Rytm miasta

09.04.2011 22:43 "Katastrofa" Artura Żmijewskiego

Żmijewski śledzi
żałobę po Smoleńsku

SERWISY:

Na początku po prostu nagrywał reakcje ludzi podczas żałoby po katastrofie smoleńskiej. Potem chciał sprawdzić, co tak naprawdę działo się wśród ludzi po tragedii. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w sobotę pokazany został film "Katastrofa" Artura Żmijewskiego - informuje Polska Agencja Prasowa. 

- To film opisujący rytuały towarzyszące narodowej żałobie. Starałem się przede wszystkim zrozumieć, co się wydarzyło, co faktycznie miało miejsce - mówił przed projekcją reżyser.

Od obserwacji do analizy

Według Artura Żmijewskiego, film, który początkowo był dokumentalną obserwacją reakcji społecznych po katastrofie z czasem stał się "śledztwem" mającym ustalić, co tak naprawdę się dzieje wśród ludzi, którzy doświadczyli tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

Dokument przedstawia tłumy Polaków modlących się, oddających hołd, protestujących, a także snujących teorie spiskowe na temat katastrofy lub krytykujących je, głównie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Faza zjednoczenia w żałobnej zadumie szybko zmienia się i wychodzą podziały polskiego społeczeństwa. 

W filmie występują także Rosjanie - mieszkańcy Smoleńska, którzy pytani o spisek ich władz wobec Polski bezradnie rozkładają ręce, przekonując, że ta tragedia dotknęła mocno także ich naród.

"Film opisał przekonania obrońców krzyża"

Po projekcji w MSN odbyła się dyskusja z udziałem artysty, w której głos zabrali m.in. redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Paweł Lisicki, profesor etyki Magdalena Środa z Uniwersytetu Warszawskiego oraz reżyser, scenarzysta i aktor Wojciech Klata.

- To było dla mnie wielkie przeżycie obcości - powiedziała prof. Środa, wspominając ubiegłoroczny spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. - Obraz Żmijewskiego dokładnie opisał, poprzez wypowiedzi bohaterów filmu, światopogląd i przekonania tzw. obrońców krzyża, którzy nie mają wyłączności na to, co stanowi o istocie polskości – dodała.

"Zabrakło istotnego kontekstu"

Ze zdaniem prof. Środy nie zgodził się szef "Rzeczpospolitej" Paweł Lisicki.

- W filmie zabrakło istotnego kontekstu, związanego m.in. z nieudolnym wyjaśnianiem katastrofy przez polskie władze, który pozwoliłby widzom "Katastrofy" zrozumieć, dlaczego tak wielu ludzi i w sposób tak radykalnie emocjonalny protestowało przeciw próbom przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego – podkreślił.

Z kolei według Wojciecha Klaty, mówiąc o sporze o krzyż należy odciąć się od jego religijnego znaczenia. Jego obrona byłaby wyrazem sprzeciwu części społeczeństwa wobec władz. Przywołał okres PRL, gdy Kościół i jego symbole były używane do walki z komunistyczną władzą.

- Wydaje mi się, że dla bardzo wielu osób, które pod Pałac Prezydencki z tym krzyżem poszły, ten krzyż miał znaczenie łączące. Był znakiem prawdy i sprzeciwu wobec tego, co postrzegają, jako zło - mówił Klata.

Znany twórca multimedialny

Artur Żmijewski, reżyser i fotograf związany m.in. z "Krytyką Polityczną", to jeden z najbardziej znanych polskich twórców multimedialnych. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Jest twórcą filmów: "Oko za oko" czy "Lekcja śpiewu 2".

Żmijewski reprezentował Polskę w 2005 r. w pawilonie narodowym na Biennale Sztuki w Wenecji. Artysta prezentował też swoje prace w tak prestiżowych miejscach, jak Kunsthalle w Bazylei czy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).

(PAP) myk/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »