Stolica

16.02.2011 19:08 Budowa A2 daje się we znaki mieszkańcom

Będą mieli autostradę,
ale stracili ulice

SERWISY:

Ciężarówki dowożące materiały na budowę autostrady A2 rujnują drogi w podwarszawskich miejscowościach. Mieszkańcy się skarżą, a burmistrz Ożarowa grozi nawet zablokowaniem dojazdów dla ciężkiego sprzętu, jeśli dziury nie zostaną załatane. Nie mamy tego w umowie - gra im na nosie wykonawca.

Konotopa - to w tym miejscu zaczyna się plac budowy autostrady A2, tu zaczynają się też problemy mieszkańców Pruszkowa, Ożarowa i Brwinowa.

"To jakaś makabra"

Pojazdy ważą nawet ponad 50 ton, pod ich kołami lokalne drogi zmieniają się w błoto. Cierpią na tym samochody kierowców, którzy próbują się nimi przedostać. – To jakaś makabra! – mówi Piotr Prędkiewicz z Pruszkowa. I wyraża pogląd całej lokalnej społeczności, bo ta nie ma zamiaru wybaczyć firmie Budmiex, która buduje autostradę.

Ale inwestor odpowiada z rozbrajającą szczerością: - Jeżeli mówimy o ulicach w Ożarowie czy Pruszkowie, to my nie mamy w kontrakcie obowiązku doprowadzenia ich do stanu z przed budowy - wyjaśnia Krzysztof Kozioł, rzecznik Budmexu. – Póki co nie ma możliwości dojazdu innymi ulicami, to potrwa do lipca, sierpnia... – dodaje.

Burmistrz grozi palcem

Burmistrz Ożarowa już zapowiada, że jeśli ciężarówki natychmiast nie przestaną tędy jeździć, a ulice nie zostaną naprawione, to zablokuje drogi dojazdowe dla ciężkiego sprzętu. – W razie czego zradykalizujemy działania. Będziemy zamykali drogi powiatowe - ostrzega Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa.

Oburzenia nie kryją też władze Pruszkowa. - Mieszkańcy przychodzą do nas na spotkania. Awanturują się, drą się i mają rację, bo chcą mieć normalne życie – przyznaje Andrzej Kurzeja, wiceprezydent Pruszkowa.

Filip Chajzer

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Emi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2012 23:25 ~Emi

  Budują , ale o mieszkańcach Konotopy nikt wcześniej nie pomyślał NIE MA ŻADNEJ KOMUNIKACJI z okolicznymi miastami .Miejscowość przyległa do Warszawy ,a ludzie chodzą do Piastowa zbudowanym pod autostradą przejściem dla zwierząt widać że zwierzęta są ważniejsze, ale jak popada deszcz to i to przejście jest zalane wodą więc chyba trzeba płynąć łódką z latarką w ręku :)zbudowano objazd do Piastowa tylko dla samachodów bez możliwości ruchu pieszego.
  W jaki sposób osoby nie zmotryzowane mogą dostać się pracy, szkoły czy kościoła w Piastowie ? Kto za to niedopatrzenie powinien odpowiedzieć ?

 • mieszkaniec Pruszkowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 19:25 ~mieszkanie…

  Po wielu tygodniach oczekiwania są nareszcie pierwsze dobre wiadomości!!!
  Budimex spełnił swoje obietnice, złożone mieszkańcom w obecności burmistrza Ożarowa na spotkaniu w Płochocinie i przystąpił do naprawy zniszczonych dróg w naszej okolicy.
  Na pierwszy ogień poszły dwie najbardziej zniszczone lokalne ulice tj. Duchnicka i Żytnia. Po wypracowaniu wspólnego stanowiska z kierownictwem robót, prace ruszyły pełną parą. Firma wynajęta przez Budimex dokonała wyrównania zniszczonej i nadmiernie wypiętrzonej powierzchni ulic (w czasie doraźnego łatania w styczniu nawieziono tam wiele wywrotek ziemi, gruzu i to nie zawsze dobrej jakości) a następnie utwardziła ich nawierzchnię za pomocą tzw. destruktu. Jest to sfrezowany asfalt, pochodzący z remontu pasa startowego z Okęcia. Nawierzchnia jest układana w technologii na zimno i ubijama lekkim walcem (już bez wibratora rozwalającego budynki) na szerokości 5m. Na poboczach odcinkami zostały wykonane rowy odwadniające po jednej stronie.
  Wszyscy mieszkańcy są zadowoleni i pragną wyrazić swoją wdzięczność za wykonane prace. Drogi te zostały nie tylko naprawione ale dzięki nakładce z destrukru uzyskały zdecydowanie lepszy standart niż przed uszkodzeniem. Po nastaniu wyższych temp. nastąpi proces samoistnego nadtopienia się asfaltu i utworzy się nawierzchnia zbliżona do asfaltu kładzionego na gorąco - widziałem takie drogi w powiecie skierniewickim.
  Mamy nadzieję, że prace przyniosą trwały efekt i po zakończeniu prac przy budowie A2, będziemy mogli powiedzieć, że dzięki autostradzie zyskaliśmy również lepsze drogi lokalne.
  Szkoda, że nie będzie tego można puścić w TVN-nie, ale postaramy się podziękować za wykonane prace w prasie lokalnej

 • ttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 10:44 ~ttt

  Burmistrz Ożarowa grozi palcem. A co robił przez osiem lat bycia w zarządzie powiatu? Dlaczego wtedy nie dopilnował spraw związanych z drogami dojazdowymi do budowy A2? Nie spodziewał się takiego ruchu, czy może to nie był jego problem bo i tak wszystko szło na konto ówczesnego burmistrza?

 • loop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 13:19 ~loop

  Też jestem mieszkańcem tego trójkąta bermudzkiego. Dlaczego nikt tu nie zwraca uwagi na to że my jako mieszkańcy jesteśmy za (!) autostradą, obwodnicą i wszelkimi udogodnieniami. Mieliśmy świadomość, że w czasie budowy nie będzie łatwo - chyba nawet nie było u nas jakiś większych kłopotów z wykupem ziemi. W końcu w planach autostrada była od wielu lat.
  Nie godzimy sie z tym że przy okazji budowy zniszczono wszystko wokół, a bardziej z tym ze wykonawca nie uważa się za zobowiązanego do naprawiania szkód, łamie prawo i wykorzystuje "priorytet" budowy autostrady. Co nam po autostradzie skoro nie możemy wyjechać z domu?
  Nikt z nas mieszkańców nie protestuje przeciwko budowie!!! Nie pozwalamy jedynie na zniszczenie tego co udało się dotychczas zbudowac. Rzeczywiście drogi w okolicy od lat są do bani, a wielokrotnie łatany asfalt na 7XX -kach nie wytrzymał złej aury i dodatkowego obciążenia sprzętem z budowy.
  Ale wykonawcy rozjeździli i totalnie zniszczyli nasze leszowe, gruntowe drogi. Karetka i policja tu nie dojedzie, straż zapewne tak.
  Może dopiero jak ktoś z powodu braku pomocy umrze, albo zginie w wypadku drogowym to ktoś zauważy problem? Bo najlepiej wszystko przyśpieszy i nagłośni trup lub kilka.
  Zatrważająca jest niemożność działania organów państwowych. Zasłaniają się złym prawem, żle skonstruowaną umową, brakiem umocowania do działania.
  Prywatna firma olewa prawo i umowy a państwo nie może nic zrobić, ale jeśli ta sama firma poda Skarb Państwa do sądu to z reguły błyskiem uzyskuje odszkodowania. W końcu każdy z nas się chętnie dorzuci prawda?
  Jeśli zniszczy się własność prywatną szybko staje się przed sądem jak widać własność publiczną można bezkarnie przeorać, zniszczyć, ukraść.

  Przecież takie sytuacje jak w okolicach węzła Konotopa musiały się zdarzać - w końcu to nie jest pierwszy kilometr autostrady. Wykonawcy musieli już mieć podobne "kłopoty". Czyżby liczyli że nikt się nie odezwie?

 • kowal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 11:27 ~kowal

  Znaki stoją od dawna, na na 718 stoi 8 ton. Niestety nikt ich nie egzekwuje, a straż miejska która przyjeżdża na interwencje, ma zakaz wystawiania mandatów. Żeby nie było że Pruszków blokuje budowę autostrady.

 • ehhh ludzka podlosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 09:38 ~ehhh…

  Mieszkancy Ozarowa i Pruszkowa niech nie smeca. Ich zapuszczony latami skrzyzowanie dwoch 7xx w Zbikowie bedzie jak nowka sztuka. Dostana 4 wiadukty kolejowe w okolicy, zamiast przejazdów.
  Na dodatek beda mieli bezplatna autostrade do Warszawy .... jak sie buduje to sprzet musi jezdzic.

 • Legalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 00:19 ~Legalista

  Rozwiązanie jest bardzo proste!

  Jeśli Budimex nie dogada się z burmistrzem i będzie dalej kozakował to niech burmistrz zleci - w myśl art. 20 pkt 5 i 12 Ustawy o drogach publicznych - zmianę projektu organizacji ruchu poprzez ustawienie odpowiednich znaków zakazujących przejazd pojazdów powyżej pewnego tonażu. A potem postawić straż miejską / policję koło tego znaku i egzekwować... ;-))))

 • tooooyta yarys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 23:53 ~tooooyta yarys

  Autostrada jest potrzebna nam wszystkim jak woda - rybie.Jednak tu w okolicy jej budowy byli i są żywi ludzie Mieszkańcy Ożarowa, Brwinowa ,Pruszkowa.
  Stare powiedzenie mówi: Tam gdzie nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze!
  Przecież w demokratycznym Państwie takim jak Polska są odpowiednie Służby ( a są one teraz zajęte min. GUS-em, to może i by wpadły na tą budowę A2 do Pruszkowa i sprawdziły czy Pan rzecznik z BUDIMEXU mówi prawdę,że nie mają pieniążków na wykonanie dróg technicznych wokół rozpoczętej budowy A2 i na remont rozjeżdżonych już dróg Żbikowskiej, DW nr 718, Duchnickiej i innych w okolicy.

 • Roberto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 21:40 ~Roberto

  Może warto na www.forum-pruszkow.pl zjednoczyć się i pomysleć o kilkugodzinnej blokadzie tych dróg ?

 • mb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 19:49 ~mb

  ~..napisał: "Bardzo dobrze, że jest wreszcie postęp w sprawie autostrad, ale nie można tego robić kosztem innych..."

  I to całe sedno sprawy. Jestem właśnie po lekturze tego wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?2712-Autostrada-przez-m%C3%B3j-nowo-budowany-dom./page21 i jestem w głębokim szoku. Jednak Polska to dziki kraj

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »