świetne zdjęcia i ujęcia :) Brawo Filip

 • lewy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 00:46 ~lewy

  Często was krytykuję, ale należy oddać sprawiedliwość, że w piętnowaniu głupot drogowych pan Chajzer notuje ostatnio dobre wyniki. Tak trzymać panie Filipie!

 • No nie moge  :-D

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 00:36 ~No nie moge :-D

  Te przejścia podziemne są tak niskie zeby ludzie w podzięce za nie mogli iść na kolanach
  :-D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »