Rytm miasta

14.09.2011 06:56 Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł

Szalony taniec
zapaśniczki i gospodyni

SERWISY:

Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce, rusza w sobotę na kilku warszawskich scenach. Artyści udowodnią, że pięknym tańcem można opowiadać o trudnych sprawach.

W tym roku festiwal obchodzi swoje 10. urodziny, dlatego tematem przewodnim jest historia. - W ciągu tych 10 lat z małego festiwalu przekształcił się w wydarzenie wyznaczające trendy - mówiła podczas konferencji prasowej Edyta Kozak, szefowa Fundacji Ciało/Umysł, organizatorka festiwalu.

Na przestrzeni lat na imprezie wystąpili tak uznani artyści Sasha Waltz, Xavier Le Roy, czy Jérôme Bel.

Pamięci niemieckiej choreografki

Tegoroczna edycja rozpocznie się od refleksji na temat twórczości Piny Bausch i fenomenu Tanztheater. Odbędą się międzynarodowa konferencja naukowa, pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty taneczne, a także spektakle artystów związanych z Bausch.

Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością międzynarodowy spektakl "Folk? A ja się nie zgadzam" odwołujący się do sztuki ludowej. Do stworzenia kostiumów autorzy zaprosili Gwena van Den Eijnde z Holandii, który dokładnie spenetrował magazyny Muzeum Etnograficznego w poszukiwaniu inspiracji. Na scenie zobaczymy czworo polskich tancerzy oraz Japonkę Takako Matsudę.

Zapaśniczki i gospodynie

"W/restless" to przedstawienie inspirowane wrestlingiem i zapasami kobiet. Efektem jest wypowiedź o kondycji tancerki pracującej swoim ciałem, robiącej z niego show. Wizerunkiem kobiety w amerykańskim społeczeństwie lat 50. zajmie się z kolei Karol Tymiński w spektaklu "Doll House".

Najnowszy spektakl Stevena Cohena, radykalnego twórcy z RPA, połączy materiał filmowy z występów w jaskiniach zwanych "Kolebką ludzkości" oraz choreografię z udziałem 90-letniej opiekunki artysty z dzieciństwa. Uniwersalność języka tańca, którym można opowiadać także o sytuacji społeczno-politycznej Bałkanów, udowodni Janez Jansa ze Słowenii.

Na siedmiu scenach

Finałem festiwalu będzie występ enfant terrible francuskiej sceny tańca – Jérôme Bela, który wraz didżejem oraz 20 warszawskimi performerami, zaprezentują muzyczny performans "The Show must go on". Złożą się na niego 19 superprzebojów muzyki pop w tanecznych interpretacjach. Pytanie, które stawia Bel, jest proste: jak i dlaczego muzyka wprawia nas w ruch?

Festiwal potrwa do 2 października. Sztuki będzie można zobaczyć w: Teatrze Dramatycznym, Teatrze Studio, Instytucie Teatralnym, Centrum Sztuki Współczesnej, Teatrze Collegium Nobilium, Bratniej Szatni oraz w Cafe Kulturalna.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »