Rytm miasta

06.07.2011 16:30 WRÓCĄ DAWNE DOBRE CZASY?

Wisła coraz czystsza.
Zanurkujemy w 2015?

SERWISY:

Tysiące osób ułożonych na ręcznikach i taplających się w wodzie - na historycznych fotografiach widać jak popularną rozrywką było plażowanie nad Wisłą. Czy te czasy wrócą? Plaże powoli odżywają, ale ich użytkowników bardziej mogą zaskoczyć informacje o samej rzece: według ekspertów w ciągu kilku lat Wisła będzie tak samo czysta jak pół wieku temu.

Wiele wskazuje na to, że w końcu doczekamy się prawdziwie upalnego weekendu. Jeżeli pogoda dopisze plaże nad Wisłą znów zapełnią się spragnionymi słonecznych kąpieli. Na wejście do wody decydują się tylko nieliczni. Nie zawsze tak było.

Na zdjęciach z lat 60. plaże nad Wisłą wyglądają jak te w Sopocie czy Łebie w szczycie sezonu urlopowego. Plażowicz przy plażowiczu, ręcznik przy ręczniku, wszędzie leżaki i parasole. Jak to możliwe, skoro gospodarka PRL opierała się na degradującym środowisko przemyśle ciężkim, do ekologii nie przywiązywano wielkiej wagi, a normy unijne nie istniały?

Działałalność człowieka zródłem kłopotów

- Na początku lat 60. Wisła była zdecydowania czystsza. Wytrzymywała kryteria wody do kapieli. Jej stan zaczął pogarszać się dopiero pod koniec lat 60 – mówi hydrolog dr inż. Janusza Żelazińskiego - Wychowałem się na Saskiej Kępie, dlatego doskonale pamiętam, plaże, których dziś już nie ma. Na skutek regulacji rzeki, zwałki gruzu i poboru piasku poziom dna obniżył się trzy metry, a plaże zniknęły – wyjaśnia. Po obniżeniu dna, dawne plaże przestały być zalewane, zarosły krzakami, które dziś są lasem.

Według hydrologa popularności Wisły zaszkodziło również Jezioro Zegrzyńskie. - W połowie lat 60. wypiętrzono Narew tworząc Zalew Zegrzyński. Jednocześnie przybyło samochodów i tam przeniósł się ruch rekreacyjny – zauważa.

Gierek pogrąża Wisłę

Z czasem plaże się zmniejszały, ludzi ubywało, a stan wody był coraz gorszy. - Gierek pogrążył Wisłę. Intensywny rozwój przemysłu sprawił, że zanieczyszczenie rzeki było coraz większe. I nikt się tym szczególnie nie przejmował – wspomina Mirosław Kaczyński, kapitan żeglugi śródlądowej, który po Wiśle pływa od kilkudziesięciu lat. Diagnozę potwierdza dr Żelaziński. W latach 80. tylko najodważniejsi decydowali się na kąpiel.

Sytuacja zaczęła poprawiać się dopiero w połowie lat 90., wraz z pogarszająca się kondycją dużych państwowych zakładów przemysłowych. Ich upadek, pozytywnie odbijał się na jakości wody. Przełomem było też podpisanie traktatu akcesyjnego z Unią Europejską. Przyjęliśmy europejskiej standardy ekologiczne, które nie pozwalają wylewać ścieków wprost do rzeki. Powstały oczyszczalnie i systemy kanalizacyjne.

W 2015 znów zanurkujemy?

- Jakość wody wyraźnie się poprawiła. Pewnie już dzisiaj można by się wykąpać bez zarażenia się ciężkimi chorobami – twierdzi dr inż. Janusz Żelaziński. Potwierdzają to obserwacje Mirosława Kaczyńskiego. - Dziś widziałem pięknego bobra na wysokości Tarchomina, a one nie pływają w nadmiernie zanieczyszczonych wodach – przekonuje kapitan.

Standardy ekologiczne, które przyjęliśmy sprawiły, że trend jest pozytywny, a najbliższych latach będzie to jeszcze bardziej odczuwalne. – Ramowa dyrektywa wodna, która przyjęliśmy zakłada, że do 2015 roku stan ekosystemów wodnych i od wody zależnej będzie dobry. Terminy są rygorystyczne, a za ich złamanie grożą kary rzędu 100 tys. euro za dzień. Myślę, że w 2015 uda się uzyskać taką czystość wody jak na początku lat 60. – podsumowuje Janusz Żelaziński.

Wypada jednak ostudzić zapał tych, którzy informacje o coraz czystszej Wiśle chcieliby przetestować na własnej skórze. Kąpieli w Wiśle nie odważył się zarekomendować żaden z pytanych przez nas dermatologów. Co prawda żaden pacjenci poszkodowani przez Wisłę im się nie trafiają, ale warto zauważyć, że tych, którzy decyduja się na pluskanie w "królowej polskich rzek" jest w ostatnim czasie raczej niewielu.

Sanepid zdecydowanie odradza

Kąpiel odradza także sanepid. Choć instytucja nie monitoruje na bieżąco stanu czystości wody, to przy każdej próbie otwarcia nowego kąpieliska, musi wydać stosowną opinię. W ostatnich latach zawsze była ona jednoznacznie negatywna. - Nasza analiza wykazywała obecność szkodliwych drobnoustrojów i pestycydów pochodzących z nawożenia gruntów. Woda nie nadawała się do kąpieli - mówi Wiesław Rozbicki, rzecznik warszawskiego sanepidu. Pytamy zatem o perspektywy na 2015 rok. - Czarno to widzę - odpowiada krótko.

Piotr Bakalarski

Pamiętacie jeszcze czasy kiedy nadwiślańskie plaże były oblegane? Macie jakieś fotografie? Podzielcie się nimi z innymi warszawiakami publikując je w tvnwarszawa.pl lub wysyłając je na warszawa@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kajakwstolicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 18:38 ~kajakwstolicy

  Co tam bobry i wydry - to norma. Nad Wisła przy Poniacie widzieliśmy sarnę. Szok! Plywajac kajakami potwierdzamy - Wisla juz nie śmierdzi i oby tak dalej! Pozdrawiamy! Ekipa kajakwstolicy.pl

 • Asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2012 15:20 ~Asia

  Moi rodzice poznali się na plaży nad Wisłą mają super zdjęcia

 • Felicjan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2012 09:05 ~Felicjan

  Być może na zdjęciu 1/5 i ja tam gdzieś jestem. Jako mały chłopiec plażowałem ze starymi pomiędzy Gdańskim a Śląsko - Dąbrowskim i śmiało można było się kąpać w Wiśle. Ech...

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 17:10 ~Miro

  Potwierdzam. Na Praskim brzegu Wisły uwiajają się bobry i wydry. Fakt, woda jest coraz czystsza..Wędkazre łapią szczupaki i sumy.
  Pozdrawiam

 • Wędkarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2011 12:13 ~Wędkarz

  Miejskie szczury!!! Zapraszam na praski brzeg Wisły o świcie, zobaczyć bobra, czaplę siwą czy wydrę to żaden wyczyn. W tym roku podkradłem się do bobra na odległość 3m (maja kiepski wzrok). W wodzie jest pełno ryb, bolenie czasami bija tak intensywnie że potrafią ochlapać wedkarza.
  Mieszczuch! zejdzie czasem z miejskiego betonu i pospacerujcie rano na praskiej stronie Wisły, naprawde Wisła żYJE I MA SIE CORAZ LEPIEJ

 • fanaberia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 13:41 ~fanaberia

  Mieszkam nad Wisłą i raz w życiu zamoczyłam w niej nogi. Obrzydza mnie, jest brudna, śmierdząca i okropna. Wiem, że moi dziadkowie, rodzice kąpali się w Wiśle i to było bardzo popularne. Teraz strach zamoczyć rękę, bo można jakiegoś syfa złapać....

 • czyscioszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 13:01 ~czyscioszek

  fuj jak mozna tak kapac sie w rzece...i przebieralni nie ma...i ten piasek taki fe i jeszcze ryby plywaja! a w rzece smieci! prawdziwy Warszawiak chodzi na czysty basen i do porzadnego spa, a nie jak zwierze do rzeki

 • Teżmyślę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 11:18 ~Teżmyślę

  Tak ,ale tylko z uwagi na widzę ,co stanie się niebawem.

 • dfd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 10:59 ~dfd

  przedwojenną warszawą i ty się zwiesz "myślący" lata 60' dobre dobre hehehehehe

 • Myślący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 09:13 ~Myślący

  I znowu podniecanie się przedwojenną Warszawą :/ to tylko na zdjęciach tak ładnie wygląda! nie rozumiem czym się tak ekscytujecie, pewnie jak by was tam przenieść to błagalibyście o powrót do obecnych czasów!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »