Rytm miasta

23.01.2011 11:06 Na spacer po stolicy zaprasza Adam Dylewski

Śladami stalinowskiej architektury w stolicy

SERWISY:

To mroczny epizod w historii Warszawy. Autor przewodników Adam Dylewski w "Rytmie Miasta" opowiada o stalinowskich zakątkach stolicy. 

Ulica Targowa przetrwała wojnę w 100 proc., więc szybko stała się główną miejską arterią i siedzibą władz miasta. Tam na kilka lat ulokowały się władze państwowe i ambasady.

- W styczniu '45 roku Sowieci wchodzą do Warszawy. Stolica jest zburzona, ale jak mocno była, dotąd jest sporne. Prawdopodobnie mniej niż pokazywała propaganda. Niewątpliwie nie nadawała się do użytku. Musi się tu zainstalować rząd. W związku z tym centrum przeniosło się na Pragę – wyjaśnia Adam Dylewski. 

Ślady stalinizmu na Pradze

Krajowa Rada Narodowa i Rząd Tymczasowy ulokowały się w modernistycznym gmachu Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych. W związku z tym w okolicy powstawały pierwsze budynki budowane według założeń architektury stalinowskiej.

W myśl tych założeń na rogu Targowej i alei Solidarności powstał budynek poczty polskiej. Innym istotnym punktem tymczasowego centrum stolicy stalinowskiego państwa był pomnik polsko-radzieckiego braterstwa broni. Powstał w 1945 roku i wpisał się na stałe w praski krajobraz.

Osiedle Praga 1

Na zapleczu ulicy Świętego Cyryla i Metodego, przy ulicy Kameralnej wzniesiono pierwsze idealne, socjalistyczne osiedle – Praga 1. 

- Znajduje się na zapleczu Cyryla i Metodego. Zaprojektowało je zasłużone dla warszawskiej architektury małżeństwo Syrkusów. Osiedle miało być pełne światła, o niskiej zabudowie, tonące w zieleni. Miało się różnić o przedwojennych czynszówek. Skończone zostało w 1952 roku – opowiada Dylewski. – Niestety w latach 60. wepchnięto tam gomułkowskie bloki i zepsuto efekt – dodaje.

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • m.

    zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2011 13:46 ~m.

    Zarówno osiedle Praga 1 jak i budynek poczty powstały jeszcze w oparciu o idee przedwojennego modernizmu i są jego wybitnymi przykładami. Socrealizm jako doktryna w architekturze zaczął obowiązywać w Polsce dopiero w 1949 roku, wszystko zbudowane wcześniej nie ma nic wspólnego ze "stalinowską architekturą", mimo, że w ZSRR rządził Stalin.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »