Rytm miasta

11.09.2015 11:19 obchody 100-lecia urodzin artysty

Weekendowe atrakcje na placu Defilad, czyli Kantor "od kuchni"

SERWISY:

Projekcje, warsztaty i wycieczka rowerowa śladami Tadeusza Kantora odbywać się będą w sobotę i niedzielę na placu Defilad w ramach cyklu "Kantor 2015: Poszukiwania". Impreza jest częścią obchodów 100-lecia urodzin artysty.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora - jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, scenografów i malarzy - Dom Spotkań z Historią zorganizował weekendowy cykl imprez, przybliżających publiczności postać artysty, jego życie i twórczość.

- Zależy nam na tym, by dotrzeć do osób, które mają świadomość, że Tadeusz Kantor był ważną postacią świata sztuki, nie do końca wiedzą jednak, na czym polegała wielkość tej postaci i jego twórczości. Chcemy opowiedzieć o Kantorze "od kuchni", przedstawić go - jakim był człowiekiem, jak się z nim pracowało; m.in. Tadeusz Rolke, który opowie jak to było robić zdjęcia podczas performansów, jakie Kantor realizował w Warszawie - powiedziała PAP Alicja Smotryś, przedstawicielka organizatora imprezy.

Wycieczka rowerowa

Weekendowy "festiwal kantorowski" rozpocznie się w sobotę, wycieczką rowerową śladami najsłynniejszych kontrkulturowych, "artystycznych" kawiarni okresu PRL-u. Organizatorzy przypominają słowa Tadeusza Kantora: "wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie". Wycieczkę poprowadzi muzyk i reżyser Reda Haddad.

- To będzie przedziwne wydarzenie. Jego uczestnicy wyruszą z placu Defilad na rowerach razem z reżyserem Redą Haddadem, pojadą śladami najważniejszych, nieistniejących już kawiarni PRL-owskich. Haddad opowie liczne anegdoty, a towarzyszyć będą mu muzycy, którzy będą przygrywać na saksofonie, trąbce i innych instrumentach. To doświadczenie na pograniczu happeningu - dodała Smotryś.

Na placu Defilad i w Barze Studio staną specjalnie przygotowane drewniane ławki, nawiązujące do spektaklu "Umarła klasa", jednego z najsłynniejszych dzieł Kantora. W tej zaimprowizowanej "szkole" na placu Defilad przez cały weekend odbywać się będą zajęcia, poświęcone życiu i twórczości reżysera, pod hasłem "Kantor: nieprzerwane lekcje".

Wykład "Żywa umarła klasa" poprowadzi artystka i performerka Angelika Fojtuch. Wśród prelegentów znaleźli się także aktor teatru Kantora i historyk sztuki Lech Stangret - poprowadzi zajęcia "Tadeusz Kantor - pielgrzym przekraczający granice", a także autor filmów dokumentalnych Andrzej Sapija, który wygłosi wykład "Kantor filmowy". Fotograf Tadeusz Rolke opowie o swoich doświadczeniach fotografowania wystaw, happeningów i spektakli Kantora w wykładzie "Autoportret z Kantorem".

Wykłady i warsztaty

Wykłady odbędą się także w niedzielę. Krytyk sztuki i kurator Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Stach Szabłowski opowie o kantorowskim ambalażu, czyli opakowaniu - Kantor tworzył ambalaże z kopert, parasoli i przedmiotów codziennego użytku. Wygłosi także wykład pt. "Krzesło i jego historia, czyli pomnik niemożliwy". Wystąpi także artysta Rafał Betlejewski z wykładem "Teatr niemożliwy! Happening i co dalej?" oraz teatrolog Dawid Mlekicki, który opowie o swojej podróży do Wielopola Skrzyńskiego, rodzinnego miasta Tadeusza Kantora.

Organizatorzy przygotowali także warsztaty dla dorosłych "Dziecko jest ojcem człowieka". "Jednym z charakterystycznych wątków twórczości Kantora jest motyw lalek, noszonych na plecach aktorów, przedstawiających ich jako dzieci. Przez całe dorosłe życie ludzie zmagają się z doświadczeniami przeżytymi w dzieciństwie. Jak chronić dzieci przed zranieniem?" - pytają organizatorzy w materiałach prasowych.

Odbywać się będą także warsztaty plastyczne dla dzieci, pt. "Ta sama wyobraźnia, ta sama ekspresja" oraz międzypokoleniowe warsztaty teatralne "Kantorek przemian".

Finałem dwudniowej imprezy będzie pokaz spektaklu "Wielopole, Wielopole" z 1984 r., w reżyserii Andrzeja Sapiji. Wprowadzenie do spektaklu poprowadzi teatrolog Maciej Nowak.


Tak wyglądało sadzenie kwiatów na pl. Defilad:


PAP/su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • kuku

    zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 16:34 ~kuku

    prowadzę kantor. W sumie na zapleczu nie ma nic ciekawego. Ot kibel, zlew, stolik z czajnikiem, sejf i schowek na miotłe. Swoją drogą niezłą reklame komuś robicie. Zapraszam do mnie

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »