Rytm miasta

01.09.2011 17:56 partyzanckie i naukowe "Przemiany"

Umeblowali brzeg Wisły.
Teraz cztery dni atrakcji

SERWISY:

Tworzenie socjologicznej mapy rzeki, warsztaty Wiklinowa Partyzantka, pokazy filmów dokumentalnych, koncertowa noc i chilloutowe wieczory na dachu planetarium to tylko niektóre z atrakcji festiwalu Przemiany. W tym roku po raz pierwszy zorganizuje go Centrum Nauki Kopernik.

- Niedaleko stąd cumował przed wojną statek Kopernik, który woził ludzi na Bielany. Nazwa i położenie zobowiązują – rozpoczął czwartkową konferencję prasową dyrektor Kopernika Robert Firmhofer. - Ten festiwal to próba zasypywania rowu dzielącego świat sztuki i nauki, a łączy je więcej niż można się spodziewać np. chęć zmieniania świata – dodał.

Pierwsze Przemiany Kopernika

Kopernik po raz pierwszy zorganizuje festiwal powołany do życia przez miasto w 2009 roku. Rok później Przemiany zostały odwołane. Tegoroczna edycja zapowiada się ciekawie. Nowy organizator zaproponował serię wydarzeń, które mają pomóc warszawiakom poznawanie wciąż nieodkrytego potencjału Wisły.

- Rzeki pełnią różną rolę we współczesnych miastach. Rola Wisły jest wciąż nieokreślona. Festiwal jest znakiem zapytania, punktem wyjścia do rozmowy o tym, czym rzeka ma się stać dla Warszawy – wyjaśniał Firmhofer.

Program festiwalu tworzą wydarzenia naukowe, muzyczne, filmowe i rekreacyjne. W czwartek o godz. 20.20 rozpocznie się PechaKucha Night, czyli wieczór z pogranicza sztuki i zabawy. Formuła wieczoru zakłada 14 wystąpień. Swoje przemyślenia na zadany temat "rzeka" przedstawią m.in. językoznawca Mirosław Bańko, raper Eldo i Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła.

Wisło, kim ty jesteś?

Socjologia Wisły to festiwalowy projekt badawczy, będący próbą odpowiedzi na pytanie: czym dla warszawiaków jest Wisła? Na budynku Kopernika uczestnicy stworzą mapę miejsc, które z jakiegoś powodu są dla nich ważne, przywołują przyjemne lub negatywne skojarzenia. Będą także fotografować rzekę i jej brzegi. - W ramach warsztatów "Socjopocztówka" uczestnicy zrobią zdjęcia, które zostaną potem socjologicznie zanalizowane. Jedynym warunkiem jest posiadanie aparatu cyfrowego – zapowiada Iwona Kamińska, koordynatorka warsztatów. Zwieńczeniem projektu będzie multimedialny raport, który zostanie opublikowany po zakończeniu festiwalu i trafi ręce władz miasta.

Na wiślanej łasze przy moście Świętokrzyskim odbędą się warsztaty Wiklinowa Partyzantka. - Stadion Narodowy w formie kosza i wierzby na brzegu Wisły to otoczenia, które aż prosiło się o warsztaty wikliniarskie – tłumaczył Maciej Łapkowski. Witki wierzbowe zostaną wykorzystane do stworzenia instalacji o futurystycznych wizjach miasta zbudowanego z roślin.

Molekularne przysmaki

Do Parku Odkrywców Kopernik zaprasza na specjały kuchni molekularnej. W menu jajka sadzone z mleka kokosowego i melona, galaretka z herbaty z pianką cytrynową czy lody o smaku jajecznicy i bekonu będzie tworzył razem z uczestnikami warsztatów. Do przygotowania wykorzystane będą m.in. ciekły azot, komory próżniowe i homogenizery.

Przez cały czas trwania festiwalu w sali audytoryjnej pokazywane będą filmy dokumentalne pokazujące obraz innej rzeki świata i związanej z nią kultury.

Wyjątkowe ławki, lustra i lunety

Na skarpie na wysokości Kopernika zainstalowano lustra odbijające drugi brzeg rzeki oraz ławki-jesiotry, a w Cudzie nad Wisłą - specjalne lunety. Powstały też specjalne, ekologiczne siedziska, podesty i stoły.

Muzyka na dachu i w podziemiach

Od piątku każdy chętny będzie mógł relaksować się pod gwiazdami w ramach Chilloutu nad Wisłą. W kameralnej przestrzeni na ostatnim piętrze Nieba Kopernika będą wygodne siedzenia i niecodzienne, a czas umilać będzie kolektyw didżejski Teresa i Tygrysy.

Natomiast w podziemnych przestrzeniach CNK wystąpią artyści łączący w swojej twórczości muzykę z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi. Ideą Sonic Fiction jest doprowadzenie do spotkania dwóch pozornie odległych od siebie światów: muzyki elektronicznej i klasycznej. Zaproszeni na Przemiany muzycy wywodzą się z różnych środowisk i nurtów muzycznych. Zagrają Francesco Tristano, przekałdający kompozycje J.S. Bacha na język muzyki elektronicznej, polsko-brytyjski duet The KDMS, Alexis Taylor i Justus Koehncke z Niemiec czy legenda fińskiej muzyki elektronicznej Acid Symphony Orchestra.

NA WIĘKSZOŚĆ WYDARZEŃ KONIECZNA JEST REJESTRACJA

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU PRZEMIANY

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Spacerowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2011 21:57 ~Spacerowicz

  Poza umeblowaniem przydałoby się dobrze wysprzątać brzeg z całej masy petów...

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2011 09:32 CityCenter

  Każdy pomysł jest dobry, żeby przywrócić życie kulturalne i towarzyskie nad Wisłą..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »