Stolica

11.03.2011 17:51 Niekonwencjonalnie zachecają do płacenia podatków

"Bez PIT-a, d... zbita"

SERWISY:

 

Władze warszawskich dzielnic i sąsiednich miast prześcigają się w pomysłach na zdobycie pieniędzy w czasie składania zeznań podatkowych. Władze Białołęki kuszą na plakatach rozwojem, władze Ząbek: darmo-busem i zniżkami w sklepach.

Piaseczno okleiło cały urząd plakatami zachecającymi do płacenia podatków w lokalnym urzędzie skarbowym. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie hasło: "Bez PIT-a, d... zbita". 

Zbita...droga

 Interpretacja dla mieszkańców Piaseczna, jest dość oczywista. Nie wszystkim jest jednak do śmiechu. Niektórzy uważają, że urzędnicy trochę przesadzili.

- Na pewno udało się zwrócić uwagę na problem i to jest sukces tej kampanii – tłumaczy Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna.

Uważa, że nic złego się nie stało. Tym bardziej, że w literaturze pięknej też pojawiają się tego typu słowa. Poza tym każdy trzy kropki może interpretować inaczej.

- Piaseczno wita, twojego pita. Bez tego pita, droga zbita. Zbita z budżetu ponieważ nie starczyło na nią pieniędzy – podaje alternatywną interpretację Daniel Putkiewicz.

Liczy się kasa

 O czterech literach mówi też burmistrz Ząbek. Kasa. Ona jest niezbędna do tego, żeby w mieście wszystko było na odpowiednim poziomie. Dlatego wszyscy, którzy się tutaj zameldują, otrzymają specjalny pakiet.

- Wprowadziliśmy taką akcję, zniżka za dowód. Mamy teraz około tutaj z 90 firm współpracujących z nami, które udzielają zniżek od trzech do dwudziestu paru procent, dla osób meldowanych. To wymierna korzyść. Oprócz tego uruchomimy "darmobus"– zapewnia Robert Perkowski, burmistrz Ząbek.

Zniżki za pity

Oprócz darmobusu, mieszkańcy, którzy zameldują się w Ząbkach, a co za tym idzie, będą płacić tutaj podatki, mogą liczyć na wspominane zniżki w sklepach i pierwszeństwo w zdobyciu miejsca w przedszkolu. Bonusem jest też drugie becikowe. Tysiąc złotych.

Ząbki robią co mogą, bo dane są alarmujące. Szacuje się, że w tym mieście położonym między Rembertowem a Targówkiem mieszka ponad 50 tysięcy ludzi, a zameldowana jest jedynie połowa.

- Ucieka nam 20- kilka milionów rocznie - mówią samorządowcy.

Białołęka zachęca inwestycjami

O dziesiątki milionów walczą też dzielnice.

Plakat zachęcający do płacenia podatków dla mieszkańców Białołęki, maja pokazać mieszkańcom, że pieniądze z podatków pójdą na rozwój. O każdą złotówkę walczą też władze Ursusa. Dzielnica przypomina, że nie trzeba wcale się przemeldowywać, żeby podatki płacić w innym mieście.

Łukasz Wieczorek

mjc/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jaro2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 21:51 ~Jaro2

  @Jaro
  Jakoś nie po drodze mi z Tobą. Jak Ci tak ciężko to przenieś się za swoją działalnością. Tak Ci d... przyrosła do siedzenia w samochodzie że nie możesz władować jej do środków kom. publicznej? Autobusem jedzie koło setki ludzi a Ty swoim autkiem suniesz sam, no ale taki mądrala jest ważniejszy. Ja akurat mieszkam w Piasecznie i płacę tu podatki i czekam z utęsknieniem kiedy wprowadzą bus-pasy na Puławskiej. Nieraz jeździłem do pracy samochodem, ale zdecydowałem się przesiąść do autobusu. Ty też spróbuj. Uwierz mi zobaczysz różnicę w zaoszczędzonym czasie i pieniądzach w kieszeni.

 • łojojojojo:-)))

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 20:02 ~łojojojojo:-)))

  łojojojojojojoj:-)

 • os. wyspy luksusu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 01:22 ~os. wyspy luksusu

  w Piasecznie mieszka 100 tys. osób ( z czego 60 tys. jest zameldowanych na stałe, a pozostali na czasowo)

 • etr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 17:09 ~etr

  głupi ten plakat z Piaseczna

 • Ewa55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 08:05 ~Ewa55

  Jedyna rzecz, za którą tęsknię za "czasów
  komuny" to była praca, ale tylko dla zameldowanych w Warszawie i okolicach.I wtedy nie było takich problemów i z podatkami i z korkami na ulicach. A teraz chcą korzystać z naszych dróg, miejsc pracy itp, niech wracają do siebie i tam
  nadal płacą podatki.

 • lev

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2011 16:43 ~lev

  @jaro
  Jak Ci nie pasuje, to pakuj słoiki i wracaj do siebie. Mieszkasz w Warszawie? Korzystasz z infrastruktury? Zajmujesz miejsce na drodze swoim wieśniackim samochodem? To masz OBOWIĄZEK płacić tu podatki. Jak nie to wypad. Taka powinna być polityka miasta. Dosyć wydawania pieniędzy na kampanie zachęcające do płacenia tutaj podatków. Ja jestem zameldowany w Warszawie i nie mam nic z tego, że płacę tu podatki, to dlaczego inni mają mieć jakieś ulgi? To chyba trochę niesprawiedliwe.

 • smutneprawdziwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2011 14:11 ~smutneprawdziwe

  @marta2
  taka jest wlasnie rzeczywistosc

 • Vat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2011 11:39 ~Vat

  No bo jeśli podwyżka podatków skutkuje zwiększeniem liczby urzędników i ich nagród i premii to jaki to ma sens? Warszawiak i tak płaci janosikowe i ma problemy ze znalezieniem pracy , przedszkola - czy ma się jakieś plusy bycia Warszawiakiem jak nie ma się znajomości? Nie wiem czy ta obsługa Pitów nie kosztuje nas więcej niż z tych Pitów jest. Państwo bardziej zarabia na innych podatkach.

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2011 09:59 ~Jaro

  w ramach protestu obywatelskiego przeciwko działaniom władz miasta mającym na celu maksymalnie utrudniać życie mnie jako mieszkańcowi w postaci likwidowania miejsc parkingowych, likwidacji dróg poprzez malowanie buspasów, oraz braku umiejętności radzenia sobie z wszelkiej maści protestującymi przeniosłem swoją działalność poza Warszawę i tam też płacę podatki. Dopóki nie zmieni się polityka władz miasta to nie zostawię tu ani grosza i do tego będę zachęcać wszystkich....a i tak pewnie moderator nie puści tego posta

 • tomala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2011 09:36 ~tomala

  Powinno być:

  Wejdź do urzędu, petencie drogi
  strzel z liścia biurwie, połam jej nogi
  tylko gdy zrobisz prawdziwy rumor
  wszystko załatwisz, polepszysz se humor
  więc pamiętajcie ten wierszyk kochani
  bo spokój i szacun jest tutaj to bani.

  o :P

  Miłego weekendu :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »