Rytm miasta

30.11.2011 12:01 nowe muzeum w Warszawie

Zajrzyj do Muzeum Ikon

SERWISY:

Chcą odświeżyć zapomniane zbiory Muzeum Narodowego, organizować warsztaty i zajęcia dla dzieci. Otwarte właśnie Muzeum Ikon chce nie tylko prezentować dzieła sztuki. - Przestrzeń muzealna będzie jedynie wprowadzeniem w pewną rzeczywistość - mówi jego dyrektor.

Zbiorach nowego muzeum są już współczesne ikony Jerzego Nowosielskiego i Adama Stalony-Dobrzańskiego, a także kopie polichromii i elementy ołtarza wykonane przez Nowosielskiego oraz projekty witraży Stalony-Dobrzańskiego.

Niektóre ikony są prezentowane na ikonostasie kaplicy św. Męczennika Archimandryty Grzegorza, która jest częścią muzealnego budynku.

Chce się powiększać

Muzeum Ikon na razie wykorzystuje jedynie część powierzchni swojej siedziby. Ale ma się rozrastać. - Do zbiorów wkrótce dołączą m.in. ikony z XVIII i XIX wieku znajdujące się obecnie w posiadaniu Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej - zapowiedział w rozmowie z PAP dyrektor nowej placówki Michał Bogucki.

Utryte w Muzeum Narodowym

Chce sięgnąć też do nieco zapomnianych zbiorów Muzeum Narodowego. Według Boguckiego, w magazynach Muzeum Narodowego znajdują się bardzo rzadko eksponowane, bogate i cenne zbiory ikon - niektóre z nich pochodzą z XV w. - oraz przykłady sztuki wschodniochrześcijańskiej, m.in. tkaniny koptyjskie z IX-X w. i enkolpiony, czyli krzyże noszone przez dostojników kościelnych.

Muzeum planuje też wykłady, warsztaty ikonograficzne i zajęcia dla najmłodszych. - Nie chcemy się ograniczać jedynie do eksponowania kolekcji, przestrzeń muzealna będzie jedynie wprowadzeniem w pewną rzeczywistość - wyjaśnił Bogucki.

"Teologia w kolorach"

W odróżnieniu od Kościoła katolickiego, w którym malarstwo sakralne ma znaczenie przede wszystkim estetyczne, wyznawcy Kościoła prawosławnego czczą przedstawienia świętych, stanowiące zmaterializowaną postać boskiej natury.

Ikona w Kościele prawosławnym jest teologią w kolorach, przekazującą za pomocą obrazu to, co Ewangelia głosi słowem - napisał znawca sztuki ikonograficznej Michael Quenot w książce "Ikona - okno ku wieczności".

Od Bizancjum do dziś

Malarstwo ikonowe narodziło się prawdopodobnie w późnym antyku w Bizancjum. Wypracowany przed wiekami kanon obejmujący sposoby, w jaki ikonografowie mają przedstawiać święte treści, jest przechowywany w Kościele prawosławnym i obowiązuje do dziś.

Ikony przedstawiają nierealistyczne wizerunki świętych i sceny biblijne. Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze dla ikonografów są twarze, które wykonuje się na końcu. Według religii, twarz to tkwiący w człowieku obraz Boga.

Dodatkową warstwę symboliczną stanowi kolorystyka wykonanych najczęściej na desce obrazów.

W historii zapisali się ci twórcy - m.in. Andriej Rublow i Teofan Grek - którzy rozumieli kanon przede wszystkim jako poszukiwanie jedności pomiędzy warsztatem artystycznym a duchową treścią, którą ikonograf przekazuje za pomocą świętych wyobrażeń.

Nowo otwarte Muzeum Ikon jest oddziałem Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej. Mieści na Ochocie, na ulicy Lelechowskiej.

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 09:39 ~Daniel

  Polecam muzeum ikon w zamku w Sanoku (byle nie zimą - nie grzeją:))

 • kookimonster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 20:54 ~kookimonster

  A największy zbiór ikon ma muzeum w Białej Podlaskiej - dary od celników przy polsko-białoruskiej granicy :)

 • AleżWodzuCoWódz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 18:35 ~AleżWodzuCoWódz

  Bardzo fajne muzeum ikon jest w Supraślu (koło Białegostoku) - szczególnie kiedy oprowadza po nim kustosz. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o "pisaniu" ikon. Poza tym spore wrażenie robi wystrój muzeum. Polecam.

 • Teatr Ochoty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 13:53 ~Teatr Ochoty

  8 grudnia w tej niezwykłej przestrzeni pokazujemy rosyjski film niemy "Ojciec Sergiusz" z 1918 roku. Wstęp wolny! Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsca pod adresem bow@teatrochoty.pl, szczegóły: http://www.teatrochoty.pl/index.php?/awangarda/kinooko/2/ Zapraszamy!

 • :)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 13:12 ~:)

  Brawo ! Wspaniale ! Na pewno odwiedzę !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »