Rytm miasta

25.11.2010 06:27 Czego nie wiecie o Warszawie

Warszawski Madison Square Garden

SERWISY:

 

 Siłacze przegryzali tu dziesięciozłotówki, a klauni byli prawdziwymi gwiazdami. W nieistniejącym już dziś Cyrku Staniewskich na ulicy Ordynackiej działy się cuda. Jerema Stępowski nagrał nawet o tym miejscu piosenkę.

- Pierwszym dyrektorem cyrku w dwudziestoleciu międzywojennym był niejaki Mroczkowski, który awansował kiedy wygrał pokaźną sumę w karty. Z rozwoziciela butelek po lemoniadzie stał się dyrektorem słynnego cyrku- opowiada Piotr Otrębski, varsavianista.

Arena z wodą

Miejsce słynęło z cyrku wodnego i zapasów. Arena miała specjalną konstrukcję, dzięki której można ją było wypełnić wodą. – To było coś znacznie więcej niż budowla cyrkowa. To była istna sala widowiskowa. W dodatku neorenesansowa. Obiekt zupełnie niespotykany – mówi Otrębski.

Na arenie odbywały się m.in. walki polskich zapaśników z rosyjskimi, które przeszły do historii. – Podczas walk wnętrze tego obiektu, który mógł pomieścić trzy tysiące widzów, zmieniało się w istne Madison Square Garden – opowiada.

Smutny był koniec Cyrku Staniewski. Niemcy w 1939 roku potraktowali go jak tarczę i doszczętnie zniszczyli.

Bartosz Andrejuk/ms

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Next

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2015 08:40 ~Next

  Powiedzmy sobie szczerze: Po wojnie milion niemieckich jeńców należało przykuć do taczek i zagonić do odbudowy wszystkiego co rozwalili. Z braku jeńców - dobrać z niemieckich cywili. Karmić lepiej niż oni karmili naszych w obozach ale wypuścić ich dopiero jak nasze miasta zostaną całkowicie odbudowane a ślady wojny ostatecznie zatarte. Myślę że około roku 1975-80 pierwsze partie można by odesłać - do NRD.

 • Robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 16:07 ~Robi

  Vladi,Gdybyś choć troche poczytał,to byś wiedział że Czesi,Rumuni itd...to oni stali ramie w ramie z nazistami,wiec nie pisz takich głupot!!!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 15:51 ~qwerty

  x:) - skąd ta pewność? Padłeś ofiarą propagandy usprawiedliwiającej słuszność powstania, a to był skrajny akt nieodpowiedzialności dowódców polski podziemnej. Wiele miast miało być zburzonych, akurat sami się podłożyliśmy był pretekst i okazja więc rozpieprzyli (i zabili kilkaset tysięcy ludzi przy okazji) a ruscy poprawili. I tak później powstała największa wiocha w Europie.
  Vladi - Paryż miał szczęście bo generał odpowiedzialny za zniszczenie miasta prostu nie wykonał rozkazu. Ale tam nie było krasnej armii w pobliżu.

 • x:)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 14:12 ~x:)

  @ Vladi Wróć do szkoły nieuku. Niemcy planowali i tak zniszczyć Warszawę. Od 39r postępowała degradacja miasta na rozkaz najwyższych władz III Rzeszy. (fragment rozkazu "Warszawa ma być systematycznie degradowana już od pierwszych chwil od zajęcia miasta") Polacy widzieli co się stało z powstaniem w gettcie i widzieli jak szybko Niemcy mogą wyburzyć miasto, liczyli na scenariusz właśnie Paryski kiedy to alianci byli na przedmieściach ruch oporu przystąpił do działania.

 • Vladi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 13:50 ~Vladi

  Gdyby nie powstanie warszawskie, Warszawa byłaby jedną z najpiękniejszych stolic Europy. Popatrzcie na Pragę, Paryż, Bukareszt. No ale dla Polaków najważniejsze jest walka o ideały. I teraz Warszawę mamy taką jaką mamy!

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 11:41 Optymista_…

  Niemcy pozbawili nas ogromnej ilości pięknych, zabytkowych i cennych obiektów, zarówno podczas kampanii wrześniowej, jak i Powstania Warszawskiego 1944 roku. Nikt z upartyjnionego do granic środowiska politycznego Polski, jednakże nie ma dość odwagi żądać od Niemiec odszkodowań, szczególnie za zniszczenia dokonane przez hitlerowców po zakończeniu działań wojennych na terenie Stolicy. Nieliczne jednostki, przykładowo JKM, które chcą walczyć o sprawiedliwość i słusznie należne udręczonej wojenną zawieruchą Warszawie reparacje są przynajmniej wyciszane, lub marginalizowane, jeżeli nie wyszydzane, ośmieszane i deprecjonowane. To po prostu niegodne!

 • KONEWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 11:13 ~KONEWA

  Gościu się chyba pomylił przecież ten budynek stoi do dzisiaj tylko nazwę ulicy zmieniono na WIEJSKĄ :-)

 • WIWWLWEWWEWBWN...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 10:44 ~WIWWLWEWWEWBWN...

  Czasami, jak czytam o przedwojennych budynkach i ogólnie o całej przedwojennej architekturze Warszawy i widzę jak piękne to było miasto, mam ochotę pojechać do Niemiec i brzydko mówiąc wyjechać z dyńki pierwszemu napotkanemu Niemcowi o średniej wieku >= 70 bo młodsi niewinni.

  Nic by to nie zmieniło, ale ja miałbym lżej na sercu...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »