Rytm miasta

01.09.2011 21:57 a do warszawy zawitają zagraniczni artyści

Warszawskie muzeum
jedzie do Moskwy

SERWISY:

Jeszcze nie doczekało się siedziby z prawdziwego zdarzenia w stolicy, a już próbuje podbić świat. Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje wystawę rzeźbiarki Aliny Szapocznikow w Brukseli i Nowym Jorku. Równocześnie przez miesiąc, w wynajętym pałacu w sercu Moskwy, będzie zapraszać na dyskusje i wystawy. Nie oznacza to jednak wypowadzki z Warszawy. Tu też będzie się sporo działo.

10 września w Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli rozpocznie się wystawa "Alina Szapocznikow. Sculpture Undone". Będzie to pierwsza pierwsza obszerna prezentacja twórczości wybitnej rzeźbiarki poza Polską. Na wystawie będzie można podziwiać prace artystki z najbardziej eksperymentalnego, późnego okresu jej twórczości.

- Potem wystawa trafi do Museum of Modern Art w Nowym Jorku, gdzie obejrzy ją kilkaset tysięcy osób, bo tyle zwykle przychodzi na wystawy do MoMA – mówiła na konferencji prasowej Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jak dodała, już teraz ukazały się artykuły poświęcone zapomnianej polskiej rzeźbiarce w kilku prestiżowych tytułach poświęconych sztuce. Z myślą o popularyzacji twórczości Szapocznikow za granicą, muzeum przygotowało też anglojęzyczną książkę poświęconą artystce.

Wynajęli pałac w Moskwie

Od połowy września warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej odwiedzi Moskwę. Przez cztery tygodnie "Audytorium Moskwa" będzie oferowało program warsztatów, projekcji i dyskusji z udziałem artystów z różnych stron świata.

- Moskwa jest trudny terenem. Jest dużo prestiżowych koercji, ale brakuje sztuki krytycznej, bo artyści poddani są cenzurze. Nadarza się okazja, żeby przyjrzeć się temu zjawisku, ale także zaprezentować siebie – tłumaczyła Joanna Mytkowska. Jak dodała, był kłopot z nawiązaniem współpracy z oficjalnymi instytucjami. Ponieważ kolejne odmawiały muzeum, wynajęło XVII-wieczny pałac w drogiej dzielnicy między Cerkwią Chrystusa Zbawiciela a pomnikiem Engelsa.

Wystawa będzie zmieniała się w czasie, łącząc prace z kolekcji warszawskiego muzem z pracami nowopowstałymi, wśród których znajdą się filmy Artura Żmijewskiego, Yael Bartany oraz rosyjskich artystów Siergieja Bratkowa, Olgi Czernyszewej, grupy Czto Dełat'. Zbigniew Libera zaprezentuje nowe fotografie – swoje spojrzenie na współczesną Moskwę.

- Zostawimy po sobie struktury i stronę internetową. Mam nadzieję, że to zaowocuje nowymi projektami w przyszłości – deklarowała Mytkowska.

Zagraniczną ekspansję muzeum rozpoczęło już w 2010 roku wystawą "Early Years" w Berlinie. Czytaj relację tvnwarszawa.pl

Europejskie sławy w Warszawie

Tymczasem w Warszawie, chcąc ożywić plac Defilad, muzeum rozpoczyna nowy program interwencji artystycznych - na dawnej trybunie honorowej, skąd dygnitarze PRLu -pozdrawiali lud pracujący. Na początek swój projekt zrealizuje brytyjski artysta Ryan Gander, który stworzy rzeźbę w kształcie trzymetrowej kuli, imitującej magnes przyciągający metalowe obiekty.

6 września zaprezentowany zostanie także pawilon Olafura Eliassona na skwerze przy kościele wizytek. Duńczyk umieści w pawilonie kalejdoskop, z którego otoczenie wokół będzie można oglądać przez lustrzany pryzmat. - Zostaniemy przeniesieni w przestrzeń wyobraźni - podsumowała dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Piotr Bakalarski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »