Rytm miasta

15.12.2010 17:48 Międzynarodowy konkurs architektoniczny

Zmysłowy i mobilny pawilon na placu Defilad

SERWISY:

To ma być bardzo nietypowa konstrukcja – zmysłowa, mobilna i będąca źródłem przyjemności. W jakim celu ma powstać? Uświetni ceremonię rozpoczęcia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a potem będzie służyć m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Ogłoszono właśnie wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na pawilon artystyczny, który stanie na placu Defilad. To wspólne przedsięwzięcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Mobilny pawilon artystyczny

Założenie pawilonu jest nietypowe. Wyróżniać go ma mobilny charakter, możliwość łatwego rozłożenia i transportu pozwalające na prezentację obiektu w wielu miejscach, także poza Polską. 

Ma być obiektem sztuki, a zarazem miejscem prezentacji artystycznych, działań edukacyjnych, spotkań. Na początku uświetni przejęcie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej w lipcu 2011 roku. Potem wykorzystywać mają go wspólnie właśnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Narodowy Instytut Audiowizualny. 

Pierwszą nagrodę otrzymali Niemcy

Konkurs był zamknięty. Organizatorzy zaprosili do udziału w nim pracownie z całego świata: Hiszpanii, Chile, Słowenii i Niemiec. Wśród nich trzy były z Polski.

Pierwszą nagrodę przyznano pracowni z Niemiec. Zdaniem jury to właśnie Studio Olafur Eliasson stworzyło projekt pawilonu, który najpełniej oddaje sens myśli przewodniej konkursu, czyli formy, która jest źródłem przyjemności.

- Tworzy przyjazną przestrzeń dla użytkowników, łamie konwencjonalne postrzeganie otoczenia, w jakim się znajdzie. Ma zmysłową, rzeźbiarską formę. Stworzy czytelny i łatwy do zapamiętania znak przestrzenny i pobudza wyobraźnię – czytamy w werdykcie jury.

O zwycięzcy zadecydowało jury, w którego składzie znalazło się, prócz przedstawicieli organizatorów, kilka osobowości ze świata kultury: Mirosław Bałka (artysta), Adam Budak (kurator sztuki), Ewa Ger (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Christian Kerez (architekt), Joanna Mytkowska (kurator sztuki), Karolina Ochab (Nowy Teatr), Katarzyna Wielga (Narodowy Instytut Audiowizualny).

Prace konkursowe można oglądać w siedzibie tymczasowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Pańskiej 3 od 15 grudnia do 30 stycznia 2011, od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00-20.00. Wstęp wolny. Dyskusja publiczna przewidziana jest na styczeń 2011 rok.

Lista uczestników konkursu:
1.Centrala Grupa Projektowa (Polska)
2.FRPO Rodriguez & Oriol Architecture/Landscape (Hiszpania)
3.KWK PROMES (Polska)
4.Medusa Group (Polska)
5.Pezo von Ellrichshausen Arquitectos (Chile)
6.Tobias Putrih/MOS (Słowenia)
7.Studio Olafur Eliasson (Niemcy)

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 23:07 ~m

  optymiasta, wyspij sie i dopiero wroc na forum. a twoje wiezowce niech dalej spia.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 19:35 Optymista_…

  Oto drugi blaszak, po pawilonie informacyjnym metra, który usytuowany zostanie na Placu Defilad! Blacha po KDT substytuowana dwiema! Dlaczego nie powstają w tym miejscu wieżowce? Czyżbyśmy byli świadkami multiplikacji blaszaków? Władze najwyraźniej obdarzyli takowe konstrukcje szczególną sympatią!

  Wracając do KDT, jakże trafne wobec tamtego uroczego miejsca są słowa zawarte w werdykcie jury, który stanowił zwieńczenie tegorocznego konkursu: "Tworzy przyjazną przestrzeń dla wszystkich użytkowników [[mnóstwo sklepów rozmieszczonych w relatywnie spójnej konfiguracji, w których wielu Warszawiaków spędziło przyjemne chwile na owocnych i tanich zakupach]], łamie konwencjonalne postrzeganie otoczenia, w jakim się znajdzie [[blaszana hala, która zlokalizowana została w samym centrum Stolicy, rzeczywiście stanowiła ekstraordynaryjny i autentyczny pierwiastek miejskiej panoramy]]. Stworzy czytelny i łatwy do zapamiętania znak przestrzenny i pobudza wyobraźnię [[zaiste, usunięcie z pamięci ogromnego blaszaka w otoczeniu biurowców, galerii handlowych, zieleni oraz starych kamienic sprawiałoby niezwykłą trudność, bez wątpienia też wszyscy korzystający z KDT mieszkańcy intensywnie pobudzali swą wyobraźnię projektując kolejne zakupy]]".
  Dlaczego, oj dlaczego zlikwidowana została, zatem ta hala, jeżeli spełnia wszystkie kryteria zmysłowego i mobilnego pawilonu? ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »