Stolica

17.11.2010 20:08 PRZEŁOM W LECZENIU NOWOTWORÓW

Guza mózgu zniszczą elektronicznym nożem

SERWISY:

Ten nóż z powodzeniem zastępuje skalpel. Gamma Knife, czyli supernowoczesne, nieinwazyjne urządzenie do niszczenia guzów mózgu. Już niebawem będą mogli z niego korzystać pacjenci Szpitala Bródnowskiego.

Pracownicy kliniki Neurochirurgii mogą mieć powody do zadowolenia - teraz leczenie stanie się nie tylko szybsze, ale przede wszystkim właściwie bezbolesne.

192 wiązki wypalają guza

- Nie otwiera się czaszki, unika powikłań związanych z konwencjonalną chirurgią, unika się bólu stresu, jak również jest to ekonomicznie uzasadnione. Unika się hospitalizacji, długiej rekonwalescencji, wielogodzinnej narkozy ogólnej - wylicza prof. Mirosław Ząbek, neurochirurg. Jak działa technologia? Podczas leczenia pacjent wjeżdża do środka ogromnego "hełmu". Jego głowa jest całkowicie unieruchomiona, następnie 192 wiązki promieniowania kobaltowego wypalają guza.

Ale na tym innowacyjność się nie kończy. Wiązki promieniowania krzyżują się w wyznaczonym wcześniej przez lekarzy miejscu, a guz napromieniowany zostaje trójwymiarowo. W ten sposób leczyć można zmiany o nieregularnym kształcie.

Pierwsi pacjenci w styczniu

Z najnowszego nabytku dumy nie kryje szpital, choć starania o to, by urządzenie znalazło się w Polsce trwały od bardzo dawna. - Staraliśmy się już od 2006 r. Po raz pierwszy, kiedy zobaczyłam w Szwecji, pomyślałam, że mając taki zespół lekarzy i pielęgniarek należałoby wykorzystać możliwości naszych neurochirurgów - mówi Teresa Bogiel z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego.

Szybciej się jednak nie dało, bo urządzenie kosztuje ponad 18 milionów złotych. Do szpitala trafiło więc w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Szpital dał lekarzy i miejsce, prywatna firma dała drogi sprzęt. - W medycynie nie wymyślono, jak dotąd droższego urządzenia. Jest mnie więcej cztery razy droższe od zaawansowanego tomografu czy rezonansu magnetycznego - mówi Grzegorz Goryszewski z grupy Allenort. Pierwsi pacjenci nowoczesnym urządzeniem będą leczeni prawdopodobnie już od stycznia.

Małgorzata Walczak
ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MARIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 11:38 ~MARIA

  zAREJESTROWALAM SIE DO TEJ KLINIKI I CHCE TAM PRZEPROWADZIC ZABIEG - CZY ZDAZE PRZED NAJGORSZYM -CZY MI SIE UDA......

 • -jorg- 18042

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2011 23:02 ~-jorg- 18042

  PANIE TUSK-przestań kopać piłkę a zajmij się GAMMA KNIFE w Szpitalu Brodnowskim.Obecna sytuacja to jaja do kwadratu.

 • kami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2011 12:25 ~kami

  Właśnie są ludzie dla których to urządzenie jest JEDYNYM ratunkiem, ciekawi mnie ile trzeba będzie zapłacić za leczenie i jaki jest czas oczekiwania na możliwość skorzystania z tak nowoczesnej terapii.Czy jest to tylko kolejny gadżet w rękach lekarzy dla bogatych pacjentów.A starzy i ubodzy niech odchodzą w cirpieniu.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 22:23 ~Nick

  Ciekawe ile panu doktoru trza (fundacji) zapłacić by żyć

 • gH

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 10:21 ~gH

  Szkoda tylko że z powodu tego że coś jest "za drogie" tyle osób od 2006 roku zmarło lub zostało kalekami w wyniku tradycyjnych operacji i powikłań pooperacyjnych. Jakim problemem dla Polski byłoby kupić chociaż z 10 takich urządzeń i zarabiać na udostępnianiu ich pacjentom zza granicy. Ten kraj leczy z łaski,a zabija przez zaniechanie z czystej ekonomii. Nie dziwcie się mojemu rozżaleniu, mam swoje powody i życzę Wam abyście nigdy nie zrozumieli mojego punktu widzenia :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »