Stolica

04.03.2011 19:07 wybory do sejmu

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chce puścić radnych do sejmu

- Radni nie powinni kandydować do Sejmu - uważa prezydent Warszawy. Będzie przekonywała swoją partię, by na listach wyborczych do parlamentu nie znalazły się nazwiska miejskich radny.

Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że jest zbyt wcześnie, by radni zamieniali Pałac Kultury na gmach przy Wiejskiej. W innych partiach przekonania są inne, a politycy, którzy będą układać wyborcze listy, już robią przymiarki i szukają wśród samorządowców wyborczych lokomotyw.

Dyskutując z niektórymi radnymi łatwo można stwierdzić, że co najmniej kilku z nich obierze kierunek na Parlament.

Kto do sejmu?

Wśród członków warszawskiej Platformy, którzy mogliby być ozdobą listy w jesiennych wyborach do

 sejmy znajduje się radna Anna Nehrebecka-Byczewska. Znana aktorka dostała się do Rady Warszawy z list PO z jednym z najlepszych wyborczych wyników w stolicy.

- Na razie jestem tu i jest mi bardzo dobrze, i nie myślę o żadnych zmianach, ani nikt mi żadnego pytania nie zadawał – zapewnia jednak radna zapytana o swoją kandydaturę.

Na giełdzie nazwisk radnych PO, którzy mają duże szanse na to, by reprezentować partię w wyborach poza Nehrebecką, są też Dariusz Dolczewski, Paweł Lech i o Ligia Krajewska.

O wiceprzewodniczącej rady warszawy w PO mówi się jako o tej, która może zebrać dużo głosów. - Jak będzie taka potrzeba to nie powiem "nie, odmawiam". Wszystko zależy od tego jakie będą decyzje mojej partii – komentuje Krajewska.

Prezydent zabroni?

Typowani na kandydatów na posłów radni bronią się przed jakimikolwiek deklaracjami. Ale jest inna

 deklaracja: prezydent Warszawy, która będzie sugerowała swojej partii aby na listach wyborczych nie znalazły się nazwiska radnych PO.

- Radni nie powinni startować do Sejmu kiedy jest dopiero kilka miesięcy po wyborach samorządowych. Gdyby to było pod koniec kadencji Rady to oczywiście to jest bardziej uzasadnione – stwierdza Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Inni problemu nie widzą

Takich przeszkód nie widzą politycy SLD. Na razie w partii przekonują, że najpierw będzie wyborczy program, później listy. A na nich prawdopodobnie na jedynce Katarzyna Piekarska szefowa mazowieckiego Sojuszu, a za nią Sebastian Wierzbicki, Małgorzata Szmajdzińska i Krystian Legierski.

- Gdyby pani Szmajdzińska się zgodziła, no to myślę, że dla niej miejsca by nie zabrakło. Pan Legierski rówież jest bardzo ciekawą postacią – mówi dyplomatycznie Tomasz Kalita, rzecznik SLD.

Na jasną deklarację już teraz zgodziła Paulina Piechna-Więckiewicz. Radna SLD będzie kandydowała wyborach do Sejmu.

W PiS-ie cisza

Ale to na razie jedyna taka deklaracja. Na drugim biegunie pod tym względem jest PiS, które milczy jak zaklęte. Tu na stołecznym gruncie karty będzie rozdawał były szef CBA, a obecnie szef stołecznego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński.

Według niektórych radnych, na jego poparcie może liczyć szef klub radnych PiS, były wiceszef CBA Maciej Wąsik. Prawdopodbnie na listach partii znajdzie się także Jacek Sasin - niedoszły burmistrz Pragi Północ. Choć szefostwo partii od takiego scenariusza na razie odcina się.

- Nie rozmawiamy o kształcie list, nie znamy jeszcze terminu wyborów, więc wszystko przed nami – zastrzega Mariusz Błaszczak poseł PiS.

Początek kariery?

To fakt, daty wyborów jeszcze nie ma, wiadomo tylko, że musza odbyć się najpóźniej jesienią. Ale spoglądając w przeszłość wiele przykładów pokazuje, że samorząd warszawski może być idealnym początkiem politycznej kariery na samych szczytach.

Cyprian Jopek
aq/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Czajnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 16:44 ~Czajnik

  Może Waltzowa zdecyduje się oddać do Sejmu burmistrza Bartelskiego? Ten młodzieniec nie powinien zarządzać dzielnicą. Niech się produkuje w Sejmie. Opozycja będzie miała używanie.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 13:06 ~Sławek

  Bardzo mądra sugestia H. Gronkiewicz-Waltz.
  Jeśli któryś z radnych uważa, że ma szansę w wyborach parlamentarnych, niech wcześniej złoży mandat radnego i dopiero jako zwykły członek swojej partii, startuje w wyborach.

  Niedopuszczalna jest sytuacja, w której politycy robią sobie z rady miasta bezpieczną przystań, do której wrócą jeśli nie otrzymają mandatu parlamentarnego.

 • mikos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 11:04 ~mikos

  Według mnie nikt nie powinien piastować dwóch stanowisk jednocześnie . Chyba o tym mówi prawo aw szczególności jeśli się to tyczy urzędników państwowych .

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 10:04 ~JD

  100 % racji.

 • xmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2011 20:17 ~xmen

  Dawno pani HGW nie powiedziala czegos tak madrego, ale i tak przeciez nikt w partii tego nie zabroni :) Teraz wszyscy sie dowiedza kto ma wyborcow w tyle i na kogo warto glosowac :)

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2011 20:09 ~jak

  chociaż z tym się z nią zgadzam

  bo skro chcieli służyć wawie to nagle niby po co Polsce

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »