Rytm miasta

12.05.2011 18:24 Nowe atrakcje w Centrum Nauki Kopernik

Zobacz żywy mural:
ruchomą mapę nieba

SERWISY:

Centrum Nauki Kopernik szykuje się na otwarcie nowoczesnego planetarium. Już zakończyła się instalacja oryginalnego muralu, który będzie nas prowadził do nowego pomieszczenia. – To pierwszy taki projekt w Europie – zapowiada Katarzyna Nowicka z CNK.

"Lifemural" został stworzony na ścianie korytarza, który łączy centrum z planetarium. Liczy 25 metrów i jest animowaną mapą nieba, która przedstawia 12 konstelacji.

– Mural jest w kolorze niebieskim. Idąc wzdłuż niego zobaczymy najpierw gwiazdozbiór, następnie żółte linie łączące gwiazdy. Te stworzą kształt zwierząt. I tak, z gwiazd powstanie nam, na przykład, biegnąca żyrafa – opisuje Nowicka. – "Lifemural" jest dwustronny, więc obrazy pokażą się na ścianie niezależnie od tego czy będziemy do planetarium wychodzić, czy z niego wychodzić – dodaje.

Magia czy złudzenie?

Co ciekawe, stworzenie muralu nie wymagało nowoczesnej technologii. Cała jego magia oparta jest na złudzeniu optycznym. Działa mniej więcej w ten sam sposób, co trójwymiarowe pocztówki .

Twórcą tego nietypowego dzieła jest Rufus Butler Seder, amerykański artysta i filmowiec. Jego murale cieszą się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. – To on stworzył tę technikę i ją opatentował – mówi pracowniczka CNK. – Jego prace są znane i powielane w wielu miejscach Ameryki.

>> Można je obejrzeć tu <<

Planetarium z kosmosu

Mural to tylko wstęp do tego, co będzie nas czekało w planetarium. Wielkie otwarcie 20 czerwca ma przyciągnąć tłumy warszawiaków i turystów. Zastosowana technika ma pokazać nam kosmos w najwyższej jakości.

Za realistyczność pokazywanych animacji będzie odpowiadał japoński projektor. Urządzenie jest w stanie wyświetlić aż 20 milionów gwiazd na obu półkulach nieba. Niektóre z nich są niewidoczne gołym okiem i tworzą obraz mgławic i Drogi Mlecznej.

Ulica Sezamkowa w kosmosie

System planetarium zawiera bazę danych na temat planet Układu Słonecznego, modele stacji kosmicznych, sztucznych satelitów i danych astronomicznych dotyczących Ziemi. Dzięki temu możliwe będą realistyczne symulacje przelotów nad górami i rzekami oraz wnikanie do świata trójwymiarowych modeli cząsteczek chemicznych. To umożliwi nam między innymi zwiedzenia dna oceanów, piramid Majów lub wysp Galapagos.

- Chcemy przyciągnąć widzów w różnym wieku – zaznacza Nowicka. – Dlatego przygotowaliśmy takie projekty jak "Ulica Sezamkowa w kosmosie" dla dzieci i film o czarnych dziurach dla nieco starszych odbiorców – zdradza.

Na tym jednak nie skończą się atrakcje oferowane przez planetarium. Oprócz oglądania gwiazd i filmów popularnonaukowych w piątkowe wieczory będą organizowane koncerty z animacjami laserowymi i interesującą muzyką.

Czytaj więcej o planetarium w CNK

aq/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • MaRcin

    zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 12:24 ~MaRcin

    A może zamiast mapetów zaangażować polskich bohaterów: Tytusa, Romka i A'tomka, czy Bolka i Lolka. Promujmy naszą, polską kulturę. "Ulica Sezamkowa" niech reklamuje dom towarowy "Sezam"!

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »