Rytm miasta

21.06.2011 16:08 europejska stolica kultury 2016

Warszawa przegrała walkę
o prestiż i pieniądze

SERWISY:

 


Wrocław, a nie Warszawa, zdobył prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. - Była to decyzja jednogłośna - powiedział Manfred Gaulhofer z Komisji Europejskiej i przedstawiciel komisji ekspertów.

- Wygrała Polska, a w Polsce najlepszy znak jakościowy to kultura. Wygrała Polska, dlatego że miasta, które przygotowały tę prezentację - przygotowywały i prezentację, i programy, i projekty na bardzo wysokim poziomie - komentował tuż przed ogłoszeniem wyników minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wrocław będzie promował polską kulturę w Europie w 2016 roku. Miasto otrzyma nagrodę pieniężną im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro.

Komisja Selekcyjna rozstrzygnęła konkurs po finałowych prezentacjach pięciu polskich miast biorących udział w ostatnim etapie zmagań o tytuł. Obok Wrocławia w konkursie rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa.

"To jest zwycięstwo wrocławian"

- To jest zwycięstwo wrocławian i jego wspaniałych środowisk artystycznych. Dla miasta oznacza to wejście w następny etap rozwoju. Wejście do pierwszej ligi miast europejskich. Wrocław ma Europie do opowiedzenia swoją historię. W tym mieście po II wojnie światowej dokonała się całkowita wymiana ludności. Dziś budujemy coś, co jest ważne dla Polski i Europy - stwierdził Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury wrocławskiego Urzędu Miasta.

Warszawa liczy na współpracę

Stolica zdążyła już pogratulować zwycięzcy. - Warszawa gratuluje Wrocławowi. Liczymy na współpracę i deklarujemy wsparcie. Dziękujemy wszystkim warszawiakom, którzy wspólnie z nami pracowali nad aplikacją i przygotowaniami Warszawy - czytamy w oficjalnym komunikacie ratusza.

- I tak wygraliśmy bo stajemy się miastem kultury. Warszawa wyrasta na jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w tej części Europy. W trakcie przygotowań zbudowaliśmy bezprecedensowy dialog z mieszkańcami, powstały nowe i nowatorskie dokumenty oraz powołane zostało wiele wartościowych projektów - czytamy dalej.

W tym roku Turku i Tallin

Wnioski kandydatów zostały przeanalizowane przez komisję złożoną z 13 niezależnych ekspertów z dziedziny kultury.

Instytuty Unii Europejskiej wyłoniły siedmiu członków - to: Elisabeth Vitouch, Andreas Wiesand, Constantin Chirac, Manfred Gaulhofer, Danuta Glondys, Erna Hennicot - Schoepges i Jeremy Isaacs. W pracach komisji brało udział sześciu polskich specjalistów. Byli to: Joanna Kiliszek, Tadeusz Kowalski, Michał Merczyński, Jacek Purchla, Monika Smoleń i Tadeusz Zielniewicz.

Oceniali oni wnioski na podstawie kryteriów określonych w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady.

W 2016 roku tytuł będzie nosić oprócz Wrocławia, jedno miasto z Hiszpanii. Rok temu stolicami kultury były Essen, Pecz i Stambuł. W tym roku: Turku w Finlandii i Tallin w Estonii.

pap/bf/par

Zdjęcie czołówkowe: sxc.hu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nostra,

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 02:45 ~nostra,

  ~szczupak No właśnie dobrze ,ze napisałeś ostatnie zdanie.

  Po co tu przyjechałeś ? Ty i tobie podobni ? Warszawa to jedyne miejsce w Polsce gdzie jest praca ?
  skąd te przekonanie ,że jak ktoś szuka pracy to musi KONIECZNIE do warszawy jechać ? Jak ktoś się uczy to też , KONIECZNIE warszawa.
  Zawalcie to miejsce ,że za 5 lat będzie tu 3 miliony osób "oficjalnie" a nieoficjalnie 4. I ani miejsca nie będzie do mieszkania i ani pracy nie będzie. Ale mentalność ta sama ! Co by się nie działo "warszafka zła"

 • Kat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 13:56 ~Kat

  ~OPP
  I o to mi właśnie chodzi. O jad który się z ciebie sączy. Po co to? Czujesz się zagrożenie ze strony przyjezdnych? A dla Twojej informacji to ojców to ja właśnie do Warszawy co najwyżej mogę przyjechać. Mam znajomych i takich i takich i wybacz ale to nie o pochodzenie chodzi ale o to co ma się w głowie i co się chce dla tego miasta zrobić.

 • OPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 11:05 ~OPP

  @Kat
  z ciebie taka warszawianka właśnie, jak każdy widzi. Nie masz pojęcia co siędzieje w Stolicy, to nie kłap, bo szkoda śliny.
  P.S. Uważaj na Centralnym, bo nie ma prądu i jest ciemno, żebyś nie zbłądziła, kiedy będziesz do ojców jechaćna weekend.

 • Kat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 10:02 ~Kat

  Jak czytam te komentarze to wstyd mi, że jestem warszawianką. Tyle jadu. Po co to? Przegraliśmy i już. Nie dlatego, że są przyjezdni (wszędzie są we Wrocławiu też), nie dlatego że mamy korki, nie dlatego że rządzi HGW i spółka. Po prostu dlatego że tak jak na tym forum dążymy od podziału my warszawiacy i oni przyjezdni. Zamiast żyć z sobą żyjemy obok siebie. Nie przejmujemy inicjatywy. Nie chce nam się i tyle. Daleko nam do społeczeństwa obywatelskiego.

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 09:50 ~ala

  Co do bazaru pod wileńskim. Dlaczego pod Arkadią może nie być bazaru, a tu takie dziadostwo i wstyd, którego nikt nie usunie. Dlaczego władze dzielnicy obrzydzają, ośmieszają to miejsce? Bo Praga musi byc dziadowska. Hańba!

 • Panu reżyseru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 09:29 ~Panu reżyseru

  dostaną 1,5 mln a wydadzą ze 3, takie będą korzyści z wygranej. Na takich imprezach się nie zarabia, tak samo z Euro2012, jeszcze nikt nigdy nie zarobił na podobnej imprezie.

 • odcisk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 09:27 ~odcisk

  Ciach bajera- "carro" wszedł ci na jakiś kompleks?

 • szczupak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 09:24 ~szczupak

  ludzie, co artykuł to pod nim dziesiątki komentarzy z wyzwiskami w stronę przyjezdnych. Mieszkam już 6 czy 7 lat w Warszawie, mam swoje mieszkanie, płacę tu podatki, jeżdżę prawym pasem (bo z lewego spychają mnie wszystkie suvy i inne takie). Jakim cudem miasto, w którym tak źle mówi się o ludziach w nim mieszkających może być stolicą czegokolwiek pozytywnego? Warszawa to nie żaden wielki rarytas - to raczej kwestia braku alternatywy w regionie...

  Zaraz się posypią teksty w stylu jak ci się nie podoba do się wynoś na swoją wieś i tak dalej

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 09:19 CityCenter

  No tarchominiaki... lekcja Nr Q, jak kultura. Tęskniliście? Ja też. A teraz parę faktów, zanim zaczniecie pluć na Stolicę.

  Największym ośrodkiem akedemickim w kraju jest Warszawa (66 renomowanych uczelni wyższych, 15 % wszystkich studentów); najwięcej teatrów (129), najwięcej pałaców (51 bez Pekinu) i zamków (3), najwięcej wydarzeń kulturalnych, kokursów i festiwali muzycznych (miliony), najwięcej muzeów (państwowych 47) i galerii oraz. kin (razem ok 100 - do 1939 w Warszawie samych kin było ponad 50), restauracji, hoteli, klubów studenckich i innych, z najlepiej rozwiniętą komunikacją miejską i podmiejską... o maaatko. O czym to zapomniałem..

  Także tarchominiaki, uczcie się czegokolwiek o mieście, w którym osiedliście, abyście mogli korzystać z jego wszystkich dóbr kulturalnych, nie tylko z E4 i 508.

  No to Ciao i finito.

 • małgosiaB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 09:11 ~małgosiaB

  GRATULACJE!
  Mimo, że urodziłam się w Warszawie i powinnam popierać moje miasto, to od początku stawiałam na Wrocław, który swoimi wieloletnimi działaniami w pełni zasłużył na ten zaszczyt!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »