Rytm miasta

24.02.2011 20:20 Nowa wystawa w Fotoplastikonie

Zobacz kurioza z kolekcji Jacka Dehnela

SERWISY:

"XIX-wieczne kurioza" można podziwiać w Fotoplastikonie Warszawskim. Wszystkie zdjęcia pochodzą z kolekcji Jacka Dehnela. Pisarz odsłania przed nami świat rzeczy dziwnych, oryginalnych i niesamowitych.

Wystawa składa się 48 stereoskopowych zdjęć z przełomu XIX i XX wieku, które Jacek Dehnel zaczął zbierać pod koniec lat 90. Kupował na pchlich targach, jarmarkach i w antykwariatach.

Ze strychów i USA

- Traktowałem to jako ściągę do obrazów i rysunków - przyznaje Dehnel, znany głównie jako poeta i pisarz, ale mający także doświadczenie malarskie - Takich zdjęć jest mnóstwo. Leżą na strychach, w skrzynkach, gdzieś pod lustrem. Wypływają na rynek wraz z likwidacją mieszkań. Potem trafiają na targi staroci albo na aukcje internetowe. Masowo sprowadza się je także z USA, gdzie były pomocą naukową – dodaje.

Wystawa przenosi gości Fotoplastikonu do XIX-wiecznej rzeczywistości i ukazuje zainteresowania mieszkańców epoki. Różnorodność tematów, które interesowały ówczesnych fotografów jest szoroka. Obejmuje m.in. dzieła sztuki, medycyna, natura, erotyka, satyra i życie prywatne. Fotografie wybrał sam Jacek Dehnel.

- Trzymam je w specjalnej szufladzie. Musiałem wybrać 48 z nich, bo tyle jest stanowisk w Fotoplastikonie. Po wstępnej selekcji zostało mi ok. 200. Potem metodą skracania odpadały kolejne - opowiada kurator wystawy.

Śmieszy to, co na serio

Na trójwymiarowych zdjęciach zobaczycie most kolejowy w Szkocji, widziane z góry Empire State Building czy kopię świątyni z Angkor Wat. Ale stereoskopia służyła też nauce, np. ułatwiając diagnozę chorób oczu. Jedno z takich zdjęć, obrazujące zapalenie spojówek, znalazło się w Fotoplastikonie. Wiele fotografii zaskakuje. – Zdjęcia satyryczne są po latach nieśmieszne, a zabawne są te tworzone serio. Śmieszą swoją niezgrabnością – twierdzi Jacek Dehnel.

Warszawskim wątkiem jest zdjęcie ogromnego obrazu "Golgota" Styki, dla którego stworzono specjalny budynek przy Karowej. Jednak na Jacku Denhelu szczególne wrażenie robi rasistowskie zdjęcie z USA. - Ludzie pomalowani na czarno próbują ściągnąć z drzewa oposa. Starszy mężczyzna piłuje gałąź, na której siedzi. To odwzorowanie stereotypu, że Murzyni są jak małpy – opowiada pisarz.

Podglądanie w trójwymiarze 

Fotoplastikon przy Al. Jerozolimskich 51 powstał na początku XX w. i z przerwami działado dziś. Dzięki temu tajemniczemu urządzeniu na początku wieku zwykły warszawiak udawał się w niezwykłą trójwymiarową podróż i mógł poznać dalekie zakątki świata.

- To szczególne miejsce, ciągle schowane, choć znajduje się w sercu Warszawy. Ma niepowtarzalny charakter retro. Każdy, kto tu przychodzi, ma wrażenie podróży w czasie - mówi Dorota Serwa z Muzeum Powstania Warszawskiego opiekującego się Fotoplastikonem. - Jest w tym coś z podglądactwa. Tematy są szczególne, ale też okulary, przez które wszystko się ogląda, są specyficzne - dodaje. Zapowiada również, że muzeum będzie rozszerzać swoje zbiory fotografii stereoskopowej.

Wystawa "XIX-wieczne kurioza" potrwa do 19 marca. Zdjęcia prezentowane będą codziennie (z wyjątkiem poniedziałków i niedziel) w oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51 w godz. 10.00 – 18.00.

Piotr Bakalarski 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 12:19 ~i tyle

  "Fotoplastikon" Dehnela to bardzo fajna książka, polecam :)

 • Zoku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2011 21:30 ~Zoku

  Metoda patrzenia w oddali nie używać zeza na ukos bo nie wyjdzie trzeba w drogą stronę

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »