Stolica

07.12.2010 19:05 Szpitale inwestują

Dzieci poczekają krócej na rehabilitację

SERWISY:

Kolejki małych pacjentów czekających na rehabilitację mają się znacznie skrócić. W szpitalu przy Kopernika, powstaje oddział dostosowany do ich potrzeb. Z kolei Centrum Zdrowia Dziecka powiększa oddział rehabilitacji dziennej. A potrzeby są ogromne - zdarza się, że na turnusy rehabilitacyjne czeka się nawet rok.

Dzieci czekających w Warszawie na rehabilitację są setki, a ich liczba wcale nie maleje. – My udzielamy cztery tysiące porad lekarskich rocznie i wykonujemy 16 tys. zabiegów – mówi Małgorzata Zaława, SPZZLO Warszawa-Żoliborz.

Teraz średni okres oczekiwania na rehabilitację w Warszawie wynosi trzy miesiące, ale zdarza się, że czekać trzeba dużo dłużej. W przyszłym roku sytuacja może jednak wyglądać nieco inaczej, bo dwa szpitale szykują się do dużych zmian.

Zmniejszą ilość łóżek

W Centrum Zdrowia Dziecka dyrekcja postanowiła zmniejszyć liczbę łóżek na odziale rehabiltacji ogólnoustrojowej z 35 do 10. Nie oznacza to jednak, że na rehabilitację trafi tu mniej pacjentów. - Planujemy rozszerzyć ofertę przyjęć w oddziałach dziennych. Mamy dwa oddziały dzienne: rehabilitacji narządów ruchu i neurologiczny – tłumaczy Anna Łukaszewska, kierownik kliniki rehabilitacji CZD.

Szerszy pakiet

Z kolei pierwsze zmiany już widać w szpitalu dziecięcym przy Kopernika. W końcu ruszyły prace w budynku postawionym ponad cztery lata temu. Ma być dostępna fizyko i hydroterapia. Ale najważniejsze jest to, że zamiast, tak jak obecnie, 50 tysięcy dzieci rocznie, szpital będzie mógł rehabilitować znacznie więcej małych pacjentów.

- To będzie rehabilitacja prowadzona w trybie ambulatoryjnym w ramach oddziału dziennego, to znaczy taki szerszy pakiet rehabilitacji i fizykoterapii ale bez oddziału łóżkowego – tłumaczy Barbara Jankowska z Warszawskiego Szpitala dla Dzieci.

Małgorzata Walczak

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lidka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 11:51 ~lidka

  Bo to te "bachory" sa przyszlością narodu i te "bachory" będą kiedyś emerytami. Może nieco zdrowszymi, dzięki takim decyzjom. Mam tylko nadzieję, że nie będą chore na głowę, tak jak ty, henia

 • henia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 19:37 ~henia

  i znów pieniądze dla bachorów zamiast dla emerytów!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »