Rytm miasta

22.09.2011 06:30 27. Warszawski Festiwal Filmowy

Ulubiony film terrorystów, dokument z przemytu i premiery

SERWISY:

Znamy już ostateczny program 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który 7 października rozpocznie się w Warszawie. – Do konkursu głównego zakwalifikowaliśmy 20 filmów. Ponad połowa to premiery europejskie lub światowe. Reszta miała premiery nie dawniej niż dwa miesiące temu – powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Stefan Laudyn.

- Tak premierowej międzynarodowej imprezy filmowej jeszcze w Polsce nie było. Ta premierowość jest dla nas bardzo istotna. Jednak podstawą przy układaniu programu była selekcja. 90% filmów zgłaszanych do konkursu odpada – opowiadał Laudyn.

Elegancka premiera

Po obejrzeniu tysięcy filmów zespół programowy kilka dni temu ułożył ostateczny program festiwalu. Filmem otwarcia będzie "Ósmy Dzień" Davida Hare. Polityczno-szpiegowski thriller poruszający problemy związane z wywiadem.  Przyciągnąć do kin może też gwiazdorską obsadą. Na ekranie zobaczymy m.in. Rachel Weisz.

- To najbardziej elegancki film tegorocznego festiwalu. Nie pada na nim ani jeden strzał. To nietypowe jak na thriller – mówi Stefan Laudyn.

W sekcji "Konkurs międzynarodowy" zobaczymy w tym roku aż dwa polskie filmy: najnowszy Wojciecha Smarzowskiego "Róża" i "Wymyk" Grega Zglińskiego. Produkcja twórcy
"Wesela" i "Domu Złego" to film o miłości.

- Zawsze chciałem taki zrobić. Akcja dzieje się w 1945 i 1946 roku na Mazurach. Jest to historia trudnej miłości, a w tle jest wynarodowienie Mazurów – mówił Smarzowski.

Inne polskie akcenty w konkursie międzynarodowym to Andrzej Chyra w filmie o Czarnobylu ("Znieważona ziemia" reż. Michale Boganim), czy Agata Buzek w produkcji holendersko-belgijskim ("Lena" reż. Christophe van Rompaey).

Wszystkie filmy w tej kategorii oceni międzynarodowe jury w skład, którego weszli znani ludzie kina tacy jak producentka Christa Saredi, reżyser, producent i scenarzysta Bogdan George Apetri, reżyser Alvaro Brechner, reżyser i scenarzysta Milcho Manchevski i producent Artem Vassiliev.

Film przemycony na pen-drive

- Zaprosiliśmy do jury Jafara Panahiego, znanego irańskiego filmowca. Niestety rząd irański oskarżył go o przygotowanie antypaństwowego filmu i nie może opuszczać Iranu. Mimo to pokażemy jego film w Warszawie. "To nie jest film" - dokument obrazujący areszt domowy reżysera, gdy za oknem dzieje się historia. Film został przemycony z Iranu na pen-drivie. Premierę miał w Cannes – powiedział Stefan Laudyn.

Film Panahiego będzie pokazywany w kategorii "Pokazy specjalne". Inny obraz w tej kategorii, którego nie wolno przegapić, to "Bitwa o Algier". Choć powstał w 1966 r., dziś jest uznawany za jeden z najlepszych w historii kina.

Ulubiony obraz terrorystów

- Przez ostatnie wydarzenia w Afryce, film dziś nabrał nowych znaczeń. Opowiada o początkach niepodległej Algierii. To jeden z ulubionych filmów znanych filmowców, ale i niektórych terrorystów – powiedział Laudyn. Których? Andreasa Baadera, Carlosa Szakala i takich organizacji zbrojnych jak IRA, Tamilskie Tygrysy, Weathermen czy Czarne Pantery.

Sprawdź program

W programie 27 Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się premierowe filmy z 59 krajów świata - blisko 130 nowych pełnometrażowych filmów oraz ponad 90 filmów krótkometrażowych. Jak co roku odbęda się też warsztaty montażowe, dziennikarskie oraz warsztaty dla twórców filmów krótkometrażowych.

Listę wszystkich filmów i informacje na temat przedsprzedaży biletów znajdziecie na stronie festiwalu.

WFF zaliczany jest do 13 najważniejszych festiwali filmowych na świecie, obok m.in. Cannes, Berlina, Wenecji i Locarno. Listę sporządziła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych.

27. Warszawski Festiwal Filmowy

7-16 października - Multikono Złote Tarasy i Kinoteka

band//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »