Stolica

13.01.2011 19:00 wykonawca s8 odpowiada na zarzuty gddkia

"Budowaliśmy S8 zgodnie z normami, są dokumenty"

SERWISY:

 


Oszczędzali na asfalcie? S8 to najdroższa ekspresówka w kraju. Powinna być więc także najlepsza. Niestety jakość nie idzie w parze z ceną. Tak przynajmniej twierdzą urzędnicy. Wykonawca ma swoją wersję. A co będą mieli kierowcy? Nową drogę do dyspozycji prawdopodobnie już w weekend. Potem rok zwężeń i poprawek.

To najdroższa drogowa inwestycja w Polsce. 10 km trasy ekspresowej S8 kosztowało ponad dwa miliardy złotych. Dla porównania za prawie 10 razy dłuższą autostradę A2 z Warszawy do Łodzi zapłacić trzeba jedynie miliard złotych więcej.

Jednak zdaniem urzędników z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad cena nie idzie tu w parze z jakością. Liczba uchybień jest bardzo długa, najpoważniejsze dotyczą grubości warstw biutumicznych i zawartości asfaltu w warstwach bitumicznych. Czy mamy do czynienia z drogowym bublem?

Taki wniosek można wysnuć gdy przeczyta się oficjalny komunikat inwestora po przeprowadzonej kontroli. Za mało asfaltu w asfalcie, którego gęstość zresztą i tak nie odpowiada ustalonym normom, zbyt cienkie warstwy, z których zbudowana jest droga, rozmycia skarp na całym odcinku S8, czy spękania wiaduktów nad trasą. To i tak niepełna lista niedoróbek.News: 24010

- Ta inwestycja ma bardzo wiele usterek i uchybień technicznych, na szczęście nie wpływających na bezpieczeństwo, ale w naszej opinii nie mających się prawa zdarzyć – mówił w czwartek rano w Witaj Warszawo Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA.

Wykonawca odpowiada na zarzuty

Drogowcy mówią o niedopuszczalnych błędach do jakich rzekomo dopuszczono się podczas tej budowy. Problem w tym, że oni sami tę budowę kontrolowali. Wynajęto specjalną firmę która 24 godziny na dobę nadzorowała jakość wykonywanych prac.News: 23962

Pierwsze samochody mają pojechać nową trasą już w weekend. Zdaniem kierownika kontraktu jeszcze w piątek skarpy zostaną umocnione, spękania wypełnione a o asfalcie nie można powiedzieć złego słowa.

- Badania, które posiadamy zarówno zamawiającego jak i wykonawcy nie potwierdzają tych zarzutów. Zawartość asfaltu w asfalcie jest zgodna z normą i zgodna z zamówieniem. Wszystkie roboty zostały odebrane przez nadzór, są badania, są dokumenty – odpiera zarzuty GDDKiA Włodzimierz Bilski, kierownik budowy S8.News: 23817

Rok z utrudnieniami?

Zgodnie z kontraktem wykonawca na usunięcie usterek ma dokładnie rok, tymczasem drogowcy już dzisiaj podgrzewają atmosferę ostrzegając kierowców : - Może pojawić się tego typu problemy wiosną albo latem polegające na czasowym zamknięciu części jezdni – zapowiada Hadaj.

"Gdzie był nadzór budowlany?"

Dzisiaj trudno ocenić na ile ta przepowiednia może być realna, doskonale można za to określić ile zapłacono za nadzór budowy - prawie 21 milionów złotych.

- W Polsce w ogóle nie ma nadzoru - komentuje stanowczo Adrian Furgalski, ekspert ds. infrastruktury.

Według niego, w ten właśnie sposób mści się polska filozofia rozstrzygania przetargów. W przetargu na pełnienie nadzoru nad realizacją trasy S8 oferty sięgały nawet 40 milionów zł, wybrano najtańszą. Osobnym problemem jest gwarancja na nową trasę.

- Należy zdecydowanie wydłużyć gwarancje. Ten dwuletni okres to jest rzecz niespotykana, na ekspresówki i autostrady co najmniej 10 lat – przekonuje Furgalski.

Filip Chajzer
par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 14:31 ~Marek

  Nie jestem ekspertem gospodarczym, ale widziałem zgodę Wojewody mazowieckiego na trasę z prędkością 80km/h. Nawet taki lamer jak ja wie, że głośniejszy jest silnik przy 4000 obrotów na minutę od silnika pracującego przy 3000 obrotów na minutę.
  Fakty są takie, że potwierdzone przez inwestora i projektanów postulaty społeczne i decyzje urzędników nie zostały uwzględnione. Czy ktokolwiek wie, czy Pan Wojewoda coś z tym chce zrobić?

 • trasa.s8@gmail.com

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2011 18:25 ~trasa.s8@gmail.com

  niedługo uruchomienie strony poświęconej hałasowi przy s8.

  www.s8.waw.pl

  zapraszamy - przyłącz się do protestu!

 • s8

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2011 18:59 ~s8

  jeśli masz problem z hałasem przy s8 pisz na trasa.s8@gmail.com . Robimy wielki protest bo to kpina by nowa droga nie miała ekranów przy blokach albo by ekrany chroniły pola a nie nasze budynki. Niedługo będzie strona a na niej umieszczony pomiar hałasu w wybranych punktach.
  Pozdro

 • WOJSIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 16:20 ~WOJSIK

  Winnych budowlanego niechlujstwa [projektantów,inwestora,wykonowców] odpowiednio w/g zasług sądownie rozliczyć,a zasądzone wyroki [odpowiednio wysokie] niech odsiedzą jednocześnie pracujć przy usuwaniu usterek spieprzonej przez Nich arterii.A ewentualne zasądzone grzywny [też wysokie] przeznaczyć dla poszkodowanych użytkowników drogi.

 • rest74

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 09:51 ~rest74

  Trol czy kosmita? :)

 • WB_

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 14:19 WB_

  No nie mogę. Sami spece od drogownictwa. Polacy, to wspaniały i wykształcony naród. Zna się na wszystkim. Jego wiedza w dowolnej dziedzinie jest niemal nieograniczona. Czego nie ma w encyklopedii - wie Polak. Wszelkie urządzenia elektroniczne, nad którymi obecnie pracują największe firmy, Polak już ma - sam sobie zrobił. Za czasów świetności A. Małysza byli specjalistami w skokach narciarskich. Gdy zaczynał Kubica - wszyscy stali się ekspertami od wyścigów Formuły1. Mało tego, że od strony organizacyjnej, to i technicznej. W dobie raportu MAK, wszyscy są specjalistami od lotnictwa, a także broni rakietowej, a nawet obronnych technologii eksperymentalnych. Już się nie mówi "samolot TU 154" tylko "tutka". Ach ten "specowski" slang.
  Nie dziwi więc, że zaledwie śladowa ilość społeczeństwa ma wyższe wykształcenie (7% o ile pamiętam). W sumie po co studiować skoro wie się wszystko.

 • jw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 11:33 ~jw

  MOI DRODZY !!!! MIESZKAM PRZY WYBUDOWANEJ S-8 I MUSZĘ STWIERDZIĆ Z PRZYKROŚCIĄ ŻE "CI" EKSPERCI OD ODBIORU MAJĄ CAŁKOWITĄ RACJĘ JEST TO NAJDROŻSZY BUBEL OSTATNIEJ DEKADY. ZOBACZYCIE ŻE ZA KILKA MIESIĘCY ZAINTERESUJE SIĘ TĄ INWESTYCJĄ SAM PROKURATOR . POMIJAJĄC UCHYBIENIA PODCZAS SAMEJ BUDOWY (a nie trzeba było być specjalistą żeby to dostrzec) TO SAM PROJEKT TO KPINA NP. BRAK EKRANÓW W MIEJSCU GDZIE 20m OD TRASY STOIĄ DOMY W KTÓRYCH MIESZKAJĄ LUDZIE A CAŁY ICH CIĄG GDZE SĄ PUSTE POLA, ODCINEK DRÓG SERWISOWYCH KTÓRYM POD WIADUKTEM KOLEJOWYM BRAKUJE 40m ASFALTU ,BASENY NA WODĘ OPADOWĄ KTÓRE SIĘ PRZEPEŁNIAJĄ I PODTAPIAJĄ LOKALNE DROGI POLA I POSESJE ITD/ITD A LUDZIOM SIĘ MÓWI "OTWORZYMY TRASĘ ZBADAMY ZJAWISKA I BĘDZIEMY NAPRAWIAĆ" PYTAM SIĘ WIĘC KTO DOPUŚCIŁ PROJEKT DO REALIZACJI KTÓRY TRZEBA NAPRAWIAĆ CZY NIE MOŻNA TEGO PRZEWIDZIEĆ PRZECIEŻ TO NIE PIERWSZA TAKA BUDOWA ? I JESZCZE ZA TAKĄ KASĘ !!!!!!!!!!

 • Fan pana F...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 11:33 ~Fan pana F...

  Wyślijcie pusty sms na numer F.H. to może otworzą jutro.

 • WB_

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 09:43 WB_

  Tak, tak. Podniecajcie się malkontenci. Wielki gniot urzędowo - papierkowy, napędzany armią grubych bab za biurkiem, pijącymi hektolitry kawy, nagle znajduje niedociągnięcia podczas budowy drogi, której to budowę sami, jak twierdzą, nadzorowali 24 na dobę.
  Ktoś w to wierzy? Bo ja nie. Odwalają popisówkę, na zasadzie - "patrzcie jacy jesteśmy skrupulatni, jak świetnie działamy, nie pozwolimy skrzywdzić naszych kochanych warszawiaków". Po czym za jakiś czas się okaże, że ekspertyza była mocno naciągana i wszystkie uchybienia mieszczą się w normach. Ale "echo poszło w las", prawda? Jak to GDDKiA uważnie patrzy wszystkim na ręce. No. Jeszcze tylko nagrody za czujność i można wrócić do codziennego opróżniania 5 kilogramowych weków z kawą rozpuszczalną.
  Niektórzy Polacy ciągle myślą, że każdy chce ich na każdym kroku oszukać i żyją w myśl zasady - "kombinuję ja, to znaczy, że kombinuje każdy".
  Państwowy, zmurszały gniot kontra prywatne firmy. Ciekawe kto robi szopkę? Ciekawe...

 • tomala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 09:35 ~tomala

  Dziś chyba otworzą z tego co widziałem jak w nocy się uwijali :]

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »