Stolica

26.01.2011 17:20 Mamy szpitale, ale nie przeszczepiamy organów

Coraz mniej transplantacji na Mazowszu

SERWISY:

Wciąż zbyt mało przeszczepów na Mazowszu. Pod względem liczby pobrań narządów jesteśmy na szarym końcu. Tę fatalną sytuację ma poprawić powołanie w każdym szpitalu w regionie koordynatora do spraw transplantacji i wprowadzenie do szkół odpowiednich programów edukacyjnych.

1,5- roczny Adaś, to jeden z najbardziej uśmiechniętych pacjentów oddziału transplantacji w Centrum Zdrowia Dziecka. Aż trudno uwierzyć, że chłopiec przeszedł już tak wiele. Lekarze musieli przeszczepić mu wątrobę. Ale uśmiech na twarzy Adasia mówi jedno - wszystko poszło dobrze.

Dawca w rodzinie

 - Po przeszczepie jest wszystko dobrze teraz, wcześniej cały czas był płacz. Był ból brzuszka, a teraz na razie nie narzeka - mówi Magdalena Siwek, mama Adasia.

Dawcą dla dziecka mógł być jego tata. Poszło więc szybko. Gorzej gdy dany organ przeszczepić trzeba od dawcy niespokrewnionego.

Czekał cztery lata

Lucjan Świderski na przeszczep nerki czekał cztery lata. Innego wyjścia nie było. Teraz mężczyzna wie, że dostał drugie życie. - Od piątku jestem już po przeszczepie, czuję się dobrze i naprawdę jestem zadowolony - mówi.

Choć na Mazowszu są bardzo dobre ośrodki zajmujące się przeszczepami, to jednak dawców wciąż jest niewielu.

 Sytuacja, jak mówi profesor Paweł Nyckowski, koordynator programu "Partnerstwo dla Transplantacji" jest alarmująca.

Liczba transplantacji spada

- Nie wygląda to dobrze, ta ilość pobrań była na poziomie przyzwoitym w roku 2005 potem zaczęła lekko spadać. Spadła bardzo w roku 2007 i tendencja spadkowa utrzymuje się do chwili obecnej - Paweł Nyckowski transplantolog.

W województwie Zachodniopomorskim na milion mieszkańców jest 34 dawców. Na Mazowszu średnio tylko 8. Na 40 szpitali w 33 nie było żadnych pobrań wielonarządowych.

Urzędnicy stawiają na koordynatorów

Z fatalną sytuacją zmierzyć postanowił się urząd wojewódzki. Pomysł już jest. - Chcemy wypracować taki model, aby w każdym szpitalu na Mazowszu, a jest ich 77, byli powołani koordynatorzy do spraw transplantacji - tłumaczy Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.

Koordynatorzy mają za zadanie zająć się całą stroną logistyczną związaną z przeszczepem. Ale to nie jedyne zadanie, bo koordynatorzy tak zwani donacyjni, wyszukiwać mają potencjalnych dawców. Jeśli stwierdzona zostanie śmierć mózu, koordynator rozmawia z rodziną zmarłego o możliwości pobrania organów. A to trudne zadanie. - Procedury są opisane i one nie są trudne. Natomiast jest to praca wyjątkowo obciążająca psychicznie - mówi Ewa Danielewska koordynator pobierania narządów.

Ważna jest profilaktyka

Działania urzędu wojewódzkiego mają się również skupić na dużej promocji transplantologii i programach edukacyjnch w liceach.

- Te wszystkie działania, jak się je skordynuje, to jest szansa, że ten wskaźnik - 8 dawców na milion mieszkańców na Mazowszu zostanie wreszcie przesunięty - tłumaczy Andrzej Chmura, transplantolog.

Krótko mówiąc dzięki temu być może zmiejszy się liczba pacjentów, dla których oczekiwanie na przeszczep okazuje się zbyt długie.

Małgorzata Walczak

mjc

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »