Rytm miasta

25.02.2011 06:21 Filmowe premiery tygodnia

Zbrodnia PRL-u
na dużym ekranie

SERWISY:

W piątek na ekrany kin wchodzi długo wyczekiwany obraz rekonstruujący dramatyczne wydarzenia Grudnia 1970 "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł". – Emocjonalne i poruszające – komentuje Adam Gawęda, który jak co tydzień, dokonał przeglądu premier filmowych.

"Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Film jest rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku. - Warto zobaczyć film, bo oddziałuje na nas Polaków, tak jak wcześniej Katyń. Historycznie i emocjonalnie nas to porusza – przekonuje w Adam Gawęda, krytyk filmowy. - Wartość merytoryczna schodzi na drugi plan. Trochę za dużo rzeczy próbowano upchać do jednego garnka, opowiedzieć na raz, zamiast wychwycić wątki i ładnie je zaakcentować – dodaje.

"Wojna żeńsko-męska". Nowa produkcja Łukasza Palkowskiego, reżysera "Rezerwatu", to historia bezrobotnej dziennikarki, która walczy z nadwagą i brakami na koncie. - Balansujący na granicy kiczu i sprawności fabularnej. W filmie gra Sonia Bohosiewicz i jej siostra Maja Bohosiewicz. Ten tandem nieźle sobie poczyna na ekranie. Produkcja nieźle zrobiona, widać, że wpompowano nią trochę gotówki. Niezłe kino komercyjne – podsumowuje Gawęda.

"Wszystko w porządku" opowiada o losach lesbijskiej pary w średnim wieku, która na przedmieściach Los Angeles wychowuje dwójkę nastoletnich dzieci. Wszystko układa się dobrze, póki jedno z nich nie rozpocznie poszukiwań biologicznego ojca. - Sprawny film, dobrze opowiedziany. Zagrany. Dobrze się go ogląda i nie zapomina szybko – mówi krytyk filmowy.

"Do szpiku kości" opowiada o 17-latce ciężko dotknięta przez życie. Ojciec w więzieniu, chora matka i młodsze rodzeństwo, sprawiają, że dziewczyna decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce. - Warto, żeby zobaczyli go ci, którzy wierzą w amerykański sen i zobaczyli Amerykę z zupełnie innej perspektywy. Brudno, źle, nieszczęśliwie i beznadziejnie. Dramat, który nuży, opowiada o utracie nadziei i walce o resztki człowieczeństwa. Dobre kino, ale dla nielicznych – tłumaczy Adam Gawęda.

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 14:43 ~PPP

  "Stoczniowcy Gdyni, stoczniowcy Gdańska, idźcie do domu....nie ma roboty". Polska Partia Pracy Sierpień 80

 • PPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 14:05 ~PPP

  No i rzeczywiście, po 20 latach "wypaczonej demokracji" udało się zaorać wszystkie polskie stocznie, Ursus, FSO, Cegielskiego, część kopalni i hut. Brawo, pogratulować sukcesu. Polska Partia Pracy Sierpień 80

 • t

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 12:04 ~t

  Byłam w środę na prapremierze. Film jest bardzo smutny, ale warto go obejrzeć. Każdy Polak powinien go zobaczyć.

 • grizzly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 08:35 ~grizzly

  Kic, kic, pamiętaj, że Cię kocham:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »