Rytm miasta

25.03.2011 17:10 Wystawa Ośrodka KARTA

Zobacz asy kolarstwa
i rowery sprzed lat

SERWISY:

Tuż po wojnie warszawiacy z zapartym tchem śledzili przebieg Wyścigu Pokoju czy Tour de Pologne. Tysiące wylegało na ulice, by podziwiać sportowców. Od 25 marca możecie oglądać historię warszawskich cyklistów na wystawie plenerowej "Cykliści: sympatycy, pasjonaci, mistrzowie" u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

- To kilkadziesiąt zdjęć z drugiej połowy XIX i z XX wieku oraz rysunki i opisy z okolicznościowych broszur i czasopism hobbystycznych, pokazujące ewolucję roweru i jego zmieniające się zastosowania – powiedziała PAP Helena Sienkiewicz z Ośrodka KARTA. 

Wystawa opowiada o historii rowerowych wynalazków, sportach rowerowych, mistrzach i pasjonatach kolarstwa, najważniejszych wyścigach i wycieczkach krajoznawczych.

- Pokazuje, jak rower z ekskluzywnego wynalazku stał się częścią miejskiego i wiejskiego krajobrazu - opowiada Sienkiewicz.

Rosyjski car i warszawscy rowerzyści

Wśród zdjęć znalazły się najstarsze fotografie rowerowych pasjonatów: Karoliny Kocięckiej - pionierki kobiecego kolarstwa w Polsce z początku XX wieku, określanej mianem Latającej Diablicy; kolarskiego Mistrza Królestwa Polskiego z 1896 roku – Mieczysława Barańskiego czy Feliksa Rawskiego, mistrza jazdy Królestwa Polskiego w 1913 roku.

- Zwiedzający zobaczą też zdjęcie członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów witających na ulicach Warszawy cara Mikołaja II w 1897 r. Gdy car zbliżył się do nich, jeden z członków Towarzystwa Wacław Gąsiorowski wyjął spod płaszcza sztandar i pochylił go przed Mikołajem II. Car zasalutował, co według rosyjskiego prawa oznaczało legalizację Towarzystwa – mówi Helena Sienkiewicz.

Wyścigi rowerowe na Młocinach i Dynasach

Już na początku XX wieku organizowano na stołecznych Młocinach kobiece wyścigi kolarskie, tor dla amatorów dwóch kółek powstał także na Dynasach, w rejonie dzisiejszych ulic Tamka i Topiel.

Tuż przed wybuchem II wojny z rowerów korzystały także patrole wojskowe. W lipcu 1939 roku armia otrzymała 100 rowerów od oddziału Związku Strzeleckiego przy fabryce rowerów Adama Kamińskiego w Warszawie.

Po zakończeniu II wojny wszyscy uwagę skupili na zawodach Tour de Pologne i Wyścig Pokoj. Ich uczestnicy byli często uwieczniani na zdjęciach m.in. na tle budującego się Pałacu Kultury w 1953 roku.

Wystawa "Cykliści: sympatycy, pasjonaci, mistrzowie" będzie dostępna dla zwiedzających do 29 maja.

"Kronika Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów" w 1892 roku:

Nowość sportu, obawa śmieszności i oglądanie się za opinią - powstrzymywało wielu. Dziś jednak ten przesąd runął, pogrzebany na zawsze pod wpływem nowych pojęć i poglądów. Widzimy bowiem wśród kolegów spory zastęp ludzi starszych, a nawet włosy siwizną przyprószone nie są rzadkością w kole cyklistów i to nam dowodzi, że wiek w naszym sporcie przeszkodą nie jest. Widzimy dalej ludzi pracy naukowej, przedstawicieli świata uczonego, finansowego, sądownictwa itp.

myk/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »