Rytm miasta

13.05.2011 17:28 program imprezy

Warszawska Noc Muzeów 2011

SERWISY:

Prezentacja "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, nagrywanie przed kamerą własnej interpretacji wiersza Czesława Miłosza i próba rekonstrukcji zdobycia PAST-y z 20 sierpnia 1944 roku - to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane podczas Nocy Muzeów w stolicy.

Po raz pierwszy w wydarzeniu wezmą udział Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki.

Zwiedzanie warto rozpocząć od pl. Bankowego, gdzie o godz. 18 stanie specjalny namiot, w którym będą rozdawane foldery z programem Nocy Muzeów, mapy dojazdu i materiały informacyjne. Z placu startować będą wszystkie specjalne linie autobusowe, które dowiozą zwiedzających do większości placówek. Jedną z nich, oznaczoną literą A, będą obsługiwać zabytkowe "ogórki" na trasie z pl. Bankowego do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzea, galerie - wszystko za darmo

Do udziału w Nocy Muzeów(z 14 na 15 maja) zgłosiło się 200 placówek. Po raz pierwszy w wydarzeniu wezmą udział m.in. Muzeum Legii, Neonów oraz Erotyki.

Z okazji obchodzonego Roku Marii Skłodowskiej-Curie szczególne wydarzenia planowane są na ul. Freta 16, przed rodzinnym domem noblistki, w którym działa muzeum jej imienia. Podczas gry miejskiej "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Napromieniuj się wiedzą" jej uczestnicy dowiedzą się co znajdowało się w fiolkach uczonej i jak wyglądały jej Noble.

Najciekawsze wydarzenia

Tylko przez kilka godzin na Zamku Królewskim w Warszawie znowu będzie można oglądać "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Dzieło będzie prezentowane w ramach warszawskiej Nocy Muzeów, od godziny 19 do 1 w nocy.

Przez całą noc wszyscy, którzy odwiedzą  galerię Kordegarda, będą mogli wziąć udział w akcji audiowizualnej. Wystarczy przyjść i nagrać przed kamerą własną interpretację fragmentu wiersza Czesława Miłosza. W ten sposób powstanie instalacja, w której poszczególne osoby czytają inny wers tekstu poety. Każdy z uczestników tego wydarzenia dostanie mailem całość nagrania, a odwiedzający galerię będą mogli je odtworzyć.

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza m.in. na wysłuchanie Hejnału Warszawy i wspólnego odśpiewania piosenki "Jak przygoda to tylko w Warszawie" (rynek Starego Miasta i Barbakan).

Historyczny budynek PAST-y po raz kolejny zostanie otwarty dla zwiedzających. Na uczestników wydarzenia, czekać będą m.in. wystawa zabytkowych i rekonstruowanych pojazdów wojskowych i motocykli, projekcje filmów przybliżających historię Powstania Warszawskiego, ekspozycja odwzorowująca realia powstańcze oraz możliwość podziwiania współczesnej Warszawy z tarasu widokowego na XI piętrze budynku. Szczególnym punktem programu będą inscenizacje, podczas których warszawiacy obejrzą próbę rekonstrukcji zdobycia PAST-y z 20 sierpnia 1944 roku.

Pamiątkowe puchary, proporczyki, bilety, plakaty, a także koszulki i buty, w których grały największe gwiazdy Legii, zostaną pokazane w Muzeum Legii Warszawa.

Ponad 2 tys. eksponatów ukazujących erotyczne fascynacje twórców ze wszystkich kontynentów, zbiory erotycznej ceramiki peruwiańskiej, miniatur perskich - będzie można zobaczyć w Muzeum Erotyki.

Podobnie jak w latach ubiegłych miasto wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotuje dla zwiedzających bezpłatne, oznaczone linie autobusowe kursujące między muzeami oraz zabytkowe autobusy "ogórki". Dla miłośników rowerów Warszawskie Towarzystwo Cyklistów planuje organizację Rowerowej Nocy Muzeów.

SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM NOCY MUZEÓW 2011

Muzeum Historii Polski zorganizuje quizy, zabawy i gry w tymczasowej siedzibie przy ul. Senatorskiej 35, od strony Parku Saskiego. Zaplanowano m.in. układanie puzzli z obrazem Canaletta "Elekcja Stanisława Augusta" oraz quiz "czym dwa obrazy Canaletta się różnią?"; rysowanie przyszłej siedziby Muzeum, która ma powstać nad Trasą Łazienkowską; grę edukacyjną "Żywe obrazy" i "Świat Grottgera". Przewodnicy z grupy przewodnicy.warszawa.pl oprowadzać będą po Parku Saskim i opowiadać o Muzeum.

Indiańską Noc Muzeów zaplanowało Państwowe Muzeum Etnograficzne. Zamiast biletów wstępu tej nocy każdy odwiedzający otrzyma pocztówkę - zdjęcie z Chile; dla gości czekających na wejście do muzeum - zabawy organizowane przez animatorów. Przed muzeum stanie kiermasz indiański, sprzedawane będą rękodzieła, ceramiki, biżuteria z Ameryki Południowej.

Muzeum Narodowe zorganizuje spotkania w galeriach stałych, poświęcone wybranym tematom z dziejów sztuki: kobiety w sztuce, twórczość Jana Matejki, sztuka starożytna. Każde spotkanie trwać będzie około 40 minut. Odbędą się też spotkania z konserwatorami "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki.

Miłośnicy Fryderyka Chopina maja okazję za darmo zwiedzić interaktywną ekspozycję stałą w muzeum jego imienia przy ul., ul. Okólnik 1.
Wydarzenia specjalne: pokaz mody kolekcji „Chobeeth" Dory Krynicky, audiowizualny performance „chopinintimacy" grupy INIRE, projekcje filmowe oraz w ramach „FreshJazz ChopIN" Joanna Duda i Mateusz Kołakowski Trio.

Centrum Nauki Kopernik zaprasza od godz. Do glądania wystaw: „Bzzz!", „Korzenie cywilizacji", „Świat w ruchu", „Człowiek i środowisko", „Strefa światła" i „RE: generacja"
Dla czekających na wejście do Centrum pokazy „Kopernik na kółkach" – widowiskowe mobilne animacje z prostymi doświadczeniami naukowymi, chętni będą mieli szansę nauczyć się gry na słomkowcach, balonach basowych, rurowyjach a także sprawić, by metalowa sprężyna wydała dźwięki jak z gwiezdnych wojen oraz zobaczyć „bezwybuchowe" przebijanie balonów.

Nie tylko wystawy

Poza muzeami w Nocy uczestniczą galerie, pracownie artystyczne, ośrodki i instytuty kulturalne, fundacje oraz stowarzyszenia oraz placówki, których działalność na co dzień nie jest związana ze sztuką. Są wśród nich Giełda Papierów Wartościowych, Instytut Pamięci Narodowej czy Dowództwo Garnizonu Warszawa. Będzie można także zwiedzić gmach Sejmu, gabinet Prezydenta Polski oraz gabinet Prezydent m.st. Warszawy.

Poza licznymi wystawami odbędzie się wiele imprez towarzyszących: koncerty, spektakle, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne i pokazy filmowe. W programie znajdują się m.in.: koncert mistrzów pod pomnikiem Chopina organizowany przez Stołeczną Estradę (wystąpi m. in. Steve Hackett; były gitarzysta grupy Genesis) oraz koncert jazzowy w Amfiteatrze; najnowszy projekt Bogdana Hołowni przygotowany przez Fundacje Sztuki Niegłupiej (koncerty odbędą się w Łazienkach Królewskich). Nietypowo – Muzeum Żydów Polskich zaprasza do Klubokawiarni Chłodna 25 na potańcówkę przy przedwojennych tangach żydowskich, nauka kroków podstawowych i zabawa do białego rana.

Noc Muzeów w stolicy zaczyna się o godzinie 19. Większość muzeów i galerii będzie czynna do godz. 1, ale część placówek przewiduje wydłużenie godzin otwarcia do godziny 3 lub do ostatniego gościa. Na wystawy oraz wydarzenia odbywające się w ramach Nocy Muzeów wstęp jest wolny. Na wybrane atrakcje obowiązują wejściówki, które będzie można odbierać przed imprezą.

SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM NOCY MUZEÓW 2011

PAP/ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SzC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 01:42 ~SzC

  Ciekawą propozycją jest odwiedzenie starej piekarni na Pradze z 1908 roku. Wypieki Kultury- Prolog. W programie ciekawe wystawy, bardzo interesujący film o starej Pradze oraz sesje fotograficzne. Wszystko w bardzo klimatycznym, zabytkowym budynku na ulicy STOLARSKIEJ 2/4 (TUŻ PRZY RONDZIE ŻABA. 15 MINUT OD METRA GDAŃSKI). Do degustacji chleby z Warszawskich Piekarni. http://www.facebook.com/event.php?eid=193417254037029

 • arni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 01:09 ~arni

  Ohydny jest ten plakat.

 • DAREK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 22:44 ~DAREK

  MOGĄC DORADZIĆ CO DO SPOSOBU SPĘDZENIA WOLNEGO CZASU PROPONUJĘ PO ZWIEDZANIU PRZYBYTKÓW KULTÓRY DLA REKREACJI WYBRAĆ SIĘ NA ŁONO NATURY.CIEKAWĄ PROPOZYCJĄ POWINIEN BYĆ NA PRZYKŁAD OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO.WODŁUG ZDJĘĆ PANI RZECZNIK PRASOWEGO UNIWERSYTETU W WYDAWNICTWIE TEJ UCZELNI WRAZ Z NASTANIEM WIOSNY WYGLĄDA ON CORAZ PIĘKNIEJ.NA PEWNO BĘDZIE TO DOBRY SPOSÓB PRZESYMPATYCZNEGO SPĘDZENIA WOLNYCH CHWIL.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »