Stolica

30.01.2011 19:36 Kolejna zmiana nazwy?

Czy "Radosław"
znów będzie Babką?

SERWISY:

Czy rondo Zgrupowania AK "Radosław" znów zmieni nazwę? - Uważam, że powinniśmy wrócić do nazwy rondo Babka - przekonuje Dariusz Dolczewski, radny z komisji nazewnictwa.

Nazwę ronda z Babki na Zgrupowania Armii Krajowej "Radosław" radni zmienili w 2001 roku, za rządów Pawła Piskorskiego. Upamiętniono w ten sposób jeden z najsłynniejszych oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim. W skład "Radosława" wchodziły m.in. bataliony Zośka i Parasol. W rejonie dzisiejszego ronda zgrupowanie toczyło zacięte walki. Zginęło tu ponad stu żołnierzy.

"Babka powinna wrócić"

Dariusz Dolczewski, radny zasiadający w komisji nazewnictwa chce przekonać kolegów z PO, by poprali pomysł przywrócenia starej nazwy. Dla "Radosława" trzeba by wtedy znaleźć inne miejsce.

- Znalezienie innego miejsca dla Zgrupowania AK "Radosław" jest ważne, by upamiętnić wydarzenia z czasów powstania - tłumaczy Dolczewski.

SLD jest za

Z kuluarowych rozmów wynika, że radni PO są gotowi pomysł poprzeć. Szanse na jego realizację są tym większe, że za inicjatywą są też gotowi głosować radni SLD.

- Z całą pewnością Zgrupowanie AK "Radosław" zasługuje na swoje miejsce, ale rondo Babka ma tak specyficzną nazwę i tak utarło się wśród mieszkańców, że zdecydowanie będę za jej przyjęciem - potwierdza wiceburmistrz Śródmieścia Marcin Rzońca.

Wiele wskazuje więc na to, że radni zdecydują się przywrócić nazwę, która w tym miejscu funkcjonowała przez ponad 50 lat. Nowa, zdaniem wielu, się nie przyjęła. - Ja na to mówię złośliwie "Rondo Babki Radosława" - przyznaje varsavianista Jarosław Zieliński.

Skąd wzięła się Babka? Zieliński twierdzi, że pierwszy raz nazwa pojawiła się na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku. I jest jedną z niewielu, których nie narzucili urzędnicy, lecz wymyślili sami mieszkańcy. - Wzięło się to od kształtu nasypu świeżo utworzonego ronda, a nazwali je tak taksówkarze, którzy mieli tam swój postój - tłumaczy varsavianista.

"Skończmy ze zmianami"

 Zmiana nazwy ronda nie będzie jednak taka prosta. Na pewno przeciwko zagłosuje PiS. Olga Johann twierdzi, że też jest przywiązana do nazwy ronda Babka. Ale jej zdaniem skończyć należy z ciągłymi zmianami nazw ulic, rond i placów. Wtedy nawet najbardziej zakorzenione w pamięci nazwy w końcu ustąpią.

- Mogę się założyć, że dla nastoletniego pokolenia to jest już rondo Radosława. A my nie patrzmy na starych ludzi, bo oni odchodzą - dodaje Johann.

Michał Tracz
mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak 30 lat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2011 05:10 ~Warszawiak 30 lat

  Nazwa Ronda Babka ma humorystyczną i prawdziwą genezę - takie nazwy to część tożsamosci warszawy i warszawiaków.

  Nie akceptuję faktu że jakaś banda bezmyślnych ignorantów zmienia ot tak sobie takie nazwy - to barbarzyństwo. Dla mnie jest to rondo babka.

  To czy zgrupowaniu Radosław nalezy sie upamietnienie, nie ma wogole zwiazku z tematem.

 • plp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 14:02 ~plp

  a co za różnica, Boże, siedzą na dupach i zajmują się pierdołami, a na zmianę nazwy pójdą kolosalne pieniądze, dla mnie to jest śmieszne, kraj wielkich jaj

 • s1162

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 10:52 ~s1162

  Dla mnie to zawsze i tak jest i będzie rondo Babka.
  Może być ewentualnie rondem Babki Radosława :)

 • Natolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 20:52 ~Natolin

  Stasiuk dobrze powiedział: "Polacy potrzebują krwi i martyrologii jak grzyby dżdżu" - mnie najbardziej rozbroiła nazwa pięknego parku i placu zabaw na Grochowskiej: "Obwodu Praga Armii Krajowej" - 1. Martyrlogia jest niezbędna do zabawy z dziećmi
  2. Koniecznie czteroczłonowa nazwa!! Inaczej Rada Starszych będzie naburmuszona.

  Litości - Moja Babcia i jej całe rodzeństwo walczyło w P.Warszawskim i nigdy nie domagali się podobnych honorów!! Przeciwnie, chcieli żeby to miasto nabrało nowego życia, koloru!! Warszawiacy! Nie dajmy się sterroryzować kombatanckiemu lobby! To pycha, przecież i tak na co drugiej ulicy są świadectwa rozstrzelań i łapanek, Mało nam???

 • częściowo warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 17:38 ~częściow…

  Do Varsovia. Nie czepiaj się pochodzenia "warszawiaka". Skąd wiesz, od ilu lat on tu żyje. Dla mnie najważniejsze jest to, czy ktoś myśli i czuje jak rdzenny warszawiak. Ciekaw jestem, czy mnie odmówiłbyś miana warszawiaka, bo "tylko" ok. 25% moich przodków było warszawiakami od XVII w. Licząc do 1900 r. tylko 50% było warszawiakami. Według Ciebie jestem warszawiakiem, czy też za mało mam procent warszawiaka w warszawiaku?

 • mądry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 16:58 ~mądry

  @~T- Nazwa ulicy Bagno nie pochodzi od powszechnie rozumianego trzęsawiska lecz od nazwy rośliny od której to mole uciekają z szaf z futrami. Przed wojną w tym miejscu, jak zapewne wiesz, była dzielnica żydowska obfitująca w bogate panie z futrami. Tamże tez kwitł handel rośliną bagno. Etymologia nazw ulic faktycznie nie jest istotna ale skoro dywagujemy czy słusznie jest pozostawić czy zmienić, bądź przywrócić nazwę, to wypada się choć trochę zastanowić nad jej pochodzeniem. Cokolwiek byśmy tu nie wypisywali władze i tak zrobią to co będzie dla nich słuszne w danym momencie. Aby wszystko było zgodne z formą proponuje nazwę Rondo Dziadka Radosława :))

 • Varsovia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 16:00 ~Varsovia

  do Warszawiaka...taki pewnie Warszawiak z ciebie jak wiekszośc co mieszkają od kilku lat.

  Dla twojej informacji Pl. Bankowy to nazwa hidtoryczna, przedwojenna, i tak ludzie mówili
  to samo ul. Stołeczna- nazwa przedwojenna i dla prawdziwycyh Warszawiaków taką pozostaje, Popiełuszko mógł miec inne godne miejsce a nie starą historyczną nazwę.
  rondo Babka nazwa nadana po wojnie przez samych Warszawiaków a dla przyjezdnych to "Radosława" i pewnie nie wiedzą kim te zgrupowanie było.
  Zgrupowaniu "Radosław" mozna dać inne godne miejsce.

 • alekwisnia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 15:42 ~alekwisnia

  Mieszkam od urodzenia w Warszawie i prawdę powiedziawszy dziwię się weteranom. Szanuję ich poświęcenie dla kraju, ale moim zdaniem nazywanie wszystkich skwerów od "rozstrzelanych" i wszystkich mostów "potopionych" przynosi odwrotny efekt do zamierzonego. Babka to taka sama historyczna nazwa jak Wiatraczna, Żaba czy pl. Na rozdrożu. Nazwy trywialne, ale silnie związane z miastem. Wyobrażacie sobie ich zmianę?
  Dla mnie Babka była, jest i będzie, w Warszawie powstaje dość nowych dróg i rond, żeby starczyło dla każdego AKowca.

 • ~Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 15:00 ~~Warszawiak

  Z drugiej strony np. na obecny Plac Bankowy starsi ludzie dalej mówią plac Dzierżyńskiego - i co w związku z tym - może też i tu powrócić do starej komunistycznej nazwy ?

 • zaemka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 14:51 ~zaemka

  Nazwa "Babka" to nazwa na cześć góry piachu która tu była w trakcie budowy w latach 46-50 - gratuluję tym co chcą mieć taką nazwę - "Rondo im. góry piachu". Natomiast nazwa "Radosław" to nazwa na cześć ludzi którzy walczyli za Polskę !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »