Rytm miasta

07.06.2011 20:49 mural poświęcony skłodowskiej-curie

Zobacz nowy mural z Nowolipek

SERWISY:

Atom, wokół którego wirują rośliny i zwierzęta znalazły się na wielkim muralu, który powstał na kamienicy na Muranowie. Dzieło będzie przypominało przechodniom, że wychowała się tu Maria Skłodowska-Curie.

Mieszkańcy Nowolipek, oddając artyście ścianę swego domu, postanowili włączyć się w upamiętnienie dorobku ich wybitnej sąsiadki. Mała Maria sprowadziła się w te okolice wraz z rodzicami i rodzeństwem na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku. Choć dom, w którym mieszkali nie zachował się, pozostała o nim pamięć.

Atom, rośliny i zwierzęta

Mural powstał według projektu znanego artysty Pawła Kozłowskiego, znanego jako Swanski. To trzeci po muralu 3D z ul. Lipowej i konkursowym muralu z tzw. patelni, etap ścieżki śladami noblistki po jej rodzimym mieście.

Zdziwi się ten, kto spodziewa się zobaczyć przy Nowolipkach 11 reklamę z obliczem Marii Skłodowskiej-Curie. Swanski zaprasza widza w podróż do prapoczątków materii. - Mój mural podchodzi do tematu trochę głębiej. Centralną część pracy stanowi atom, wokół którego wiruje cały świat – rośliny i zwierzęta – wyjaśnia artysta.

Przyznaje, że reakcje mieszkańców podczas jego pracy były różne. - Niektórzy z oburzeniem mówili, że ten blok był niedawno wyremontowany i nie powinien być malowany w ten sposób. Ale większości się podobało - opowiada. Kolorystyką mural idealnie wpisuje się w otoczenie.

Odważna promocja

- Nie boimy się stawiać na odważną konwencję w promocji stolicy i związków Marii Skłodowskiej-Curie z jej rodzinnym miastem – mówi Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora Biura Promocji stołecznego ratusza. - Chcemy zwrócić uwagę na to, że przeszłość naszego miasta to nie tylko Trakt Królewski, ale również młodsze dzielnice i że my wszyscy jesteśmy sąsiadami i spadkobiercami tradycji, której ważną częścią są losy dawnych mieszkańców- dodaje.

Mural pozostanie na ścianie przy Nowolipkach co najmniej trzy lata.

 

ec/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »