Rytm miasta

29.12.2010 16:41 Muzeum Narodowe zakupiło zabytki fotografii

Zobaczcie najstarsze polskie portrety

SERWISY:

Do Muzeum Narodowego w Warszawie trafiły najstarsze zabytki fotograficzne. Dagerotypy i ferrotypy pochodzą z kolekcji dyplomaty i historyka Tadeusza Wasilewskiego. Można je oglądać do 16 stycznia 2011 roku.

Wśród fotografii, które zostały zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego, znajdują się portrety wykonane w XIX wieku. Najstarszy z nich, dagerotyp, datowany jest na lata 40. XIX stulecia.

Trzy dagerotypy i dwa ferrotypy pochodzą z kolekcji zmarłego w 2005 roku profesora Tadeusza Wasilewskiego, historyka i dyplomaty, profesora Uniwersytetu Warszawskiego oraz ambasadora RP w Bułgarii.

Pierwsze fotograficzne techniki

Na czym polegają techniki dagerotypii i ferrotypii? Obie są jednymi z pierwszych technik fotograficznych. Dagerotypia to pierwsza użytkowa technika, ogłoszona w 1839 roku. Stworzył ją francuski malarz Daguerre, którego uważa się za ojca fotografii.

Dagerotypia polegała na zapisywaniu obrazu rzeczywistości na światłoczułej powierzchni posrebrzanych miedzianych płytek. Powstały obraz był monochromatyczny, ale niezwykle ostry i pełen wydobytych detali. Niestety wykonywanie odbitek było niemożliwe. Długi był też czas naświetlania – początkowo nawet kilkanaście minut. Szybko jednak udało się go skrócić do kilku sekund.

Ferrotypia z kolei została zaprezentowana dopiero w 1853 roku w Paryżu. Tu obraz powstawał na żelaznych płytkach. Ferrotypy były w zasadzie negatywami, które po pokryciu zaciemniającym werniksem stawały się pozytywami. Ferrotypia była tańsza i szybsza niż dagerotypia i w użyciu była jeszcze na początku XX wieku.

Ferrotypy oprawiano w podobny sposób jak dagerotypy – w passe-partout, w ramki czy w etui, umieszczano je w specjalnych albumach lub pozostawiano jako luźne płyty bez oprawy. Szczególną popularność zyskała w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ferrotypy wykonane w Europie, a zwłaszcza te powstałe na ziemiach polskich, są natomiast dość rzadkie i dlatego tym bardziej cenne.

LISTA ZAKUPIONYCH DAGEROTYPÓW I FERROTYPÓW:

Frères Zwerner, Sankt Petersburg, Portret Rafała Szebeko, 1843–1847 dagerotyp kolorowany

Carl Neupert (1803–1857), Wilno – Druskienniki, Portret rodziny Świętorzeckich [Justyna Świętorzecka, Aleksandra ze Świętorzeckich Wierzbowska (siedzące), Mieczysław i Olimpia z Oskierków Świętorzeccy oraz Wierzbowski], ok. 1851–1855 dagerotyp

Carl Neupert (1803–1857), Wilno – Druskienniki, Portret Olimpii z Oskierków Świętorzeckiej z córką Józią, ok. 1851–1855, dagerotyp

Fotograf nieznany, Portret Adeli ze Święcickich Rafałowej Szebekowej, lata 50.–60. XIX w., ferrotyp?

Fotograf nieznany, Portret Zeneidy Szebekówny (zamężna Kłoczkowska), lata 60. XIX w. ferro typ, z kolekcji Tadeusza Wasilewskiego

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Garry

    zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2010 00:53 ~Garry

    Pierwsze kolorowe zdjęcia pochodzą już z 1910 roku.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »