Stolica

29.01.2011 18:39 Reperkusje wojennych zniszczeń

Chodnik zapadł się
do piwnicy

SERWISY:

Władze Śródmieścia zlecą pierwsze w historii badania, które pozwolą ocenić stan ulic, chodników i parkingów wybudowanych na gruzach zniszczonej Warszawy. To skutek coraz częściej pojawiających się dziur i zapadlisk na terenie południowego Muranowa.

Do tej pory na Muranowie południowym zdarzały się jedynie kilkucentymetrowe szczeliny, ale na Nowolipiu odkryto właśnie trzymetrową wyrwę. Postawiła ona na nogi wszystkich urzędników ze Śródmieścia, bo chodnika nie uszkodzili robotnicy ani nie podmyły wody gruntowe. Zapadł się do znajdującej się niżej przedwojennej piwnicy.

- Wyrwa na Nowolipiu najprawdopodobniej jest pozostałością starej piwnicy, zmurszałej, której przy budowie Muranowa nie zabezpieczono należycie – wyjaśnia burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski.

Zbadają fragment dzielnicy 

Tuż obok znajduje się blok mieszkalny i przedszkole. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Dziura w

chodniku jest zabezpieczona i częściowo zasypana. Ale żeby uniknąć podobnych sytuacji, dzielnica zleciła pierwsze w historii specjalistyczne badania gruntu. Pokażą one między innymi, pod którymi terenami znajdują się jeszcze przedwojenne piwnice.

W pierwszej kolejności zbadane zostaną okolice ulicy Nowolipie. Wyniki mają być znane za miesiąc. Zbadanie całego Muranowa kosztowałoby miasto kilka milionów złotych. - Nie możemy kompleksowo zbadać całego Muranowa Południowego, dlatego będziemy reagować na bieżąco - zapowiada burmistrz Śródmieścia.

Eksperci jednak uspokajają, że niebezpieczeństwo dotyczy głównie ulic, chodników i placów. Zagrożenia dla domów nie ma, bo ich fundamenty stawiane były na odpowiednio utwardzonym gruncie.

Co zostało po dawnym osiedlu

Przyczyn tego, co dzieje się z gruntem na Muranowie, należy szukać w powojennej historii stolicy. Niemcy metodycznie niszczyli całe miasto, ale z Muranowem obeszli się wyjątkowo okrutnie. Teren tak zwanego Dużego Getta został niemal zrównany z ziemią. Nad tą pustynią gruzów górował jedynie ocalały kościół świętego Augustyna na Nowolipkach.

Po wojnie trzeba było tę część dzielnicy wybudować na nowo. Ponieważ wywiezienie 3 milionów

metrów sześciennych gruzów zajęłoby prawie 4 lata, ówcześni architekci zrezygnowali z tej operacji. Teren Południowego Muranowa jedynie utwardzono i na nim powstało nowe osiedle.

Budowali na gruzach

- Powstała taka skarpa, taras z gruzów nieistniejącej dzielnicy i na nim od 1949 roku rozpoczęto budowę osiedla południowego – opowiada Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas pospiesznej odbudowy miasta architekci nie przewidzieli tego, że z czasem grunt Muranowa Południowego zacznie osiadać. - Nie pomyślano o jednym. Przecież pod pryzmami gruzu są piwnice. Nie zasypane i nieprzewidywalne, jeśli chodzi o infiltrację wody, ruchy gruntu i tego typu zwykłe zjawiska - komentuje varsavianista Jarosław Zieliński, który kilka lat temu napisał książkę o architekturze powojennego Muarnowa.

Newralgiczny rejon

Najbardziej narażony na ruchy gruntu teren jest ograniczony czterema ulicami: Andersa, Aleją "Solidarności", Jana Pawła II i Nowolipki. Gruz z Muranowa Północnego po wojnie został wywieziony, więc jego mieszkańcy nie mają się czego obawiać.

Michał Tracz

js/mz

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkanka Muranowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 00:25 ~mieszkanka…

  Ludzie!
  Ta cała informacja jest wyssana z palca!!!Mieszkam tuż przy "tajemnicznej" dziurze i dokładnie widziałam, jak powstała ta "niezwykła" wyrwa w ziemi. Dokładnie poprzedniej zimy kopali tutaj robotnicy, naprawiając jakieś rury. Później przez miesiąc nie zasypywali dziury, aż ściągnęliśmy z sąsiadami telewizję. Wtedy na szybko i byle jak dziurę zasypano, a burmistrz za nic miał nasze uwagi, że zrobiono to byle jak.
  I tak się dziwię się że rok wytrzymało!

 • Fidel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 16:12 ~Fidel

  To teraz pytanie odnośnie ostatnich wręcz łupieżczych POdwyżek za użytkowanie wieczyste na Muranowie a także kontrolowanych "przecieków" na temat stanu tego osiedla. Czy jest to zapowiedź, że są plany odnośnie Muranowa, by burzyć i zamienić te tereny po żydowskie w nowe, bogate osiedle dla "wybranych"? Coś mi się wydaje, że tak i będę się interesował tematem dalej.

 • Varsovia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 14:16 ~Varsovia

  Narzekacie na HGW że nic nie robi...a przypomnijcie co zrobił w tym przykładzie ś.p. LK..NIC NIC..ZERO ALBO KAMPANIĘ NA PREZYDENTA RP.

  Można narzekać na HGW ale wszystkich zaległości z przeszłości nie nadrobi tak szybko więc spokojnie.

  Ważne że nagłaśnia się takie sprawy i chwała TVN WArszawa bo tak to byście o tym nie wiedzieli, a sam mieszkam na Muranowie.

 • lewoprawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 09:10 ~lewoprawy

  lewy- no właśnie moglibyśmy ratować autentyczną historię a nie potem robić podróbki a la tania chińszczyzna. Jednocześnie wydawane są olbrzymie pieniądze np. na szkolenia dla urzędników. Są takie momenty , że nie możesz nic załatwić bo wszyscy są na szkoleniach. One też są jednym wielkim przekrętem. Kim są właściciele tych firm ? Do tego nagrody i premie a jednocześnie na naszych oczach z premedytacją umierają w bólach ostatnie autentyczne budynki dawnej Warszawy. Czuję gniew i ból.

 • lewy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 03:15 ~lewy

  To jest właśnie opowieść o zapominaniu, to jest ten niemy protest, który zaprzecza tym wszystkim gadkom o opcji wybierzmy przyszłość. Nawet grunt w Warszawie wie lepiej, że bez historii i jej poznania nie ma co budować. Osobiście bardzo, ale to bardzo się cieszę, że takie rzeczy się dzieją. Po pierwsze wraca pamięć o naszych starszych w wierze braci, są wreszcie namacalne ślady ich obecności nie przekute w spiż, ale tak realnie prozaiczne jak ich obecność przed zagładą. I po drugie wreszcie nikt już nie może robić z ludzi zakochanych w Warszawie wariatów, którzy tylko non stop blokują, awanturują się o parę cegieł. Powiem może zbyt emocjonalnie - im więcej takich zapadlisk, tym więcej wiedzy o naszym mieście.

 • ick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 00:40 ~ick

  No i będzie pretekst do burzenia Muranowa.

 • marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2011 23:33 ~marcin

  też mi nowość od dawna było widome że muranów powstał na zgliszczach budynków i prochach ludzi, pogrzebanych w eń

 • Mieszkaniec Muranowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2011 21:50 ~Mieszkanie…

  Z 10 lat temu zapadło się podwórko przy Nowolipki 21 (z drugiej strony wzmianokowanego przedszkola) widać było meble stojące zapewne w dawnej suterenie. Wtedy też obiecywali, ale nic z tym nie zrobili. Zasypali dziurę piachem i na tym się skończyło.

 • wz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2011 21:32 ~wz

  Sam bym tam pokopał,pewno trochę złota i brylantów znajdzie się

 • WE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2011 21:10 ~WE

  Bardzo dobrze! Przecież to jest mega-ważne! Bardzo się cieszę, że ktoś się tym w końcu zajął, po 50 latach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »