Stolica

25.01.2011 20:24 Obłożenie sięga 140 procent

Brakuje łóżek na oddziałach pediatrycznych

SERWISY:

 

Sezon grypowy w pełni, a na oddziałach dziecięcych brakuje już łóżek. Lekarze nie ukrywają, że sytuacja jest kryzysowa. Co prawda szpitale przy Niekłańskiej i Madalińskiego rozbudowują się, ale to kropla w morzu potrzeb.

Z roku na rok w Warszawie rodzi się coraz więcej dzieci. Tym samym przybywa też małych pacjentów w szpitalach. Tłum w izbie przyjęć to codzienność.

Sytuacja jest fatalna


W szpitalu MSWiA chorych dzieci jest więcej niż miejsc na oddziale. Żeby przyjąć poważnie chorych pacjentów lekarze musieli wypisać tych, którzy czuli się lepiej.

- Sytuacja jest nieciekawa z uwagi na to, że rozpoczęła się epidemia grypy. Mamy bardzo dużo dzieci hospitalizowanych. W tej chwili na 20 łóżek, które posiadamy mamy 24 pacjentów - informuje Adam Sybilski, ordynator oddziału chorób dziecięcych szpitala MSWiA.

Fatalnie sytuacja wygląda w całej Warszawie. - Obłożenie przekracza 100 procent. Są przyjęcia specjalistyczne i te wynikające z jesienno-zimowej sytuacji epidemiologicznej, nasilenia zakażeń dolnych i górnych dróg oddechowych - alarmuje prof. Andrzej Radzikowski, wojewódzki konsultant ds. pediatrii - W szpitalach pediatrycznych obłożenie nie powinno przekraczać 70 procent - dodaje.

Szpital MSWiA chciał rozbudować oddział pediatryczny. Nowy szpital dla dzieci miał powstać przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Plany były bardzo ambitne, ale w obu przypadkach zabrakło pieniędzy.

Budują na Madalińskiego i Niekłańskiej

Są jednak placówki, którym udało się zdobyć potrzebne na rozbudową fundusze, np. Szpital im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego. Prace mają się zakończyć w kwietniu.

- W tamtym roku urodziło się u nas 4,6 tys. dzieci, pięć lat temu było 1,7 tys. Te dzieci, które teraz się rodzą na pewno będą w przyszłości chorować - przekonuje prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala.

Zmiany czekają również szpital przy ul. Niekłańskiej, bo wladzie województwa zadcydowały, że trzeba się zająć problemem najmlodszych chorych.

Do szpitala ma zostać dobudowany nowy budynek. Tam zostanie przeniesiony blok operacyjny, oddział pooperacyjny, oddział ratunkowy. W ten sposób w starych budynkach pojawi się miejsce na nowe łóżka. Inwestycja przy Nieklańskiej ma się zakończyć w 2013 roku.

Małgorzata Walczak
bako/ec

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • abx

    zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 18:16 ~abx

    nie chce byc bardzo krytyczny wobec dziennikarki ale ja nie moge ogladac jej reportazy.. jak mozna zatrudnic sepleniaca osobe do pracy w telewizji.. to samo sie dotyczy Hanny Laudowicz .. osoby odpowiedzialne za obsade programu powinni zatrudnic lepszą prowadząca i dziennikarke ..

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »