Rytm miasta

30.11.2010 17:10 Portal Archiwum Historii Mówionej

Wspomnienia najstarszych warszawiaków

SERWISY:

Dziewczyna z Woli, która podczas okupacji likwidowała agentów Gestapo, syn słynnego aktora oraz córka komendanta przedwojennej stołecznej policji – oto warszawiacy, których historie usłyszycie już 2 grudnia w Domu Spotkań z Historią.

Dom Spotkań z Historią uruchomił portal audiohistoria.pl, by udostępnić wszystkim swoje zbiory – nagrania z ponad 3,5 tysiącem świadków historii Polski od czasów przedwojennych. Z tego grona kilkaset osób to warszawiacy.

- W portalu dostępne są oczywiście tylko fragmenty nagrań, bo często to wielogodzinne zapisy wspomnień - wyjaśnia Jarosław Pałka z Archiwum Historii Mówionej. – Portal jest swoistą wizytówką naszych projektów i zachęca do zapoznawania się z historią, m.in. Warszawy – dodaje.

Ta Warszawa istnieje tylko we wspomnieniach

2 grudnia przy ulicy Karowej 20 w siedzibie Domu Spotkań z Historią usłyszeć będzie można prywatne historie jednych z najstarszych warszawiaków. Będą to zapisy wspomnień z młodości żyjących jeszcze 94-letniej Zofii Chuch-Nikiel oraz 100-letniego Kordiana Tarasiewicza oraz zmarłej Zofii Ruseckiej*, która w tym roku obchodziłaby 88. urodziny.

- Na spotkaniu 2 grudnia opowiemy, jak działa portal audiohistoria.pl oraz będziemy chcieli przybliżyć Warszawę międzywojenną i tę z czasów okupacji – opowiada Jarosław Pałka.

Historyczny event to niejedyny sposób, w jaki Archiwum Historii Mówionej będzie promować portal.

- W połowie grudnia ukaże się nasze nowe wydawnictwo. Będą to właśnie fragmenty relacji prezentowanych w portalu dotyczące przedwojennej historii stolicy – zapowiada Pałka.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
2 grudnia, godz. 18.00

*Zofia Rusecka
Urodziła się 15 maja 1922 w Lublinie. W 1926 roku rodzina przeniosła się z rodziną z Lublina do Warszawy, zamieszkali na Woli. Zofia Rusecka uczęszczała do szkoły na Chłodnej, potem do prywatnej szkoły Zaborowskiej i Michalskiej, ukończyła także szkołę gimnastyczną. Służyła w oddziale ochrony Komendy Głównej Armii Krajowej, którego zadaniem była likwidacja rodzimych i niemieckich agentów Abwehry i Gestapo. W powstaniu służyła jako łączniczka oraz w powstańczym szpitalu. Po upadku powstania w obozach jenieckich w Lamsdorf, Mühlberg, Kemnitz i Oberlangen. Wróciła do kraju w 1947 roku.

Kordian Tarasiewicz
Urodził się 19 listopada 1910 w Warszawie. Jego ojciec, Michał Tarasiewicz, był znanym aktorem, pochodził z krakowskiej rodziny zajmującej się handlem kawą (firma "Pluton"). W 1915 roku, w związku z ewakuacją firm rosyjskich z Warszawy, Tarasiewiczowie otrzymali nakaz opuszczenia Polski i przeniesienia się do Riazania w Rosji. Z Riazania rodzina przeprowadziła się do Kijowa. W lutym 1918 rodzina Tarasiewiczów wróciła do Polski. Zamieszkali w Warszawie przy ulicy Nowowiejskiej. Młody Kordian został zapisany do sekcji tenisowej Legii. Studiował w Szkole Głównej Handlowej. W tym samym czasie odbywał praktyki w rodzinnej firmie "Pluton". W 1935 roku objął prowadzenie firmy "Pluton", którą prowadził podczas okupacji, a która zaopatrywała w 1944 roku powstańców.

Zofia Schuch-Nikiel
Urodziła się w 1916 roku w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Ojciec do 1939 roku pełnił funkcję Zastępcy Komendanta Policji m.st. Warszawy. Dzieciństwo Zofia Schuch-Nikiel spędziła w domu na Powiślu. Uczyła się w prestiżowym żeńskim gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Studiowała w Belgii, podróżowała po Niemczech, Węgrzech, Austrii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. W sierpniu 1939 roku wróciła do Warszawy. Wzięła udział w obronie stolicy jako sanitariuszka i kierowca. Po kapitulacji rozpoczęła konspiracyjną działalność w Pogotowiu Harcerek, kierując pracami w dzielnicy Śródmieście. W 1942 roku została zastępcą Komendanta Służby Sanitarnej na Warszawę, którą to funkcję pełniła także w czasie Powstania Warszawskiego.

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2010 08:09 ~ok

  Fantastyczne materiały! Brawo DSH!

 • Kinga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2010 23:11 ~Kinga

  Znam pana Tarasiewicza z internetu, wspaniale opowiada o Warszawie.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2010 19:16 Optymista_…

  Zgadzam się w pełni ze smutnym tytułem jednego z nagłówków "Ta Warszawa istnieje tylko we wspomnieniach". Od pełnych niebezpieczeństw i zawirowań dziejów młodości tych wspaniałych ludzi upłynęło wiele lat, ogromnym przeobrażeniom uległa w tym czasie Warszawa. Wciąż, jednakże mieszkają w niej ludzie, na świat przychodzą nowi Warszawiacy, wielu młodych mieszkańców poszukuje ideałów i autorytetów. Inicjatywa Domu Spotkań z Historią może wzbudzić powszechne zainteresowanie, rozprzestrzeniać komemoracje zebrane w Archiwum Historii Mówionej na całe społeczeństwo stołeczne, ponieważ każdy z nas powinien wysłuchać tych wspomnień, świadectw wielkiej odwagi wbrew przerażającemu rozmachowi wojny totalnej, heroizmu naprzeciw cierpieniu, oddania miastu oraz Ojczyźnie, braterstwa warszawskiego i narodowego, więcej, zapamiętać je, a także wdrażać we własnym życiu, aby Warszawa zaklęta w pamięci okrytych czcią bohaterów została odrodzona w nowych pokoleniach znakomitych, wielkich Warszawiaków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »