Rytm miasta

15.03.2011 17:58 5 EDYCJA FRANCOPHONIC FESTIVAL

Wielki najazd francuskich gwiazd

SERWISY:

Monika Brodka, Oh La La!, Poney Express, Melissa Laveaux, Pako Sarr, Feloche to gwiazdy tegorocznego Francophonic Festiwal. Koncerty w piątek i sobotę w Stodole i Fabryce Trzciny.


Otwarcie Festiwalu: Monika Brodka – Oh La La! – Poney Express (PIĄTEK, 18 marca, KLUB STODOLA, bilety 40-75 zł)

Francophonic Festival od samego początku promuję ideę współpracy z polskimi artystami zainteresowanymi światem frankofońskim. Tym razem polskim akcentem będzie Monika Brodka. Ostatni album artystki "Granda" był sukcesem artystycznym i komercyjnym. Na płycie znalazł się autorski utwór w języku francuskim, tak zaskakująco dobry i prawdziwy, że nie powstydziłaby się go Emilie Simon.

Oh La La! to zespół jednej z najlepszych wokalistek francuskiego rocka, Natashy Lejeune i I idola francuskiej sceny alternatywnej Sama Katerine'a. Artyści zagrali już w Warszawie na zakończenie trzeciej edycji Francophonic Festival w 2009 roku. Klasyczny kwartet rockowy przypominający trochę Franza Ferdinanda z dziewczyną na czele zachwycił publiczność festiwalową.

Muzyka zespołu Poney Express ewoluowała w stronę Indie-pop i jest francuską odpowiedzią na muzykę The XX, będąc jednak stanowczo mniej depresyjną mieszanką. Poetyckie teksty w języku francuskim dodają uroku lekko psychodelicznym, sennym lecz nasyconym energią rockową, utworom.

Muzyka świata frankofońskiego : Pako Sarr - Melissa Laveaux – Feloche (SOBOTA, 19 marca, FABRYKA TRZCINY, bilety 65 zł)

Pako Sarr zaczął karierę muzyczną w rodzimym Senegalu jako perkusista reggae i popularyzator jamajskich rytmów. Wielki saksofonista Manu Dibango powiedział mu jednak, że powinien śpiewać. Okazało się, że były to proroczne słowa. Jego piosenki są wynikiem jego osobistej drogi od Dakaru poprzez Paryż, Marsylię, aż do Warszawy, w której znalazł życiową przystań. Emanują pozytywną energią do tego co piękne i wartościowe.

Wychowana w Kanadzie Melissa Laveaux jest symbolem nowoczesnej frankofonii i syntezy w świecie rozpadu. Nie wybiera między językiem francuskim czy angielskim, ale tworzy z powodzeniem w obu. Okrzyknięta muzyczną siostrą Tracy Chapman i Ayo, artystka nie tylko śpiewa, ale także gra na gitarze, często sobie akompaniując na koncertach.

Feloche, to Francuz, któremu Paryż i Francja nie zapewniły wystarczającej dawki Frankofonii. Poszukiwania muzyczne zaprowadziły go aż za ocean, do Luizjany. Tam w muzyce cajun odnalazł ślady francuskich imigrantów i wymyślił nową formę muzyki korzennej. Mistrzowsko połączył muzykę cajun i bliską jej zydeco z elementami rocka, funku, dubu. Zaczerpnął również inspirację z romantycznej muzyki rosyjskiej, bałkańskiej i cygańskiej.

Francophonic Festival jest organizowany przez Come4Event we współpracy z Klubem Stodoła, Good Music Productions, Trinity Entertainment, Ambasadą Francji, Ambasadą Kanady i Miastem Stołecznym Warszawa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »