Stolica

13.02.2011 19:03 19115 odciąży 112

Dzwonią na 112
po pizzę lub taksówkę

Do czego służy numer 112? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale dla wielu warszawiaków nie jest. Dzwonią pod numer alarmowy jak na miejską infolinię. Przez to pomoc często nie dociera na czas tam, gdzie jest naprawdę potrzebna.

"Proszę podać numer taxi", "Proszę mi powiedzieć, która apteka jest czynna" - to przykładowe pytania, które każdego dnia słyszą operatorzy alarmowego numeru 112. Dzwoniący pytają też o numer do pizzerii, na pocztę czy do urzędu. Albo o rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

- Około 20-30 proc. wszystkich połączeń to połączenia bezzasadne, które nigdy nie powinny na to stanowisko trafić – alarmuje Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

"To było straszne"

Nie powinny, ale trafiają i dlatego numer 112 jest przeciążony. O trudnościach z dodzwonieniem się piszą widzowie TVN Warszawa:

Witam! Właśnie byłam świadkiem wypadku na Wisłostradzie. Niestety śmiertelnego. Dzwoniłam na 112 i cały czas miałam informacje, że wszystkie linie są zajęte, a jak próbowałam na 999, to w ogóle nie mogłam się z nim połączyć. W efekcie na miejscu pierwsza była pomoc drogowa, a dopiero później karetka. (...) To było straszne! – przeczytaliśmy w jednym z maili do Miejskiego Reportera.

Na 2200 połączeń dziennie, tylko co drugie można uzyskać po 20 sekundach oczekiwania. W pozostałych przypadkach trwa to zdecydowanie dłużej.

Teoretycznie policja może ukarać bezzasadnie dzwoniących na 112, ale w praktyce skala przekracza jej możliwości. - Gdybyśmy każdego starali się ustalać i każdemu postawić zarzuty, to... Tych połączeń dziennie jest ok. 2200! Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeżeli to są uciążliwe rozmowy, możemy taką osobę ustalić i postawić zarzuty – mówi rzecznik stołecznej policji Maciej Karczyński.

19115 dla "spraw różnych"

Z nową propozycją rozwiązania problemu wychodzi miasto. Jeszcze w tym roku zamierza uruchomić telefoniczne centrum kontaktu z mieszkańcami. - Numer 19115 będzie w jakimś stopniu odciążał 112. Będzie takim miejscem, w które warszawiacy będą mogli dzwonić w sprawach różnych po to, żeby nie dzwonili pod 112 - zapowiada Marcin Wojdat z miejskiego Centrum Komunikacji Stołecznej.

Pod tym numerem będą też przyjmowane zażalenia i skargi mieszkańców i to tu będzie można zadzwonić w sprawach związanych z administracją.

Nie tylko infolinia

Jak zapowiada ratusz, planowane centrum telefoniczne to nie tylko infolinia. W ramach projektu ma powstać portal internetowy, który będzie kompendium wiedzy na temat miasta i funkcjonowania urzędu.

Planowane centrum ma ruszyć już we wrześniu. Zanim zostanie uruchomione, miasto przeprowadzi kampanię informacyjną.

Marta Klos
js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • BBiZK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2012 21:14 ~BBiZK

  O ile wiem to nr alarmowy 112 nie jest jeszcze obsługiwany zgodnie z przepisami i w miejscu do tego przeznaczonym tj.Warszawa ul. Młynarska. W całym tym centrum zarządzania kryzysowego jest wszystko oprócz samego zarządzania i przyjmowania telefonów. Sama Pani Gawor mówiła, że mało jest chętnych frajerów aby za ta stawkę odbierając tak poważne telefony. Pani Gawor głowa do góry będzie lepiej jak zarządzając inni będą bardziej doświadczeni od generałowej!!

 • pozdro600

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2011 22:57 ~pozdro600

  Witam
  Centrum Telefoniczne 19115 miało ruszyć we wrześniu (tak jest napisane w art). Co się z nim dzieje? Dlaczego nie ruszyło?
  TVN Warszawo proszę o zainteresowanie się tą urzędniczą inicjatywą. Dziękuję

 • SzalupaND

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2011 08:05 ~SzalupaND

  tacy sami z nich warszawiacy jak z autora tego paszkwila. Radom, grójec siedlce kielce.

 • 112

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2011 15:47 ~112

  słoiki dzwonią

 • gościu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2011 12:28 ~gościu

  A może powinni nagrać dis i po głupim telefonie przełączyć się i odbierać nowy telefon a ktoś kto właśnie chciał np. zamówić pizzę powinien usłyszeć: "być może ktoś z twoich bliskich ma wypadek właśnie dlatego, że zająłeś ten numer nikt nie udzielił mu pomocy, miłego dnia."

 • Myślenie nie boli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2011 12:20 ~Myślenie nie boli

  podinspektor Karczyński chyba nie wie co mówi. za dużo osób by powołać jedną małą komórkę która by wypisała te 2200 mandatów. To jest sprawa bezpieczeństwa można uratować nie jedno życie odblokowując tę linię nie mówiąc już że brakuje wyobraźni, ludziom którzy zapominają że jeżeli dojdzie do np. większego skażenia biologicznego, pożaru lub zamachu to kilka minut może uratować setki osób. A przy okazji 10 pracowników to wydatek ok 25000 zł miesięcznie mandaty po 250 zł to (uwzględniając pozostałe koszta i mandaty których nie dałoby się wyegzekwować) 10 milionów PLN miesięcznie do budżetu przy podniesieniu ogólnego bezpieczeństwa

 • holender

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2011 23:02 ~holender

  Tutaj też znowu dyskusję o przyjezdnych? Ten forum naprawdę wielką przedszkołę :(

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2011 23:02 ~marta2

  Crazy frog- wiem jestem już nudna- ale wierz mi ,że dla Biura Bezpieczeństwa wcale nie anonimowa. Najbardziej mnie zabolało , że na moje prośby o interwencję w Sprawie Ronda Starzyńskiego , żeby nie było tam takiego syfu , wiecznie rozmemłanego menelstwa- to mi odpowiedzieli , że mam się cieszyć bo punktów z alkoholem może być więcej , że tak ma być , że nie widzą w tym nic złego. Brak też reakcji dzielnicy , nikogo. Nie tylko mi to przeszkadza. Tam momentami naprawdę jest niebezpiecznie. A niewielkim kosztem można by zrobić z tego miejsca b.przyjemne miejsce. Drobne sklepiki miałyby duży ruch-bo to miejsce przesiadkowe-a tak wielu ludzi chce stamtąd po prostu jak najszybciej odjechać. Przyjrzyj się temu Rondu- te budy wyglądają strasznie . No i taka mnie złość na nich wzięła. Bo ja lubię nie jak ktoś mówi , że jest bezpiecznie ale wolę żeby było bezpiecznie.Pozdrawiam

 • crazy_frog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2011 22:31 ~crazy_frog

  [b]do marta2[/b] coś widzę, że bardzo cięta jesteś na biuro bezpieczeństwa. to nie pierwsza Twoja wypowiedź w takim tonie o tym biurze...czyżby zaszli Ci za skórę ? może pochwalisz się w jaki sposób Ci zaszkodzili ?

 • 19115

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2011 21:33 ~19115

  Mi się jednak wydaje, że to słoiki dzwonią pod 112 po pizze albo taxi. Każdy rodowity warszawiak zna telefon do pizzeri albo taxi. A taki słoik sam w wielkim mieście nie potrafi się odnaleźć, nie ma znajmoych których mogli by go odebrać z imprezy to cóż innego mu pozostanie niż 112?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »