Stolica

26.02.2011 19:22 tajemnicze konkursy na ursynowie

Burmistrz chciał zatrudnić swoich znajomych

SERWISY:

Ursynów pod lupą prawników Ratusza. Wszystko przez dwa konkursy na stanowiska naczelników wydziałów. Jeden z nich - wygrał znajomy burmistrza. Drugi - jego polityczny zwierzchnik. Opozycja zarzuca burmistrzowi, że konkurs ustawił, a Ratusz - już zażądał wyjaśnień.

Największe wątpliwości opozycji na Ursynowie budzi konkurs na szefa Wydziału Promocji i Funduszy Europejskich urzędu dzielnicy.

Konkurs wygrał Bartosz Dominiak. To były radny Warszawy. W ostatnich wyborach poniósł klęskę. Politycznie to także szef burmistrza Ursynowa Piotra Guziała. Obaj od lat należą do Socjaldemokracji Polskiej.

- Nie można pozwolić sobie na to, aby osoba sprawująca wysokie stanowisko była postrzegana jako nie taka, która trafiła tam ze względu na swoje kompetencje, ale jako polityczny zwierzchnik urzędującego burmistrza – twierdzi Michał Matejka, radny Ursynowa (PO).

Tajemnicze wymagania

Jak udało się dowiedzieć TVN Warszawa konkursy na naczelnika promocji i funduszy unijnych były dwa.

Pierwszy odbył się pod koniec stycznia. Od kandydata na naczelnika wymagano wyższego wykształcenia o kierunku PR, zarządzanie, prawo lub ekonomia. Niezbędna była też podstawowa znajomość języka angielskiego. Konkursu jednak nie rozstrzygnięto, bo żaden ze zgłoszonych kandydatów tych wymagań nie spełnił.

Drugi ogłoszono w pierwszej połowie lutego. Ale z wymagań zniknął język angielski. A zamiast konkretnych kierunków studiów pojawiły się jedynie studia z zakresu nauk ekonomicznych społecznych lub zarządzania.

Wiele wątpliwości

Ogłoszenia o konkursie pokazaliśmy Adamowi Sawickiemu z Fundacji Batorego, która dba o przejrzystość życia publicznego.

- Nawet jeżeli w tej sytuacji nie było tak, że ten konkurs mógł być ustawiony, to takie rzeczy jak brak wymaganego języka angielskiego przy takim stanowisku mogą powodować wiele wątpliwości – uważa Adam Sawicki z Fundacji Batorego.

Opozycja ma wątpliwości także w przypadku innej rekrutacji. Konkurs na naczelnika Wydziału Kultury na Ursynowie wygrał Dariusz Sitterle - wieloletni dyrektor Domu Sztuki, ale i kandydat do rady dzielnicy z list Naszego Ursynowa.

Odpowiedzialni za kadry nic nie wiedzą

Na zarzuty opozycji Piotr Guział nie mógł odpowiedzieć przed kamerą, jest na zwolnieniu lekarskim. Bartosz Dominiak nie zgodził się na wypowiedź.

Andrzej Bittel, jako wiceburmistrz Ursynowa odpowiedzialny za kadry - w tej sprawie widzieć powinien wszystko. A już jako były pracownik CBA każdą nieprawidłowość wytropić powinien pierwszy.

O tym, że Bartosza Dominiaka wyłoniono dopiero w drugim konkursie Bittel dowiedział się od reportera TVN Warszawa.

- A to mnie pan zaskoczył. Sprawy pierwszego konkursu w ogóle nie znam. A jeśli chodzi o drugi to było kilku kandydatów, komisja wybrała jednego z nich, a protokół został wysłany do miasta i nic nie wiem o żadnych ustawieniach konkursów – wyjaśnia wiceburmistrz.

Ratusz sprawdzi

Ursynowskim konkursom przyjrzy się teraz Ratusz. Urzędnicy zażądali od burmistrza wszystkich dokumentów w tej sprawie. - Dokumenty te muszą do nas trafić zgodnie z instrukcją. Niestety część dokumentów dotyczących konkursów na Ursynowie jeszcze do nas nie dostarczono – powiedział Jarosław Jóźwiak, wiceszef gabinetu prezydent miasta.

Ani Bartosz Dominiak, ani Dariusz Sitterle nie zostali jeszcze zatrudnieni, bo burmistrz Guział ma za karę cofnięte przez ratusz pełnomocnictwa kadrowe.

Michał Tracz
bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bezstronny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 14:14 ~bezstronny

  Tego typu nagonki już nic nie zmienią! 13 października odwołujemy Prezydent Gronkiewicz-Walc a nie Burmistrza Guziała!!!!

 • jacenty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 16:40 ~jacenty

  Wiele głosów pachnie mi na forum stylem i znajomością tematu reprezentowanymi przez niejakiego Matejkę (jakby kto nie wiedział poprzedniego - z POwskiej nominacji - przewodniczącego Rady Ursynowa)... taa, tyle szmalu dla swoich się marnuje, a ile konfitur przepada...

 • neon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 16:05 ~neon

  Akurat Bartosz Dominiak ma Certyfikat z British Council, jeśli chodzi o znajomość
  języka angielskiego, był obserwatorem
  wysłanym przez MSZ na wybory do Kosova.
  Zna jeszcze inne 3 języki obce.
  Prosimy sprawdzić znajomość języków obcych
  naszego prezydenta zPO>

 • nie lubię Walca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 19:57 ~nie lubię Walca

  Dlaczego TVN Warszawa i pan Tracz z taką gorliwością nie zajmują się konkursami organizowanymi przez urzędników wiernych HGW

  Cały wykaz takich spraw jest tutaj

  http://hgw-watch.pl/search/label/konkursy

  W styczniu rozstrzygnięto konkurs na pana od kontaktów z mediami w radzie Warszawy. Jako konieczne wymaganie były podane dwa języki obce (czy zagraniczne media aż tak bardzo interesują się pracami Rady W-wy???) oraz koniecznie wykształcenie z filologii (już rzecznikiem nie może być ktoś po PR lub marketingu??).
  Traf chciał, ze wymagania konieczne spełnił tylko jeden kandydat - pan dotychczas zatrudniony na tym stanowisku jako pełniący obowiązki.
  Bez komentarza!

 • MieszkankaUrsynowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 19:12 ~MieszkankaUrsynowa

  Głosowałam na Nasz Ursynów bo Guział, Lech Królikowski i starszy Lenarczyk to ludzie którzy zajeli się naszymi, ursynowskimi problemami. Obiecywali i dotrzymywali słowa. Mam gdzieś czy sa z tej czy z innej parti. Od patyjniactwa to ja mam sejm i wystarczy. Państwo z PO może się łaskawie obudzą i zajma się nami a nie sobą i karierami politycznymi – na Ursynowie drogi i szkoły trzeba budować a nie oglądać się co powie szefowa z PO.
  Głosowałam tez na prezydentową. Jeśli jednak tak wygląda demokracja w rozumieniu tej pani to bardzo mnie zawiodła.

 • @@toja@@

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 18:55 ~@@toja@@

  Tu nie łamią prawa pracy, jak to sie dzieje na Bemowie, gdzie stałą praktyką zatrudnianie jest tzw "słupów" na Umowy zlecenia. Pan Burmistrz mijał coś po drodze, ale nie wiedział, że to Kodeks Pracy.

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 14:10 ~ja

  Czyżby tylko Hania mogła zatrudniać znajomków i klakierów (a może także pociotów)?

 • neow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 11:01 ~neow

  Śmieszą mnie wymagania stawiane kandydatom na specjalistów ds funduszy europejskich - wymaga się od nich znajomości j. angielskiego. A wszystkie dokumenty dot. środków z funduszy unijnych dostępnych w Polsce są przetłumaczone na j. polski. Gdybyśmy nie byli członkiem UE to faktycznie - znajomość któregoś z urzędowych języków UE byłaby wymagana.

 • Zawiedziony_PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 10:55 ~Zawiedziony_PO

  Hipokryzja PO - jak PO zatrudniało tylko "swoich" to było wszystko "zgodnie z procedurami, które są święte" a jak dokładnie to samo robi następca to nagle coś nie gra?! PO już jest tak śmieszne że aż żałosne!!!!!

 • Marta_natolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 10:44 ~Marta_natolin

  Tubo PO, moze dokladniej sprawdzicie informacje? Ratusz nadal pelnomocnictwa tylko na chwile zeby Guzial mogl otworzyc AL Ken, a potem mu je cofnal. PO zabrala nam pieniadze z odszkodowania za Arene Ursynow. Zaczynacie myslec jak PO i jak pisze mza - nepotyzm jest beee tylko wtedy gdzy dotyczy on wrogow PO, a to ze zlodzieje z PO ursynowksiego wyladowali na WOli calkowiecie bez znajomosci to nie widzicie! Niech HGW sparwdzi wszystkie dzielnice (w tym Bemowo z tym ich cwaniaczkiem co to kradl samochody i rozdawal mieszkania znajomym), i odchrzani sie od Ursynowa, bo w kolejnych wyborach nawet 1 miejsca nie dostana. Tak to sie o glosy szczegolnie wyksztalciuchow nie walczy, tu mieszkaja ludzie inteligentni i myslacy, wiec niech HGW z Wawra nam nie wmawia ze biale jest czarne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »