Rytm miasta

01.02.2011 20:58 Dla miłośników prawego brzegu wisły

Zostań praskim przewodnikiem

SERWISY:

 

Jeśli mieszkasz na Pradze Północ, kochasz swoją dzielnicę i potrafisz o niej opowiadać, możesz oprowadzać turystów. Fundacja Hereditas organizuje bezpłatne kursy dla przyszłych przewodników miejskich.

Fundacja prowadzi właśnie nabór na kurs przewodnika miejskiego po Warszawie. Trzeba spełnić tylko dwa warunki: mieć status osoby pracującej i zameldowanie na Pradze Północ. Mile widziane są osoby w wieku 45+.

- Kursanaci uzyskają wiedzę jak oprowadzać po Pradze, oferujemy także kurs angielskiego z ukierunkowaniem na słownictwo dotyczące zabytków i kurs komputerowy - zachęca Hanna Dzielińska z fundacji Hereditas.

Klimat starej Warszawy

O urokach Pragi rozmawiali goście wtorkowego "Rytmu Miasta".

- Jestem świeżo upieczonym prażaninem, ale odzysku. Wychowałem się na Pradze, teraz wracam tu jako dziad – żartuje Maciej Łubieński, dziennikarz i historyk – Mam taką mieszaninę sentymentu i historycznego zainteresowania – dodaje.

- To dzielnica, w której zachował się klimat starej Warszawy. Warto zagłębić się w podwórka, zwłaszcza po zmroku. Nie ma się czego bać – zachęca Hanna Dzielińska.

Łubieński przypomniał, że Praga ocalała z wojennej pożogi. Tam bezpośrednio po wojnie działały wszystkie urzędy i przenosiły się restauracje. Zauważył też, że do XVIII wieku Praga była odrębna i rozwijała się niezależnie od Warszawy. Jedną z różnic było to, że tylko na prawym brzegu pozwalano się osiedlać Żydom. Dzięki temu do dziś można tam znaleźć interesujące judaika.

Trójkąt trzech religii

Posmakować praskiej wielokulturowości można obchodząc trójkąt trzech religii. - Na wprost dworca Wileńskiego cerkiew, kawałek dalej przy ulicy Szerokiej (dzisiejsza Kłopotowskiego) stała synagoga, a tuż obok katedra, czyli kościół św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Praga to miejsce, w których można doświadczyć trzech religii w kwadrans - opowiada Dzielińska.

bako/par

SPRAWDŹ JAK ZOSTAĆ PRZEWODNIKIEM

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mteo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 19:52 ~mteo

  "Kursy są bezpłatne- ale czy nie jest tak, że firmy szkolące dostają za to b.duże pieniądze ? [...] Czy jest to kolejna fundacja która pasie brzuszki na środkach z UE?" Tak, to wszystko prawda. I warto zwrócić uwagę na to , że poziom twego rodzaju kursów z roku na rok jest coraz niższy. A większość kursantów to nie tyle ludzie miłujący Pragę, co ludzie miłujący kasę, którą można zgarnąć, oprowadzając po Pradze.

 • LPG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2011 14:25 ~LPG

  e tam, przesadzacie. Byłem, złożyłem wniosek, a nie jestem 45+. Te dodatkowe warunki wynikają pewnie z pochodzenia dofinansowania (jakiś określony program czy coś). A że na takich szkoleniach ktoś zarabia - cóż, Wy pracujecie za darmo? Nie zapominajmy o efekcie, w postaci wyszkolonych przewodników - to przecież musi kosztować.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 07:44 ~marta2

  Kursy są bezpłatne- ale czy nie jest tak , że firmy szkolące dostają za to b.duże pieniądze ? To prawda ,że Pragę trzeba promować , ale rzeczywiście , jak napisali tu inni, przewodnicy to powinni być ludźmi kochającymi Pragę , niekoniecznie 45+. A takich jest dużo. Czy jest to kolejna fundacja która pasie brzuszki na środkach z UE? Te środki kiedyś będzie trzeba zwrócić. Jak widzę najwięcej na tego typu akcjach zarabiają firmy szkoleniowe. Kiedy w końcu znajdą się pieniądze na ratowanie tutejszych kamienic? Radni-"bezradni" wychowują młodzież poprzez alkohole 24h ,już się przymierzali do otwierania sieci dopalaczy.To ogromne szkodniki społeczne-co można zresztą zobaczyć na toczącej się sesji.

 • łódeczka-pols

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 06:42 ~łódeczka-pols

  Warunki są komiczne :) Nie chcą żulerni i emerytów za przewodników ;)Chcą widocznie więcej "wziąć" niż dać.

 • abso-lut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 23:29 ~abso-lut

  Kolejny przykład konkursów pisanych pod konkretne osoby.Liczycie że ktoś po 8 godzinach roboty, będzie miał jeszcze ochotę łazić i oprowadzać turystów?? Dlaczego nie wzięliście kochani organizatorzy pod uwagę, młodych, dynamicznych studentów lub absolwentów historii, etnografii lub kulturoznawstwa którzy wywodzą się z Pragi a szukają pracy,stażu, zajęcia etc ?? Myślę że wywiązali by się z zadania celująco bo są tu wychowani, namacalni wręcz a przez to byliby w stanie zarazić Pragą tak aby turyści na nią wracali przy każdej wizycie w Warszawie.Chyba że też oceniacie młodzież praską jako bydło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »