Stolica

21.11.2010 23:04 Fundacja oskarża

Ja Wisła: idziemy na dno

 

 Miasto żąda od fundacji Ja Wisła wysokich opłat za funkcjonowanie na terenie portu Czerniakowskiego. Fundacja bije na alarm, bo nie stać jej na pokrycie tych kosztów.

- Od ponad roku fundacja jest niszczona przez Zarząd Mienia jakimiś absurdalnymi wezwaniami do zapłacenia astronomicznych kwot z tytułu użytkowania terenu w porcie Czerniakowskim - oburza się Przemysław Pasek, szef fundacji.

"Miasto już nie pomaga"

Ja Wisła to organizacja niedochodowa. Przez lata miasto nie domagało się od niej się żadnych opłat. Przeciwnie - pomagało.

- Działamy tutaj pięć lat i wydobywamy port Czerniakowski z mroku zapomnienia. Robimy to dla mieszkańców miasta stołecznego Warszawy, przeważnie z pieniędzy miejskich i uważam, że fundacja zasługuje na wsparcie ze strony miasta, a nie obciążanie drastycznymi opłatami, zupełnie nieuzasadnionymi zupełnie - żali się Przemysław Pasek.

Nie zapłacą, bo "nie mają"

Opłaty, których żąda Ratusz sięgają ponad 30 tys. zł. Szef fundacji nie zamierza jednak płacić, bo nie ma z czego. - Taka organizacja jak nasza może być zwolniona z opłat lub te opłaty mogą mogą być symboliczne. Chodzi tylko o to, by miasto zechciało zastosować prawo, które samo ustanowiło - przekonuje Pasek.

Chodzi o zarządzenie prezydent miasta, które dotyczy dzierżawy terenów miejskich. Czytamy w nim: "Dopuszcza się, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, możliwość udostępnienia gruntu na zasadach innych niż w zarządzeniu, w szczególności w odniesieniu do organizowanych przez fundacje, stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe imprez, które zostały objęte patronatem Prezydenta m. st. Warszawy lub są organizowane przy współudziale m. st. Warszawy."

Przedstawiciele Zarządu Mienia nie chcieli rozmawiać z nami przed kamerą.

Umowy niepodpisane

- Miasto stawia bardzo trudne do spełnienia wymagania, w szczególności finansowe, ponieważ on nie jest w stanie płacić takich kwot za wynajem jakich miasto w tej chwili żąda - ocenia Piotr Kaliszek z Komisji Dialogu Społecznego ds. Wisły i dodaje, że konieczne umowy z fundacją wciaż nie są podpisane.

Pasek zapewnia jednak, że o uregulowanie obecności fundacji w porcie walczy już od kilku lat, jako dowód pokazując stos dokumentów.

"Będą rozmowy"

Dzięki interwencji TVN Warszawa pojawiła się jednak szansa dla fundacji. Ratusz zapowiedział, że w najbliższym czasie podejmie z nią negocjacje.

Andrzej Rudnicki
bako/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wodnik szuwarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 21:09 ~wodnik szuwarek

  Ja razem z kolegami chętnie założymy fundację. I poproszę działkę pod Pałacem Kultury. Za darmochę. Jak uważacie że każdemu darmozjadowi się należy to i ja chcę. Też zagram od czasu do czasu na bębnach dla tysięcy warszawiaków.

  To jakieś żarty by jeden człowiek był zwolniony z opłat a inny nie!

  Poprosimy o rozliczenie finansowe fundacji, zobaczymy na co wydaje dotacje.

 • Tomek Janiszewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2010 09:58 ~Tomek Janiszewski

  wislanka pisze:

  > Pani Prezydent - mowi pani, ze celem
  > na 2 kadencje bedzie przywrocenie
  > wisly warszawiakom. czy ten cel
  > wlasnie zaczal byc realizowany w tym > najgorszym scenariuszu? ??????????

  Ależ właśnie tak. HGW zgodnie z obietnicą stoi FEONTEM DO WISŁY. A po przeciwnej stronie stoi Przemek Pasek i inni wodniacy. Swoją żaglówkę ewakuowałem z byłego Portu Czerniakowskiego pod koniec ub. roku, nie chcąc płacić urzędasom podatku dennego.

 • wislanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 23:14 ~wislanka

  to najlepsza fundacja w warszawie. przemek - wspanialy czlowiek. to niesamowite ze ma tyle sily zeby to prowadzic przy tak niesprzyjajacych warunkach.

  zachecam wszystkich na herbatnika na koncerty, warsztaty, magiczne rejsy po wisle.

  Pani Prezydent - mowi pani, ze celem na 2 kadencje bedzie przywrocenie wisly warszawiakom. czy ten cel wlasnie zaczal byc realizowany w tym najgorszym scenariuszu? ??????????

 • jeden_z_wielu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 22:27 ~jeden_z_wielu

  ktoś napisał: "Pasek i jego banda" - do tej bandy nie zaliczasz chyba tysięcy Warszawiaków, którym fundacja organizuje koncerty, rejsy, szkolenia, wycieczki i zupełnie nowe spojrzenie na Wisłę. Byłem, widziałem... W sumie to chętnie też zostałbym "bandytą Paska".

 • driVer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 11:33 ~driVer

  Pasek i jego banda bezprawnie (bezumownie) zajęli teren. Rozjeżdżają trawniki landroverem z przyczepą, a teraz nagle biadolą by im Miasto pomogło. Żałosne. Przemku, idź na dno. Z chęcią Ci pomogę.

 • Rychu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 07:45 ~Rychu

  I dobrze. Kończy się pasożytowanie na koszt podatników.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 01:00 ~Warszawiak

  mam nadzieje ze jednak znajda sie pieniadze na te fundacje. Lepiej niz co roku 30 000 000 PLN rocznie jako premie dla urzednikow ktorzy nic pozytecznego nie zrobili dla miasta.

  Pozdrawiam

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 00:54 Optymista_…

  Zamiast pielęgnować inicjatywy służące mieszkańcom miasta władze różnymi, perfidnymi metodami dążą do ich zduszenia. Dzięki fundacji Ja Wisła wielu Warszawiaków zyskało możność spędzenia wolnego czasu aktywnie, twórczo i przyjemnie, zatem niepowetowanie odczuwają oni satysfakcję z istnienia tego podmiotu, co znamienne - o charakterze non profit. Niestety wrodzy swoim wyborcom włodarze, zamiast dążyć do ofiarowania im odrobiny frajdy i zabawy, odbierają resztki optymizmu poprzez skandaliczne marnotrawstwo podatkowych pieniędzy na nieudane remonty i inwestycje, w rezultacie których rozmaite utrudnienia ulegają jeszcze bardziej hańbiącej eskalacji.

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 00:32 ~JD

  Darmo to było za PZPR

 • pfff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2010 23:24 ~pfff

  straszne.....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »