Rytm miasta

05.07.2019 16:18 w Punkcie Porad Ogrodniczych

"Tworzenie miejsc pełnych zieleni jest okazją do spotkań"

SERWISY:

Ideą ogrodów społecznościowych jest podział pracy i plonów pomiędzy zaangażowanymi mieszkańcami - przypomniał stołeczny ratusz. I poinformował, że w najbliższą sobotę w Punkcie Porad Ogrodniczych mieszkańcy stolicy będą mogli dowiedzieć się, jak je prowadzić.

W sobotę odbędzie się również finałowy spacer konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni", który rozpocznie się o godz. 11 przy ulicy Jazdów 3/9.

Poznają tajemnice uprawy roślin

Jak podał ratusz, miłośnicy przyrody w sobotę będą mogli poznać tajemnice uprawy roślin zwiedzając Osiedle Spółdzielni "Kwiat" i ogród społecznościowy "Motyka i Słońce". Spacer z ogrodnikiem ma potrwać 2,5 godziny.

"Uczestnicy będą mogli przekonać się, że wspólne tworzenie miejsc pełnych zieleni jest okazją do sąsiedzkich spotkań, dyskusji i relaksu" - poinformowało miasto.

Ideą ogrodów społecznościowych jest podział pracy i plonów pomiędzy mieszkańców zaangażowanych w ich prowadzenie. Są tam znakomite warunki dla dzikiego życia: ptaków, drobnych ssaków czy też mieszkańców gleby. Różnorodne rośliny magazynują wodę i oczyszczają powietrze łagodząc zmiany klimatyczne. Przestrzenie są również areną wielu innych działań, niezwiązanych ściśle z ogrodnictwem. Odbywają się tam wydarzenia edukacyjne i kulturalne, warsztaty, pikniki, spotkania integracyjne, kameralne koncerty oraz biesiady.

Ratusz przypomniał też o 36. edycji konkursu "Warszawy w kwiatach i zieleni", która nawiązuje do idei zero waste, ogrodnictwa i ekologii. W konkursie może wziąć udział każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy, firma lub instytucja działająca na terenie miasta, a także grupy fanów bujnej roślinności. Ogrody będą nagradzane w trzech głównych kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi.

Przyznany zostanie tytuł "Mistera kwiatów"

Co roku przyznawana jest również Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, który był propagatorem zazielenienia stolicy. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przyzna w tym roku nagrody w następujących kategoriach: balkon, loggia i okno, ogródek przydomowy, tereny ogólnodostępne, osiedla i inne formy zieleni miejskiej.

Dodatkowo zostanie przyznany tytuł "Mistera kwiatów" za całościowe ukwiecenie budynku oraz Nagroda Specjalna Warszawska Zarządu Głównego TPW za szczególne zasługi na rzecz krzewienia idei konkursu. Po raz pierwszy zostanie także wręczona Nagroda Za Najbardziej Zieloną Odpowiedź – czyli wpis o swojej ulubionej roślinie w formularzu konkursowym.

Historia konkursu sięga czasów przedwojennych. Zapoczątkował go prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Wydarzenie zostało przywrócone w latach 70. Przez lata "Warszawa w kwiatach i zieleni" ewoluowała, żeby stać się największym i najładniejszym festiwalem w Polsce. Jedno jednak się nie zmieniło – cały czas kluczowy jest konkurs, do którego każdy może zgłosić swój ogród, ogródek, balkon, a nawet ukwiecone okno.

Zgłoszenia do konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni" można przesyłać do 7 lipca poprzez formularz zgłoszeniowy opublikowany na stronie www.warszawawkwiatach.pl i na profilu www.facebook.com/warszawawkwiatach.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o Ogrodzie Dolnym gotowym na otwarcie:

PAP/ab/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »