Rytm miasta

28.11.2011 21:22 Remont zabytkowego budynku kina

Szykują nowy Iluzjon.
Za 12 milionów

SERWISY:

Kino Iluzjon to była świątynia dla miłośników starych filmów. Choć nie było tu popcornu, 3D, a zielone fotele były niewygodne, mało kto narzekał. Najważniejszy był ambitny repertuar. Ten do zabytkowego budynku przy Narbutta 50a ma wrócić we wrześniu 2012 roku.

Pablopavo w jednej piosence śpiewa "Oddajcie kino Moskwa i stary Iluzjon". O ile powrót tego pierwszego jest niemożliwy, to remont budynku przy Narbutta 50a ma skończyć się w przyszłym roku.

- Inauguracja odbędzie się we wrześniu 2012 roku – mówi Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej.

Iluzjon po zmianach - jaki będzie?

Iluzjon się przeobrazi. Jak ma wyglądać kino w zabytku? Przede wszystkim, zamiast jednej sali projekcyjnej będą dwie.

Duża sala przewidziana jest na około 250 miejsc, mała na około 49. Oprócz tego i specjalnej "fosy" dla muzyków pod ekranem kinowym, nowością będzie mediateka w pomieszczeniu, w którym kiedyś były kasy. Tam można będzie obejrzeć stare kroniki i fragmenty filmów.

- Myślimy też o kawiarni. Bez popcornu, od razu uprzedzam. Będzie punkt biblioteczny, głównie z wydawnictwami okołofilmowymi – mówi Tadeusz Kowalski.

Kino 3D i dla niewidomych

Ważne jest, że kabiny projekcyjne będą wyposażone zarówno w tradycyjny sprzęt do wyświetlania taśm 35- czy 16-milimetrowych, jak i oczywiście nośników cyfrowych. Bo nowoczesne technologie nie będą już Iluzjonowi obce.

- Jeżeli będzie potrzeba pokazania filmów w 3D, musimy być na to przygotowani. Myślimy o audiodeskrypcji dla niewidomych, aby i oni mogli przyjść do kina - mówi Kowalski. Dodanie dodatkowej ścieżki dzwiękowej do filmów, umożliwia niewidomym ich pełniejszy odbiór.

Być może w dużej sali pojawi się specjalny ekran eliptyczny, czyli taki, który poprawia ostrość obrazu.

Repertuar? "Nadal ambitny"

Filmoteka Narodowa nie zapomniała jednak o tych, którzy cenili sobie specyficzny klimat kina przy Narbutta.

- Wrócą białe rzeźby syrenek oraz zielone tkaniny na ścianach. A co ze starymi fotelami z Iluzjonu? Zachowaliśmy kilka. Może jeden gdzieś wyeksponujemy, na zasadzie eksponatu. Pomyślimy o tym – planuje Kowalski i zapewnia, że repertuar - który zbudował markę Iluzjonu - wciąż będzie ambitny.

- Zawsze będziemy pokazywać repertuar "poszukujący". Iluzjon to źródło kina – przekonuje dyrektor.

W tym kinie zawsze można było zobaczyć klasykę w cyklach tematycznych, retrospektywach i na przeglądach. Bardzo dużą popularnościa cieszył się równiez Festiwal Kina Niemego, z muzyką graną na żywo. 

Remont za 12 milionów

Budynek kina przy Narbutta 50a zaprojektował Mieczysław Piperek w 1948 roku. Na początku działało tam kino "Stolica", które ustąpiło miejsca Iluzjonowi w 1997 r.  Budynek, który dziś znajduje się na liście zabytków, od 2008 roku należy do Filmoteki Narodowej. Modernizacja będzie kosztować 12 milionów zł. Jest prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków. Projekt architektoniczny przebudowy jest autorstwa pracowni "Żera2Architekci".

Ze względu na remont, kino Iluzjon działa obecnie w Bibliotece Narodowej.

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl //mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 12:49 ~tras

  Nie mogę się doczekać powrotu Iluzjonu na Narbutta. A mój pierwszy seans tam?Około 1990 r. "Chłopcy z Placu Broni" oczywiście jeszcze w STOLICY. Cieszę się, że wrócą na ściany moje ukochane syrenki :)

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 19:10 ~szczur46

  Każdy film wyobrażam sobie bez kukurydzy i jakiegokolwiek innego jedzenia.
  Od kiedy sięgam pamięcią chodziłem z rodzicami do kina. Najpierw na poranki a później na poważniejsze filmy. I zawsze było jasne, że w kinie się ogląda a jada się w bufecie, barze czy innym tego typu miejscu.
  Nie dziwię się kiniarzom, że prowadzą bufety bo wiadro kukurydzy kosztuje tyle, co bilet a wiadro koli jeszcze trochę. W obliczu znacznych przychodów nie jest ważny smród oleju w całym kinie, hałas na salach i zaśmiecone podłogi.
  Na szczęście jest w W-wie kilka (niestety tylko dwa) kin, gdzie na sali słychać tylko ścieżkę dźwiękową filmu. Oby "Stolica" dołączyła do nich.

 • Mietek 79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 15:58 ~Mietek 79

  Czy Grindhouse , Inglourious Basterds, Reservoir Dogs, La Haine to już papka czy arcydzieło ??? A wyobrażasz sobie te filmy bez popcornu ? Bo ja nie

 • Bartosz Andrejuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 15:29 ~Bartosz Andrejuk

  Witam wszystkich komentujących!
  Ad Piorun i Dziadek Tetryk - Czy mogę Panów prosić o kontakt mailowy? Tak jak wszystkich, którzy mają ciekawe wspomnienia związane z kinem Stolica lub Iluzjon. b.andrejuk@tvn.pl
  pozdrawiam Bartosz Andrejuk

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 14:54 ~szczur46

  Tradycyjnie młodzi przyjezdni piszą bzdury.
  To jest kino "Stolica", do którego przeniesiono Iluzjon, mieszczący się kiedyś w dawnym kinie "Śląsk".
  Cieszę się, że w W-wie będzie kolejne kino, w którym oglądania nie będzie zakłócał chrzęst żartej (tego jedzeniem się nie da nazwać) kukurydzy i siorbanie coli. Na szczęście ambitny repertuar eliminuje prostactwo z widowni. Oby więcej takich miejsc, bez amerykańskiej papki dla inteligentnych inaczej, nieodróżniających kina od jadłodajni.

 • Kinomaniak od lat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 14:53 ~Kinomaniak od lat

  Ja jestem kinomaniakiem i filmowcem z zawodu muszę przyznać ze cieszy mnie powrót Iluzjonu na mapę kulturalną stolicy ale uwazam ze brak pop cornu czy napojów to skandal ! Kino jest po to by zasiąść wygodnie i zajadać! Popcorn to jest cześć historii kina i kultury.
  Zaznaczam że chodzi mi tylko o pop corn a nie Nachos i inne kosmiczne wynalazki XXIw. Dobry pop corn to jest to!
  Po to też sie chodziło do kina.
  A jak komuś nie wsmak nie musi kupować albo może ogladac filmy w domu , tam nikt nie sapie nie trzeszczy i nie ziewa. "... siedzi w domu puszcza płyty i dyryguje" jak to śpiewał pewien klasyk ! Echhh pseudo intelektualiści ...

 • Piorun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 13:39 ~Piorun

  Szczęście, że wpisano obiekt na listę zabytków bo były plany rozwalenia kina i wybodowania tam biurowca.
  Swoja drogą łza sie w oku kręci tyle fajnych wspomnień mam ze "Stolicy", niedaleko miałem podstawówkę więc często z kolegami bywało się w tym kinie, a fotele zawsze były super.

 • babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 12:32 ~babcia

  Stolica - kino gdzie prowadzałam na poranki moje dzieciaki. Och! Wspomnienia!
  Czy dzisiejsze dzieci wiedzą co to znaczyła taka wyprawa z rodzicami.

 • Dziadek Tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 11:36 ~Dziadek Tetryk

  "Stolica" to było MOJE kino !
  Ech, czy ktoś pamięta jeszcze czasy gigantycznych kolejek gdy grali takiego "Spartakusa", "Kleopatrę" czy "Chcemy się bawić" z Cliffem Richardem w roli głównej ? Bo "Stolica" w odróżnieniu od "Moskwy" miała pełnowymiarowy panoramiczny ekran !
  Do tego każdej niedzieli po dwa poranki dla dzieci złożone z porządnych kreskówek a nie z jakiegoś tam komputerowego chłamu...

  Co ciekawe, pod "Stolicą" nigdy nie było koników ! Był za to stary, garbaty bileter, który nie bał się nie wspuścić na seans żadnego podpitego rozrabiaki. No i Pan Zbyszek, który przez wiele lat prowadził kinowy bufet-kawiarnię z piwem serwowanym wyłącznie do czasu rozpoczęcia pierwszego, popołudniowego seansu. I dobrze piszą inni. Na stare filmy to chodziło się do "Iluzjonu" na Wspólną. Tamta sala istnieje w niezmienionym wystroju do dziś, tyle że nie jest już udostępnian "ludziom z ulicy"

 • DT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 10:23 ~DT

  Mam nadzieję,że w czasie seansu nie będzie można napychać się prażoną kukurydzą , siorbać wszelkie napitki, gadać przez telefon komórkowy itd. itp.Oglądajmy filmy i pozwólmy oglądać innym!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »