Stolica

19.01.2011 18:00 błędy mogły doprowadzić do katastrofy

Będą zarzuty za fuszerkę w Polonezie

SERWISY:

 

Prokuratura uznała, że błędy popełnione przy budowie basenu Polonez na Targówku, mogły doprowadzić do katastrofy i narażenia wielu osób na niebezpieczeństwo. Obiekt wart ponad 30 milionów złotych jest zamknięty od półtora roku. Teraz dzielnica chce go wyremontować.

Po niespełna 6-ściu latach od wybudowania,  na ścianach "Poloneza" pojawiła się wilgoć, z dachu odpadały jego części. Basen zaczął zagrażać bezpieczeństwu kąpiących się tam ludzi. Obiekt z dnia na dzień zamknięto.

- Niewydolny jest system wentylacyjny, który nie zapewni odpowiedniego poziomu wentylacji. To spowodowało zniszczenie stropu od wewnątrz i dachu z zewnątrz i blachy, która jest pokryty – podaje przyczyny Paweł Michalec, dyrektor OSiR Targówek.

Stracili miliony

Tym samym ponad 30 milionów złotych wydanych na budowę basenu poszło na dno. Dlatego burmistrz dzielnicy zgłosił sprawę do prokuratury. Ta badała ją prawie rok. Dziś znane są opinie biegłych.

Prokurator nie ma wątpliwości. To, co działo się na basenie groziło katastrofą budowlaną, a nieprawidłowości były porażające.

- Prokurator kompleksowo bada sprawę, a więc pod każdym kątem: zarówno zagrożenia katastrofą budowlaną, zagrożenia życia i zdrowia ludzi, a także narażenia budżetu państwa i dzielnicy na znaczne straty finansowe – wyjaśnia Renata Mazur, rzeczniczka praskiej prokuratury.

Kto winny?

Komu postawione zostaną zarzuty? Prokuratura na razie nie zdradza. Najpierw muszą je usłyszeć ci, którzy za błędy są bezpośrednio odpowiedzialni.

Burmistrz Targówka nie ma wątpliwości, kto w tej sprawie jest winien. Dzielnica w środę ogłosiła przetarg na modernizację basenu. Kiedy okaże się ile remont będzie kosztował, zażąda od projektantów i wykonawców wielkiego odszkodowania.

- Po przeprowadzeniu tego przetargu będziemy wiedzieć na jaką stratę miasto zostało narażone i będziemy wtedy występować o odszkodowanie – zapewnia Grzegorz Zawistowski, burmistrz Targówka.

Ani wykonawca, ani projektant do winy się nie poczuwają i nawzajem się oskarżają. Do czasu postawienia zarzutów wykonawca basenu nie chce sprawy komentować.

Wyremontują za 9 mln złotych

Niezależnie od postępowania prokuratorskiego dzielnica znalazła pieniądze na remont basenu. Ten kosztować może ponad 9 milionów złotych.

- Mamy nadzieję, że do końca grudnia 2011 uda nam się zakończyć to działanie i  mieszkańcy będą mogli korzystać z basenu – zapowiada Michalec.

Michał Tracz
aq/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 13:57 ~lati

  Drodzy redaktorzy Pływalnia nie basen !!
  Basen jest w szpitalu podawany chorym do łóżka ...

 • czyaby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2011 10:26 ~czyaby

  @mm - Lech Kaczyński (18 listopada 2002 - 22 grudnia 2005)
  urząd nieobsadzony (22 grudnia 2005 - 9 lutego 2006)
  (22 grudnia 2005 - 9 lutego 2006) - de facto obowiązki prezydenta pełnił Mirosław Kochalski na mocy pełnomocnictwa do reprezentowania miasta udzielonego mu przez rezygnującego z urzędu Lecha Kaczyńskiego; formalnie prezydentem nadal był Lech Kaczyński, będąc jednocześnie Prezydentem Polski
  (9 lutego 2006 - 20 lipca 2006) - Mirosław Kochalski jako p.o. prezydenta
  20 lipca 2006 - 2 grudnia 2006) - Kazimierz Marcinkiewicz jako p.o. prezydenta

 • q

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2011 07:33 ~q

  Wszędzie są cięcia a 9 mln znaleźli. Kosztem przedszkoli, szkół i bibliotek.

 • %

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2011 01:51 ~%

  do ja - jest to gmina Targówek

 • mm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 23:52 ~mm

  ~morela- nie mądrz się tak bo widocznie nie za bardzo się orientujesz w prawie, ponieważ gdy basen był budowany nie było dzielnic tylko gminy i miasto do nadzoru zatrudniało zewnętrzną firmę, więc jak kogoś się czepiać to ówczesnego prezydenta miasta, który o ile się nie mylę był z PO...

 • xmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 23:27 ~xmen

  W prawdzie mieszkam na Pradze, ale zwyczajnie nie zgadzam sie, aby to remontowano, bo ja tez do tego dokladam. Remont bedzie pewnie drozszy niz wybudowanie nowego. Poza tym jak miasto teraz to zrobi, to nikt nie zostanie pociagniety do odpowiedzialnosci za to jak go wybudowano. Ta sprawa trwa conajmniej rok i dopiero ktos doszedl do wniosku zeby postawic zarzuty?

 • wszystkowidzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 22:34 ~wszystkowidzący

  Może i dobrze że zamknęli ,jak przez dwa lata jako rodzic jeżdziłem z klasa ze szkoły 114 na basen to po wyjściu grupy z wody często stwierdzali ratownicy ,że w wodzie pływają kupy siedmiolatków i raz kazali zdejmować majtki do kontroli ,jak postraszyłęm policją że to podchodzi pod Pedofilie to się śmieli ze mnie ale więcej tego nie zrobili .

 • branża

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 22:29 ~branża

  @ morela: fajnie by było, gdyby to wszystko było takie proste. Nadzór musiałby siedzieć na wykonawcy cały czas, co, jak wiesz, jest nierealne. Nie bronię nikogo w tej sprawie, nikogo nie oskarżam, ale to, co dzieje się obecnie na budowach w Polsce zasługuje na prokuratora. Nie znam ani jednej budowy, gdzie wszystko jest zgodne z projektem, ale cały nadzór ma to głęboko w poważaniu.
  I jeszcze jedno: miało być tanio - to było tanio. Tak długo, jak długo czynnik ceny będzie decydujący, to takie, lub podobne kwiatki będą wychodzić co jakiś czas.

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 22:26 ~sebastian

  Ciekawe ile kosztuje zburzenie i postawienie nowego basenu ?

 • wiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 22:23 ~wiedzący

  Do -morela: Inwestorem zastępczym (czyli firmą, która prowadziła nadzór w imieniu dzielnicy) była ta sama firma, która projektowała basen. Te 10 lat temu było to jeszcze możliwe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »